SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Zajęcia prowadzone w grupie dzieci 4 letnich
Temat: ,, Mieszkańcy łąki”
Temat hospitacji :kształtowanie ufnego i przyjaznego stosunku do owadów, które często są przez dzieci niszczone.
Cele dydaktyczne:
Dziecko:
* potrafi słuchać z uwagą opowiadania
* umie odpowiadać na postawione pytania * umie posegregować owady wg własnego pomysłu
* umie nazwać owady
* potrafi dokonać analizy wyglądu owadów
* uświadamia sobie kruchość, bezbronność owadów wobec człowieka
* umie nakreślić leniwą ósemkę
* rozwinie sprawność grafomotoryczne w trakcie kreślenia spiral
* czerpie radość z możliwości realizacji siebie podczas zabaw
Metoda: opowiadanie, pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne
Pomoce i materiały dydaktyczne: , modele motyli, biedronek, pszczół , portrety owadów, kartony, kredki, klej, pędzle, magnetofon, płyty CD koło, tace.
Przebieg zajęcia:
1. Rozpoczęcie od słuchania odgłosów Pt. „Łąka” – wprowadzenie do tematu zajęć, wyciszenie dzieci.
2. Słuchanie opowiadania Pt. „Spotkanie malarza z owadami” będącego wstępem do obejrzenia portretów mieszkańców łąki.
3. Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania mająca na celu uaktywnienie myślenia dzieci.
Pytania kierowane do dzieci:
- Dlaczego malarz nie namalował obrazu łąki, tak jak zamierzał od początku ?
- Jakie owady wystąpiły w opowiadaniu ?
- Jakie imiona nosiły owady ? - o co prosiły owady malarza?
4. Rozmowa na temat „ czy owady zagrażają człowiekowi”
5. Zabawa ruchowa do muzyki M. Musorgskiego „Taniec motyli na kwiatach” - zabawa ortofoniczna- ćwiczenia mięśni narządów mowy na zgłoskach: bzz, bzz, zzz, zzz,
6. Prezentacja portretów owadów - zagadki
-Ten dobrze nam znany robaczek
Ma bardzo szykowny kubraczek
Kubraczek wytworny, czerwony
Czarnymi kropkami zdobiony (biedronka)
On, kiedy budzi się słońce
Z kwiatka na kwiatek lata po łące
By wszyscy, którzy są w okolicy
Barwą skrzydełek chce zachwycić( motyl)
Ledwie błyśnie słońce złote
Słychać brzęk wesoły
To dla dzieci, robią miodek, pracowite....( pszczoły
7. Analiza wyglądu wybranych owadów
– przeliczenie odnóży, czułek, kropek
- zwracanie uwagi na zróżnicowaną budowę: głowa, tułów i odwłok
- szukanie cech wspólnych: skrzydła, sześć odnóży, czułki
- poszukiwanie różnic: dłuższe i krótsze czułki, kolor, kształt.
- przypomnienie jak wyglądają owady w poprzednim stadium
- posegregują owady wg własnego pomysłu
8. Poznanie życia pszczół – demonstracja sposobu porozumiewania się pszczół – dzieci kreślą leniwą ósemkę w różny sposób
9. Przy muzyce ( Lot trzmiela ) dzieci nakreślą na arkuszach spirale, na umówiony sygnał zamienią się kredkami
10. Przyklejenie wcześniej przygotowane owady i kwiaty.
11. Połączenie obrazów w jedną łąkę.
- rozmowa na temat pracy, utrwalenie wiedzy o niezapominajkach
12. Zaśpiewanie piosenki „ Bądź przyjacielem ziemi” 13.Degustacja miodowych cukierków
„Spotkanie na łące”
Pewnego dnia malarz Bartek, wybrał się na piękną łąkę, żeby namalować zielone trawy, kolorowe kwiaty, błękitne niebo i złociste słońce. Ach, cóż za piękny obraz miał powstać! Ale nie powstał. Właściwie nie stało się nic złego. Pan Bartek zmienił po prostu swoje plany. A to dlatego, że spotkał kilka bardzo sympatycznych, maleńkich owadów. Kiedy zjawił się na łące i wyjął kartki, farby i pędzle, zaczęły podchodzić do niego zaciekawione owady. A kiedy podeszły, pan Bartek zaczął z nimi rozmawiać. Wreszcie wyjaśnił im, że chce namalować tę piękną łąkę. Wtedy najśmielszy z owadów, motylek Emilek, zapytał, -panie malarzu, nie mógłby pan namalować mnie i moich przyjaciół ?
Zaraz też na nogawkę spodni malarza wdrapała się biedroneczka Aneczka
-bardzo prosimy.
Na najbliższej stokrotce usiadła pszczółka Miodunka.
- Panie malarzu proszę nas ładnie namalować i przyjaźnie, tak aby się dzieci nas nie bały. Ja lubię dzieci, zbieram dla nich miód, a one czasami mnie przeganiają, albo zrywają bezmyślnie kwiatki i nie mam gdzie zbierać miodu.
Czy pan malarz mógł odmówić prośbie tych sympatycznych stworzonek ? Oczywiście że nie. I tak, zamiast obrazu z kolorową łąką, powstało kilka pięknych portretów.