Scenariusz zajęć z edukacji technicznej dla dzieci 5–letnich
CELE OGÓLNE
- zapoznanie z pokarmami będącymi źródłem witamin, zachęcanie do ich spożywania, wykonywanie zdrowych potraw.
CELE OPERACYJNE
- dziecko wykonuje zdrową przekąskę z naturalnych produktów,
- potrafi z uwagą wysłuchać tekstu czytanego,
- wie jak dbać o swoje zdrowie,
- rozumie dlaczego nie powinno się jeść dużo słodyczy,
METODY
- metoda pobudzania zachowań sprzyjających zdrowiu;
- metody aktywizujące;
- metoda utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych.
FORMY
indywidualna, grupowa, zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Magnetofon, płyta CD z nagraniem piosenki ,,Ogórek”, kartoniki przedstawiające różne owoce, wiersz pt: ,,Co jada Jola?”, arkusze szarego papieru z narysowanym konturem ogórka, jednorazowe talerzyki, jajko ugotowane na twardo, warzywa: szczypiorek, sałata, rzodkiewka, papryka, marchewka, żółty ser, oraz ziarenka pieprzu, wykałaczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, zabawa przy piosence pt: ,,Ogórek”, dzieci wykonują różne gesty.
Wesołą jesienią w ogródku na grządce,
tu ruda marchewka , tu strączek.
Tu dynia jak słonko tam
główka sałaty, a w kącie ogórek wąsaty.
REF: Ogórek, ogórek, ogórek
zielony ma garniturek,
i czapkę i sandały
zielony, zielony jest cały.
2. Ogórek- puzzle. Dzieci w trzyosobowych zespołach otrzymują arkusz szarego papieru z zaznaczonym konturem ogórka. Kolorują obrazek a następnie rozcinają po zaznaczonej ciemnej linii. Wspólnie układają powstałe puzzle.
3. Przekształcanie wyrazów Owocowe nazwiska.
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel rozkłada kartoniki przedstawiające różne owoce. Dzieci dodają do swojego imienia nazwisko powstałe z przekształcenia nazwy wybranego przez nie owocu, np.: Marek Gruszkowski, Ania Jabłkowska, Karol Śliwowski.
4. Wiersz pt: „Co jada Jola?”
Jaka jest Jola?
Co ona je?
To nawet Janek z jej klasy wie.
Nie jada jabłek, nie jada jajek,
Nie pije mleka.
Na widok sera zaraz ucieka.
Nie dla niej pomidor i kalarepa.
Te smakołyki omija z daleka.
Co jej dentysta powie?
Ja wiem.
A Jola je tylko słodki krem.
5. Rozmowa w kręgu – wspólne omówienie treści wiersza:
- Co jada Jola?
- Czy Jola odżywia się zdrowo?
- Co powinniśmy jeść aby być zdrowi ?
- Chcąc odżywiać się zdrowo – co byś jadł(a)? - wyciąganie wniosków przez dzieci na temat prawidłowego i zdrowego odżywiania się
- Jakie inne produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
- Dlaczego powinniśmy jeść równie? produkty mleczne?
6. Zabawa dydaktyczna. " Uwaga, zdrowa żywność"
Nauczyciel wymienia różną żywność. Kiedy wymieni coś niezdrowego dzieci tupią nogami, i mówią,, dziękujemy, tego nie jemy".
7. Smakowite myszki- wykonanie przekąski z naturalnych produktów.
● Pokaz i omówienie przez nauczyciela sposobu wykonania myszki,
● Przygotowanie stanowisk pracy; zadbanie o higienę.
● Samodzielna działalność dzieci.
Dzieci otrzymują na jednorazowych talerzykach przecięte na połowę jajka ugotowane na twardo. Na środku stołu znajdują się talerze, na nich listki sałaty, szczypiorek, małe słupki papryki czerwonej, plasterki: marchewki, rzodkiewki, trójkąty żółtego sera. Układają jajko na listku sałaty przeciętą stroną do spodu, z rzodkiewki lub marchewki wykonują uszy myszki , lekko wciskając je z jednej i drugiej strony końca jajka. Wąsy i ogonek wykonują ze szczypiorku, wciskając go lekko wykałaczka z przodu i z tyłu jajka; oczy-to paseczki czerwonej papryki wciśnięte w jajko (można również wykorzystać ziarenka pieprzu). Przed myszka na liściu sałaty dzieci układają trójkącik żółtego sera. Talerzyki wokół myszek dzieci dekorują, według własnych pomysłów, pozostałymi warzywami.
8. Degustacja przygotowanych posiłków.