KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Data 22 09.2009r.
Nazwisko prowadzącego: Grażyna Błaszczak.
Ilość ćwiczących: 14
Czas trwania lekcji: 45min
Klasa: VIa (pływacka) Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie
Miejsce ćwiczeń: pływalnia ZSS nr 1 w Chorzowie
Temat lekcji: Doskonalenie techniki pływania stylem motylkowym z wykorzystaniem techniki Video.
Przybory: deski do pływania duże, kamera Video, komputer, karty pracy
Zadania główne lekcji:
Umiejętność koordynacji techniki w stylu motylkowym.
CELE OPERACYJNE [SZCZEGÓŁOWE] W ZAKRESIE:
Cel operacyjny Zakres
Sprawność motoryczna
Uczeń kształtuje swoje zdolności koordynacyjne,
Uczeń poprawia swoją gibkość, zwinność, wytrzymałość, szybkość
Umiejętności
Potrafi skoordynować pracę RR i NN w stylu motylkowym,
Stosuje poprawną technikę ułożenia ciała na wodzie, wysokie unoszenie bioder, nie przerywa pracy NN podczas nabierania powietrza
Wiadomości
Posiądzie podstawowe wiadomości z przepisów pływania,
Uczeń pozna zasób podstawowych ćwiczeń do opanowani techniki stylu motylkowego,
Wie jakie najczęściej występują błędy techniczne w stylu motylkowym na zawodach pływackich.
Usamodzielnienie Uczeń przestrzega porządku i zdyscyplinowania na zajęciach,
Dba o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo współćwiczących
Potrafi dokonać samooceny swojej pracy i zaangażowania podczas zajęć. Potrafi skorygować swoje i innych błędy techniczne
Metody pracy
Dyskusja, Metoda naśladowcza, zadaniowa-ścisła
Motto
„Uczcie się zwyciężać. Potraficie wiele zyskać, jeżeli poznacie swoje słabe strony i zrozumiecie konieczność zwiększania wysiłku podczas wykonywania zadań treningowych.”
TOK LEKCJI
Część wstępna 8 min
Zorganizowanie grupy
Motywacja do zajęć
Rozgrzewka
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
Ćwiczenia porządkowe, zbiórka, powitanie. Podanie zadań lekcji
Sprawdzenie stanu gotowości do zajęć, sprawdzenie obecności
Rozgrzewka na lądzie
PW krążenia RR w przód *10
Podskoki z uniesieniem kolan *10
Obserwacja techniki pływania stylem motylkowym w wykonaniu ucznia klasy IIIA
Porównanie wykonywania ćwiczeń przez poszczególnych uczniów nagranych podczas ostatnich zajęć
Przekazanie kart oceny poszczególnych zadań
Przejście pod natryski
CZYNNOŚCI UCZNIA
Ustawienie się w dwu szeregu
Powitanie
Omówienie zasad samooceny
Dokładna obserwacja wykonywanych ćwiczeń wyłapywanie własnych błędów oraz bardzo dobrze wykonywanych ćwiczeń.
Część główna 30min
Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
Przepłynięcia 100m stylem zmiennym
Podział na grupy 2 osobowe.
Jeden uczeń wykonuje ćwiczenia starając się poprawiać technikę zgodnie z otrzymaną instrukcją, drugi obserwuje współpartnera, ocenia wykonanie, poprawia zauważone błędy wykonania.
Zmiana uczniów
Zapisanie punktów zgodnie z kartą ocen za poszczególne ćwiczenia.
CZYNNOŚCI UCZNIA
Przepłyniecie 25m NN do delfina z deską
Przepłyniecie 25m PR oraz NNN do delfina
Przepłyniecie 25m LR oraz NN do delfina
Przepłyniecie 25m delfinem Zapisywanie punktów za poszczególne zadania
Część końcowa7 min
Uspokojenie organizmu. Czynności organizacyjno porządkowe
ZADANIA SZCZEGÓŁOWE
Przepłyniecie spokojnie dystansu 100m wybranym stylem
Dokonanie całościowej analizy ustalenie oceny końcowej.
CZYNNOŚCI UCZNIA
Podsumowanie punktacji przekazanie pełnej informacji dotyczącej techniki stylu motylkowego.
Karta oceny techniki stylu motylkowego
Nazwisko ucznia ocenianego........................................
Punkty 2 4 6 Uwagi
Praca NN do delfina
> NN pracują razem
> drugie uderzenie mocniejsze,
> unoszenie bioder. poprzez płynny ruch
Praca Prawej ręki do delfina
> Prawa ręka przenoszona wyprostowana
> Uderzenie NN R w górze
> uderzenie NN R w dole
> Ramie nie pracujące ułożone wyprostowane) na wodzie przy głowie
> Głowa pierwsza wchodzi do wody
> Ułożenie ramienia na głowie
> Praca pod woda przyspieszona wyciągnięcie ramienia z wody wyprostowane wzdłuż ciała
> Pełna koordynacja pracy PR i nóg
> Oddech na 2
Praca Lewej reki do delfina
> Lewa ręka przenoszona wyprostowana
> Uderzenie NN R w górze
> uderzenie NN R w dole
> Ramie nie pracujące ułożone (wyprostowane ) na wodzie przy głowie
> Głowa pierwsza wchodzi do wody
> Ułożenie ramienia na głowie
> Praca pod woda przyspieszona wyciągniecie ramienia z wody wyprostowane wzdłuż ciała
> Pełna koordynacja pracy PR i nóg
> Oddech na 2
Delfin w pełnej koordynacji
> Oba ramiona przenoszone nad wodą jednocześnie
> Oddech na 2
> Pełna koordynacja kopnięć NN z pracą ramion
> Głowa pierwsza atakuje wodę
> Rozpoczęcie ruchu od uniesienia głowy
> Praca ramion pod wodą przyspieszona do pełnego wyprostowania ich wzdłuż ciała
> Płynna praca
24-20 Celujący
19-15 Bardzo dobry
14-12 Dobry
11-9 Dostateczny
8 Poprawny
Nazwisko ucznia oceniającego........................................
.........................