Numer: 7431
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wyspach Bergamutach - nabywanie doświadczeń z zakresu posługiwania się różnymi narzędziami pisarskimi

Konspekt zajęć koleżeńskich z zakresu aktywności językowej dla dzieci 5-letnich

Temat: ”Na wyspach Bergamutach”- nabywanie doświadczeń z zakresu posługiwania się różnymi narzędziami pisarskimi, stosując rozmaitego rodzaju podłoże.

Treści edukacyjne:
- Aktywność językowa;
Zakres tematyczny:
- Przygotowujemy się do nauki pisania;
Treści programowe:
- Nabywanie doświadczeń z zakresu posługiwania się różnymi narzędziami pisarskimi;
- Stopniowe uzupełnienie wrażeń dotykowych;
Cel ogólny:
- Posługiwanie się różnymi rodzajami kredek, ołówków, mazaków, cienkopisów, wykałaczek, maku, kaszy manny, itp..
- Stosowanie do rysowania różnego rodzaju podłoża ( kartek o zróżnicowanej grubości, kolorze, strukturze, fakturze);
Cele szczegółowe:
- Potrafi posługiwać się narzędziami pisarskimi;
- Słuchać utworu w skupieniu;
- Próbuje ocenić sytuacje prawdziwe i fikcyjne;
- Wykonać powierzone mu zadanie;

Metody:
- Czynna: zadania stawiane dziecku;
- Percepcyjna: obserwacja i pokaz;
- Słowna: objaśnienia, instrukcje, rozmowa.

Formy pracy:
- Praca z całą grupą;
- Praca indywidualna;

Pomoce:
Nagranie cd z utworem pt: „Na wyspach Bergamutach” z filmu „Akademia Pana Kleksa”, ilustracje do utworu, kartki papiery o różnej strukturze i kolorze, flamastry, cienkopisy, długopisy, masa solna, wykałaczki, farby

Przebieg zajęcia.

1. Dzieci stają w kole, powtarzają za nauczycielem przywitanie: w kole wszyscy tu stoimy prawą ręką was witamy ( machamy ręką wykonując koła), lewą ręką pomachamy i pięknie się kłaniamy.
2. Nauczycielka zaprasza dzieci żeby usiadły przed tablicą, na arkuszu papieru dużym pędzlem wykonuje kleksa, mówi na głos, co może z niego stworzyć- dzieci podpowiadają. Tworzy z kleksa postać pana kleksa. Tłumaczy dzieciom, że w zależności od naszej wyobraźni, mogło by powstać wszystko ( samochody, zamki, zwierzęta) zależy to od nas samych.
3. Nauczycielka włącza nagranie wiersza pt.: „ Na wyspach Bergamutach”, przedstawiając każdą sytuację na planszach, po odsłuchaniu wiersza nauczycielka pyta czy zdarzenia, jakie przedstawił autor są możliwe?
Po wypowiedziach dzieci nauczycielka tłumaczy, że te wszystkie sytuacje wymyślił autor, który miał dużą wyobraźnie i bardzo lubił pisać dla dzieci.
4. Nauczycielka udziela dzieciom instruktarzu dotyczącego zadań specjalnych,
Z podziałem na grupy, przypinając na tablicy wzorce gotowych prac,
5. Nauczycielka prosi dzieci, żeby w sali znalazły miejsce
( na szafkach, półkach, blatach stolików, plecach kolegów, koleżanek), do utworu fortepianowego pt. „ Marsz koników polnych” S. Prokofiewa inscenizowały grę ruchem dłoni, palców i całym ciałem.
6. Nauczycielka zaprasza dzieci do stolików, na, których są wizytówki z imieniem. Dzieci wyszukują swoje miejsce, siadają przy stolikach i zapoznają się z przydzielonym im zadaniem, zgodnym z ich umiejętnościami grafomotorycznymi:
- Część dzieci otrzymała trzy grubości mazaków ( cienkopis, mazak, marker) i kropkami o różnej grubości mają wypełnić cały obrazek na falistej strukturze;
- Następne dzieci dostają kartki o różnych kolorach, klej, kaszę mannę i mak – otrzymanymi produktami mają wypełnić obrazek;
- Kolejna grupa dzieci otrzymuje masę solną, karton falisty, wykałaczki, okrągłe patyczki – dzieci rozprowadzą masę na kartonie falistym, a wykałaczkami mają narysować postać z wiersza;
- Pozostałe dzieci otrzymują papier o różnej strukturze, farby – opuszkami palców wypełniają swoją pracę;
7. Po zakończonej pracy nauczyciel pyta dzieci czy podobały im się przydzielone zadania;
8. Dzieci otrzymują buźki za wspaniałą pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.