KONSPEKT ZAJĘĆ
I. CELE OGÓLNE:
- usprawnianie grafomotoryki,
- doskonalenie percepcji wzrokowej,
- stymulowanie koordynacji wzrokowo - ruchowej,
- utrwalanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni,
- motywowanie do podejmowania aktywności poprzez umożliwienie przeżywania sukcesu.
II. CELE OPERACYJNE:
Uczeń;
- różnicuje obrazy,
- koncentruje się na wykonywanych działaniach,
- poprawnie trzyma przybory do pisania,
- odwzorowuje różne kształty i wzory,
- potrafi posługiwać się nożyczkami,
- porównuje i porządkuje przedmioty według pewnej cechy,
- kreśli wzory zgodnie z kierunkiem pisma,
- nazywa i wskazuje części ciała,
- doskonali sprawność manualna dłoni,
- rozumie i wykonuje polecenia prowadzącego,
- kończy rysunki według wzoru,
- orientuje się na katrce papieru.
III. FORMY PRACY - indywidualna
IV. METODY PRACY: słowna, pokazowa, praktycznego działania.
V. ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE: plansze, sznurki i guziki do zabawy " Guzik z pętelką. Wyszywanki, przyszywanki", plastelina, modelina, duże arkusze szarego papieru, farby, pędzle, plansza z rozsypanym piaskiem, mąką lub kaszą.
VI. PLAN ZAJĘĆ
CZĘŚĆ WSTĘPNA:
1.Zabawa ruchowa doskonaląca orientację w schemacie własnego ciała oraz w przestrzeni. Polecenia: wykonaj trzy podskoki na prawej, potem na lewej nodze. dotknij lewą ręką prawego ucha, dotknij prawą ręką lewego ucha. Przekładaj piłeczkę z prawej do lewej ręki, raz pod lewym, raz pod prawym kolanem. Wykonaj dwa kroki do przodu, trzy do tyłu, jeden w lewo, dwa w prawo.
2. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej Denissona z przekroczeniem linii środkowej:
- kreślenie w powietrzu "leniwych ósemek"
- "słoń"
- aktywna ręka
CZĘŚĆ ZASADNICZA:
Ćwiczenia rozmachowe mięśni rąk
1. Zabawa "Malowanka - niespodzianka". Na wcześniej przygotowanym dużym arkuszu papieru prowadzący wykonał rysunek świeczką. Zadaniem dziecka jest zamalować arkusz farbą tak, aby rysunek stał się widoczny.
2. Rysowanie "palcem po piasku" form kolisych, falistych,spirali, linii poziomych i pionowych zgodnie z kierunkiem pisma.
3.Malowanie na całej powierzchni arkusza papieruform kolistych, falistych zgodnie z kierunkiem pisma. Tworzenie szlaczków, plątaniny ścieżek.
Ćwiczenia kształtujące prawidłowy chwyt i regulujące napięcie mięśni:
1. Ugniatanie zabawki"gniotek".
2. Ugniatanie plasteliny, toczenie z niej kulek i wałeczków.
3.Pokaz prawidłowego trzymania narzędzia pisarskiego. przyklejenie na ołówku w miejscu chwytu modeliny - zrobienie odcisków palców.
Ćwiczenia usprawniające percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo ruchową, sprawność manualną dłoni oraz orientację w przestrzeni.
1. Segregowanie koralików różnego koloru, małych i dużych.
2. Zabawa "Guzik z pętelką" Dziecko otrzymuje planszę z rysunkiem do wyboru, sznurki i guziki. W planszy znajdują się dziurki, przez które można przeprowadzić sznurek i przyszywać guziki w dowolnych miejscach ozdabiając w ten sposób rysunek (szycie, wyszywanie bez igły).
3. Kolorowanie figur geometrycznych, ich wycinanie i układanie z nich domu.
4.Rysowanie po śladzie i kolorowanie ramki.
5.Odwzorowanie rysunków zgodnie ze wzorem.
6. Rysowanie w kołach na kartce. Polecenie: W kole u góry narysuj to, czym lubisz się bawić. W kole na dole, swoje ulubione danie. W kole po lewej stronie, ulubione zwierzę, a w kole po prawej stronie,swój ulubiony owoc.
ZAKOŃCZENIE:
ĆWICZENIA RELAKSACYJNE, ROZLUŹNIAJĄCE.
Wykonanie masażyków do wierszyków ( prowadzący wykonuje masażyki dziecku)
BUZIA
Kropka, kropka,
Kreska, kreska
I duże kółeczko
Uśmiechnięte mamy buzie
Jak złote słoneczko.
RZECZKA
Tu płynie rzeczka,
Tutaj przeszła pani na szpileczkach,
Tędy przeszły słonie i przebiegły konie,
Przepędziła szczypaweczka,
Zaświeciły dwa słoneczka,
Spadł drobniutki deszczyk...
Czy przeszedł cię dreszczyk?