SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z CYKLU „MAMO, TATO POBAWMY SIĘ RAZEM"
Temat: "Zabawy z Panią, Jesienią "
Cele:
• rozpoznanie aktualnej pory roku po charakterystycznych zmianach zachodzących w przyrodzie,
• rozwijanie i poszerzanie umiejętności konstrukcyjnych i plastycznych,
• ćwiczenie spostrzegawczości, koncentracji uwagi oraz relaksu,
• wdrażanie do czynnego uczestnictwa w przygotowanych zajęciach zarówno dzieci jak i rodziców,
• budowanie pozytywnych relacji w kontaktach pomiędzy uczestnikami zajęć,
• stworzenie miłej atmosfery w czasie zabaw w celu wywołania dobrego samopoczucia,
Pomoce:
kosz z darami jesieni (kasztanami, żołędziami, szyszkami, jarzębiną, orzechami), łyżeczki do herbaty, tacki, płyta CD Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA, słomki do napojów, wysuszone liście drzew, masa solna, makaron nitki, zapałki, wykałaczki, kredki, białe kartki papieru formatu A4, papierowa taśma klejąca, czerwone i białe papierowe koła wielkości 47 mm, kleje, płyta CD Carrantuohill z muzyką celtycką.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie wierszem:
„Gdy się w przedszkolu spotykamy
na powitanie hura wołamy".
2. Wprowadzenie do zajęć poprzez nawiązanie do obecnej pory roku:
Nauczycielka kieruje do dzieci następujące pytania, słuchając w
międzyczasie odpowiedzi na nie:
- "Czy ktoś z was, wie jaka zawita do nas pora roku?"
-"Po czym możemy poznać, że przyszła jesień?
-"Jakie skarby przyniosła ze sobą.?"
Skierowanie uwagi dzieci na kosz stojący przed nimi, w którym znajdują
się dary jesieni (liście, kasztany, żołędzie, jarzębina, szyszki).
3. Zabawa „Gdzie są kasztany".
Dzieci wspólnie z rodzicami mają za zadanie odnaleźć i wyłowić za pomocą
łyżeczek kasztany umieszczone w koszu z Innymi darami jesieni tj.:
żołędzie, orzechy, szyszki jarzębina. Umieszczenie ich na tacy i
nawiązanie do kolejnej konkurencji.
4. Zabawa ruchowa „Skaczące kasztany":
Psotny wietrzyk wczoraj z rana - hopla, hopla, bęc.
Gałęziami trząsł kasztana - hopla, hopla, bęc.
Więc kasztanki się zmówiły - hopla, hopla, bęc.
Wszystkie z drzewa zeskoczyły - hopla, hopla, bęc.
Leci pierwszy, za nim drugi - hopla, hopla bęc.
Trzeci w locie płaszczyk zgubił - hopla, hopla, bęc.
Czwarty wpadł mi do koszyka - hopla, hopla, bęc.
Może zrobię z nich konika - hopla, hopla, bęc.
Dzieci z rodzicami trzymając się za ręce powtarzając słowa wierszyka.
Słysząc słowa „hopla, hopla bęc", wykonują dwa podskoki i przysiad.
5. Rysowanie deszczu przez dzieci.
Dorosły rysuje chmurę, a dzieci dorysowują smugi i krople deszczu.
6. Zabawa „Łowienie liści":
Nauczycielka rozdaje rodzicom słomki, Dorośli wykonują głęboki wdech
przez słomkę, umieszczoną tuż przy liściu - zasysając go. Następnie
wypuszczając powietrze, umieszczają go w dłoniach swojego dziecka.
7.Kinezjologiezna zabawa dydaktyczna : „Tajemnicze drzewo".
a) ćwiczenie synchronizujące pracę mózgu - rytmiczne kreślenie oburącz łuków przy muzyce, w powietrzu, potem na kartce;
b) ćwiczenie w rysowaniu i pogrubianiu krawędzi najładniejszego liścia żółtego, czerwonego i brązowego - liście mogą na siebie nachodzić.
c) zabawa tematyczna : jeden z rodziców kładzie się na podłodze a reszta uczestników zabawy obkłada go liśćmi rodzic jak konar, reszta grupy artyści rzeźbiący drzewo;
8. „Jesienny masaż":
Rodzice słuchając słów wiersza wykonują na plecach swojego dziecka.
gesty pokazywane przez nauczycielkę.
Przyszła jesień z deszczowymi chmurami,
a po parku chodzą, dzieci parami,
Na alejkach ścielą się z liści dywany
i brązowe spadają, kasztany.
My zbieramy te dary Jesieni,
układamy je w rządkach na ziemi.
W domu tato wywierci w nich dziurki,
nawleczemy je wtedy na sznurki.
9. „Spacer po lesie"- zabawa ruchowa przy muzyce:
Każde dziecko w parze ze swoim rodzicem, spaceruje przy rytmach muzyki
pomiędzy rozrzuconymi na dywanie liśćmi, Gdy muzyka milknie
zatrzymują się i wysłuchują wiersza E. Furmańskiej „Jeże na spacerze":
Byłam kiedyś na spacerze, patrzę - idą sobie jeże.
Tupią głośno krótkie nóżki, wydeptały leśne dróżki.
Ja je widzę. Czy ty też? Wiesz którędy dreptał jeż?
10. Zaproszenie wszystkich „spacerowiczów" do stolików. Na przygotowanych
podkładkach uczestnicy zabawy mają wykonać jeża z masy solnej oraz
wykałaczek, zapałek, pociętych słomek lub makaronu. Oczy i nos
wykonują z ziarenek pieprzu.
11. Prezentacja powstałych prac. Omówienie i podziwianie ich.
12. Zachęcenie rodziców do odkrywania własnych możliwości twórczych w
zabawach ze swoimi dziećmi,, szczególnie w długie jesienne wieczory,
Pożegnanie się ze zgromadzonymi rodzinami, słowami wiersza:
Gdy świat cały w deszczu moknie
Dzieci nudzą się okropnie
Każde z noskiem w oknie, ziewa
A deszcz sobie śpiewa:
Mamo popatrz kolorowy deszcz i ty z nami kolorować możesz też
Tato wiesz jakie mam piękne sny
Gdy wieczorem czytamy razem ja i ty?