Beata Murzyn
SP Raciechowice
Konspekt Zajęć Świetlicowych
Temat: Bawmy się razem wesoło- gry i zabawy na świeżym powietrzu.
Grupa: młodsza- nauczanie zintegrowane (dzieci oczekujące na odwóz po zajęciach lekcyjnych)
Miejsce przeprowadzenia zajęć: podwórko szkolne
Cele:
1. Integracja z kolegami i koleżankami z klas: młodszych, starszych i równoległych.
2. Kształtowanie uwagi, koncentracji, spostrzegawczości oraz pomocy i uczciwości koleżeńskiej poprzez przestrzeganie reguł zabaw.
3. Zachęcanie do aktywnych form spędzania czasu wolnego(w miarę możliwości na świeżym powietrzu)
Metody: zabawy ruchowe, zabawy integrujące grupę.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie: Przywitanie uczniów Czołem grupa.
Zapowiedz dzisiejszych zajęć: Na dzisiejszych zajęciach najpierw poznamy się troszkę lepiej, -wy wszyscy już mnie znacie, ale ja mam jeszcze problem z zapamiętaniem waszych imion, następnie będziemy się bawić w „Wędrującą piłkę”, „Berek w kole”, „Woda-ląd”, „Statki”
Część zasadnicza:
Nauczyciel prosi uczniów, by ustawili się w kole:
• Nauczyciel zapowiada zabawę „Poznajmy siebie” Załącznik nr.1
• Gra zespołowa pt. „Wędrująca piłka. Załącznik nr 2
• Nauczyciel zapowiada zabawę: Berek w Kole”- opis zabawy załącznik nr 3 Prosi o pomoc; w tym celu spośród chętnych osób wybiera jedną i prosi , by stanęła w środku koła. Następnie zwraca się do uczniów z prośbą, by każde dziecko zapamiętało swój numerek, który teraz mu poda i kolejno odlicza podchodząc do każdego dziecka.
• Zabawa ruchowa „Woda-ląd”. Załącznik 4
• Po skończeniu zabawy (ok. 10 min.) nauczyciel wchodzi do środka koła i zapowiada kolejną zabawę „Statek”- opis zabawy załącznik nr 5.
Zakończenie zajęć: Nauczyciel krótko podsumowuje zajęcia, zachęca do zabaw i gier na świeżym powietrzu gdy tylko warunki są do tego sprzyjające. Kończy zajęcia i zaprasza na kolejne.
Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach. Rzucam iskierkę w radości krąg, niech wróci do mych rąk...
Załącznik nr 1
Dla lepszego utrwalenia i poznania imion uczestników biorących udział we wspólnej zabawie nauczyciel organizuje rundę, w której dzieci kolejno przekazują sobie dowolny przedmiot np. maskotkę wypowiadając następujące słowa:
„Jestem Karol maskotkę przekazuję Wojtkowi”, z kolei Wojtek mówi: „Jestem Wojtek, maskotkę otrzymałem od Karola i przekazuję ją Monice” itd., aż maskotka dotrze do ostatniego uczestnika zabawy. Zabawę można powtórzyć kilka raz, przekazując maskotkę w kręgu lub rzucać do wybranej osoby.
Załącznik 2
„Wędrująca piłka”
Przed zabawą przygotowujemy tyle piłek, ile jest rzędów (po 5-8 dzieci w rzędzie). Dzieci stoją , pierwszy z każdego rzędu otrzymuje piłkę i na znak prowadzącego podaje ją górą nad głową do następnego dziecka w rzędzie, to do dalszego. Gdy piłkę otrzyma ostatnie dziecko w rzędzie, podaje ją dołem (uczestnicy stoją w rozkroku) Wygrywa ta grupa, która wcześniej poda piłkę w obie strony. Odmiany: gdy piłkę otrzyma ostatnie dziecko w rzędzie biegnie na początek rzędu, skąd podaje ją ponownie do tyłu . Zabawa trwa tak długo, aż wszystkie dzieci kolejno znajdą się na początku, a potem na końcu rzędu. Możliwe jest też podawanie piłki z rąk do z prawej strony rzędu lub z lewej.
Załącznik 3
„Berek w kole”
Dzieci tworzą duże koło. Nauczyciel przydziela każdemu dziecku numer odliczając kolejno. Berek zajmuje miejsce w środku koła. Nauczyciel wywołuje kilka numerów. Wywołani muszą natychmiast zmienić się miejscami. W tym czasie berek stara się schwytać kogoś z przebiegających przez środek koła. Jeżeli mu się to uda, schwytane dziecko zostaje berkiem, a on zajmuje jego miejsce w kole i otrzymuje jego numer.
Załącznik 4
„Woda – Ląd”
Na podłodze lub boisku robimy lub rysujemy koło. Uczestnicy stoją na jego linii. Na zawołanie: „Do wody!”, wskakują do środka, na hasło: „Na ląd!” ustawiają się na linii. Jeżeli prowadzący zawoła: „Do wody”, gdy wszyscy są w wodzie , muszą pozostać bez ruchu. Dwie pomyłki wykluczają z gry. Ostatni wygrywa.
Załącznik 5
„Statek”
Nauczyciel stojący w kole utworzonym przez uczniów określa strony: prawą, lewą, rufę, dziób jednocześnie wskazując ręką. Zapowiada, że wszyscy teraz jesteśmy statkiem, który żegluje po szerokim i głębokim morzu. Nauczyciel jest prowadzącym zabawę kapitanem. Tłumaczy polecenia:
Jeżeli powiem”
- na prawą burtę: wszyscy biegną na prawą stronę(strona siatki)
- na lewą burtę: wszyscy biegną na lewą stronę(choinki)
- cała naprzód : wszyscy biegną przed siebie
- na rufę wszyscy: biegną do tyłu (w kierunku szkoły)
- na dziób: wszyscy biegną do przodu (w kierunku bramy wjazdowej)
- sztorm: wszyscy się łapią z ręce
- kapitańskie tango: wszyscy tańczą tango w parach