Maksyma ; Mamy tylko jedną Ziemię , a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania , zależy od każdego z nas .
Florian Plit
Cele ogólne ;
- uświadomienie dzieciom konieczności ochrony przyrody dla dobra człowieka ;
- doskonalenie umiejętności czytania ;
- doskonalenie przeliczania w zakresie 6 ;
- kształcenie wyobraźni ;
- kształcenie miłej i pogodnej atmosfery ;
- zapoznanie z zasadami gry kostką .
Cele operacyjne ;
Dziecko potrafi
- umiejętność koncentracji uwagi podczas słuchania tekstu
mówionego i wypowiadania się na jego temat ;
- powiedzieć kilka słów o kosmosie , nazwać planety:Mars, Wenus, Ziemia, Merkury ;
- połączyć sylaby w wyrazy ;
- liczyć do 6 .
Grupa wiekowa ; 6-latki
Środki dydaktyczne ; ilustracje do opowiadania ‘’Stalinki i Guminki ‘’
Sylwety bohaterów , sylaby do układania wyrazów kostka do gry , szarfy .
Literatura;Gelinde Ortner ‘’ Bajki na dobry sen ‘’
Świat Książki Warszawa 1995 r.
Teresa Gałczyńska ‘’ Ten piękny tajemniczy świat ‘’
Centrum Informacji o Środowisku UNEP/ GRID Warszawa 1997 r .
Realizacja:
Uwaga!
Ten scenariusz można realizować po cyklu zajęć z ekologii jako zajęcia utrwalające.
Czynności przygotowawcze
Rano nauczycielka przygotowuje pomoce do zajęć - ilustracje do opowiadania , wyrazy dzieli na sylaby , makietę do gry z kostką , plansze z kosmosem . Chętne dzieci pomagają .
Czynności organizacyjne;
Nauczycielka podaje plan zajęć ;
1 Słuchanie opowiadania "Stalinki i Guminki",
2 Rozmowa na temat opowiadania ,
3 Układanie języka kosmitów
4 Zabawa - "Wyprawa w kosmos" [ podzielenie dzieci na grupy , w grupach wybranie kapitana, który będzie spełniał role pionka .
5 Piosenka "Kołysz nas Ziemio".
Czynności zasadnicze;
Opowiadanie Gelinde Ortner "Stalinki i Guminki"
Po wysłuchaniu opowiadania , nauczycielka zadaje dzieciom pytania ;
1 Gdzie mieszkali Stalinki i Guminki ?
2 Co można powiedzieć o Stalinkach ?
3 Jakimi mieszkańcami byli Guminki ?
4 Kto poszedł do sowy i po co ?
5 O czym muszą pamiętać mieszkańcy nowej planety ?
Układanie języka kosmitów
N; Kosmici mówią do siebie sylabami spróbujcie porozmawiać ,używając tylko sylab . Rozmowa dzieci .
N; Mam tu sylaby , aby zrozumieć ten język musimy połączyć sylaby w wyrazy- kartony mają rożne kształty trzeba te kształty połączyć ze sobą . Każde dziecko dostaje jedną sylabę
Pamiętaj !
Powiedz dzieciom z ilu sylab składa się wyraz .
Dzieci dopasowują sylaby .
Wyrazy; wo-da kwia-tki ry-ba pla-ne-ta od-pa-dy tra-wa ście-ki spa-li-ny
Wyrazy o złym znaczeniu wyrzucamy do kosza, a wyrazy o dobrym znaczeniu przypinamy do tablicy . Dzieci uzasadniają dlaczego wyrzuciły dany wyraz do kosza np. spaliny.
N; Kosmos jest ogromny i bardzo ciekawy . Być może to wy będziecie wędrować po kosmicznych szlakach
1 Ogólne zapoznanie dzieci ze schematem Układu Słonecznego
2 Oglądanie atlasu dla dzieci .
Wytłumaczenie zasad gry kostką - pomoc w rozpoznawaniu symboli umownych.
Aby wystartować trzeba wyrzucić jedno oczko . Wygrywa ta drużyna , która pierwsza dojdzie do mety .
START - jedno oczko
MARS - tracimy jedną kolejkę
RAKIETA - przenosimy się o 4 pola do przodu
ZIEMIA - naśladujemy zwierzęta żyjące na Ziemi
WENUS - nie ma czym oddychać 1 rzut dodatkowo
MERKURY - grupa naśladuje chód kosmonauty
SŁONCE - ze względu na wysoką temperaturę wracamy na start
META brawo koniec gry
Wnioski;
Dzieci same mogłyby wymyślać zadania , można dodać więcej planet . Jeżeli się nudzą ,można skrócić . Dzieci same mogłyby zrobić rysunki . Można grę przenieść na podwórko - rysować pola kredą . Dzieci bardzo lubią zabawy z kostką - można dodać pionki .
Czynności finalizujące ;
N; Nasza zabawa dobiega końca wsiadamy do rakiety i wracamy na Ziemię.
Pamiętajmy , aby zabrać ze sobą wszystkie rzeczy , aby nie zaśmiecić kosmosu. Sprzątanie sali.
Zakończenie
Śpiewamy piosenkę ‘’ Kołysz nas Ziemio ‘’
Dzieci siedzą na dywanie , w czasie śpiewania lekko się kołyszą
kostką , plansze z kosmosem . Chętne dzieci pomagają .