Konspekt zajęć świetlicowych
OŚRODEK TEMATYCZNY: WITAMY NOWY ROK.
Cele ogólne: Rozwijanie wyobraźni i ekspresji twórczej, kształtowanie postaw współdziałania w grupie rówieśniczej.
Temat: Otwieramy nowy kalendarz – przypomnienie nazw miesięcy oraz ćwiczenia odczytywania i zapisywania dat.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Potrafi korzystać z kalendarza
Stosuje znaki rzymskie
Wie, że rok dzieli się na kwartały, miesiące, tygodnie, dni
Potrafi wyliczyć dni tygodnia i nazwy miesięcy w prawidłowej kolejności
Potrafi słuchać ze zrozumieniem
Potrafi logicznie myśleć
Układa nazwy miesięcy i dni tygodnia w odpowiedniej kolejności
Metody: słowna, zabawowa, praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: płyty CD i DVD, materiały plastyczne i papiernicze, kalendarze, karty pracy
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna.
1. Zabawy ruchowe po zajęciach dydaktycznych.
2. Wprowadzenie do zajęć – rozwiązanie zagadek dotyczących tematu zajęć.
a. Wisi na ścianie gruba książeczka
co dzień z niej jedna spada karteczka. (kalendarz)
b. Jestem dzieckiem – daję słowo.
Rodzę się w Noc Sylwestrową,
Coraz śmielej stawiam krok.
Nazywam się ...(Nowy Rok)
II. Część zasadnicza.
1. Rozmowa z dziećmi na temat kalendarzy zgromadzonych na ławce:
Przyjrzyj się kalendarzom i powiedz, czym się różnią?
Z jakiego kalendarza korzysta się w twoim domu?
Jakie jeszcze informacje można odczytać z kalendarza?
Jak podzielony jest rok według kalendarza? (dni, tygodnie, miesiące, kwartały)
2. Praca indywidualna - układanie w odpowiedniej kolejności nazw miesięcy oraz oznaczanie ich odpowiednimi znakami rzymskimi (z pomocą nauczyciela), układanie w odpowiedniej kolejności nazw dni tygodnia.
3. Zabawa: „Zgadnij, o jakim miesiącu, dniu myślę?” (np. przed nim jest marzec, a po nim maj;
4. rozpoczyna tydzień itp.)
5. Zabawa: „Który z kolei?” (np. którym miesiącem roku jest październik? Którym z kolei dniem jest
6. sobota?)
III. Część podsumowująca.
1. Rozwiązanie zagadek:
a) Dzielimy go na kwartały, chociaż problem to niemały
Podzielić się da wygodnie na miesiące i tygodnie.
(rok)
b) Razem dwunastu jest braci.
Idą kolejno cały rok.
Ale nigdy tak się nie zdarzy,
by ich drogi się krzyżowały.
(miesiące)
2. Wyjaśnienie pojęcia kwartał: to ¼ roku kalendarzowego, trwa 3 miesiące. Rozróżnia się cztery kwartały:
I kwartał – styczeń - luty - marzec, II kwartał – kwiecień - maj-czerwiec, III kwartał – lipiec – sierpień - wrzesień, IV kwartał – październik – listopad - grudzień.
3. Wypełnianie karty pracy – utrwalenie nazw i kolejność miesięcy, dni tygodnia, wyszukiwanie określonych dat w kalendarzu (np. daty swoich urodzin, imienin, świąt itp.)
4. Spontaniczne zabawy dzieci.
5. Prace porządkowe w świetlicy.