SCENARIUSZ ZAJĘCIA
NAUCZYCIELKA PROWADZĄCA ZAJĘCIE: Agnieszka Hajnce
DATA : 11.03.2010 r.
GRUPA W PRZEDSZKOLU: 4-latki
CYKL TEMATYCZNY: Hodowle czterolatka
TEMAT DNIA AKTYWNOŚCI: „Nasi podopieczni – Co robi kotek Mruczek?” – ćwiczymy nasze narządy artykulacyjne.
Cel główny : Kształtowanie postaw opiekuńczych w stosunku do zwierząt żyjących w otoczeniu dziecka.
Cele operacyjne:
Dziecko :
·wykazuje opiekuńczą postawą wobec zwierząt,
·uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela
·poprawnie wypowiada się na jego temat,
·słucha z uwagą wypowiedzi kolegów,
·ćwiczy narządy mowy poprzez ćwiczenia ortofoniczne,
·poprawnie wykonuje pracę plastyczną
·aktywnie uczestniczy w zajęciach
Pomoce dydaktyczne:
duża kartka papieru, flamaster, album ze zwierzętami, zestaw obrazków do ćwiczeń ortofonicznych i artykulacyjnych, 2 duże obręcze, szablon kota, kredki
Przebieg zajęcia:
1. Dzieci siadają przed tablicą na której wisi duża kartka papieru. Nauczycielka rysuje portret kota. W czasie rysowania pyta dzieci: „Czy ktoś rozpoznał już co to za zwierzątko?”
2. Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat budowy i wyglądu kota, w jaki sposób kot się odzywa, przekazuje kilka ciekawostek na temat kota (np.: kot widzi w ciemności, widzi obrazy czarno – białe), rozmawia o potrzebie dbania o koty.
3. Zabawa ruchowa „Kotki“ – dzieci – kotki naśladują charakterystyczne ruchy kota:
-kotek wygrzewa się na słońcu
-kotek przeciąga się
-kotek chodzi po dywanie
-kotek pokazuje pazurki
-kotek rusza wąsami – skrzyżowanie dłoni z rozstawionymi palcami
-kotek zwija się w kłębek i zasypia
4. Dzieci siadają na dywanie. Nauczycielka proponuje dzieciom zabawę „Co robi kotek Mruczek?” – zapoznaje dzieci z treścią obrazków:
-kotek pije mleko – wysuwanie i chowanie języka
-kotek wącha kwiatek – wdech przez nos, wydech ustami
-kotek śpi – chrapanie
-kotek myje łapki – wysuwanie języka daleko na brodę.
Nauczycielka rozkłada na dywanie dwie obręcze. Do jednej z nich wkłada dwa zestawy obrazków z serii „Co robi kotek Mruczek?” (odwrócone ilustracją do dołu). Chętne dzieci kolejno losują obrazek i przedstawiają czynność wykonywaną przez kota, np.: wdech nosem, wydech ustami. Pozostałe dzieci próbują odgadnąć, co robi kotek na wylosowanym przez kolegę obrazku (wącha kwiatek). Po uzyskaniu prawidłowej odpowiedzi nauczycielka zachęca dzieci do powtórzenia tej czynności. Obrazek z rozwiązana zagadka nauczycielka odkłada do drugiej obręczy.
5. Dzieci otrzymują szablon przedstawiający kota. Mają za zadanie pokolorować kotka według wzoru.
6. Wykonanie wystawki prac dzieci pt.: „Nasi podopieczni – KOTEK”