X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7320
Przesłano:
Dział: Internat

Scenariusz konkursu "Ja to wiem" realizowanego w internacie

Cele
-racjonalne wykorzystanie czasu wolnego wychowanków,
-integracja grup wychowawczych,
-umiejętność zaprezentowania własnej wiedzy przed szerszym gronem osób,
-poszerzanie wiedzy wychowanków oraz utrwalanie wiedzy dotychczas zdobytej
Forma zajęć
-zbiorowa,spotkania przygotowawcze
Metody
-słowna
Pomoce dydaktyczne
-podręczniki szkół ponadgimnazjalnych
j.polski,geografia,chemia,biologia,matematyka,historia gra "KLASÓWKA" wydana przez BIG FUN1994 ,lampki nocne

Przebieg
1 Wychowawca realizujący konkurs wybiera 5 ochotników z każdej grupy wychowawczej(3 grupy wych.)

2 Wychowawca organizuje spotkania przygotowawcze dla 15 podopiecznych ,biorących udział w konkursie- podczas spotkań zadaje pytania dotyczące wiedzy ogólnej oraz j,polskiego, geografii,chemii, biologii, matematyki, historii a młodzież odpowiada systematyzując swoją wiedzę.Odbywają się 3 spotkania przygotowawcze.

3 Wychowawca powołuje jurry w skład którego wchodzą kierownik internatu, nauczyciel j.polskiego, chemii , geografii, matematyki.Jurry wcześniej opracowuje 100 pytań. Wychowawca wyznacza osobę prowadzącą konkurs- przewodniczącą internatu oraz osobę przydzielającą punkty- wychowanka internatu

4 W dniu realizacji konkursu jurry, zawodnicy podzieleni w/g grup wychowawczych oraz pozostali mieszkańcy internatu -jako publiczność gromadzą się w stołówce lub innym dużym pomieszczeniu internatu

5 Przewodniczący przedstawia jurry i zawodników siedzących przy swoich stanowiskach oznaczonych numerami grup. 6 Przewodniczący wyjaśnia zasady konkursu: Po głośnym odczytaniu pytania- grupa wychowawcza chcąca udzielić odpowiedzi zobowiązana jest do włączenia lampki stojącej na ich stanowisku.Oznacza to gotowość grupy. Przewodniczący udziela wówczas głosu jednemu z przedstawicieli grupy.Jeżeli odpowiedź jest prawidłowa- grupie przyznaje się punkt w postaci czerwonego tekturowego znaczka , który umieczczany jest w szklanym naczyniu na blacie stanowiska.
7 Jeżeli odpowiedz którejkolwiek z grup wychowawczych budzi wątpliwości, przewodniczący prosi o pomoc jurry. Ono decyduje o punktacji.

8 Po skończonych pytaniach i udzielonych odpowiedziach jurry przelicza głosy i przyznaje miejsca w konkursie.

9 Każdy z 15 odpowiadających w zależności
od przyznanego miejsca otrzymuje nagrodę rzeczową(książki, płyty cd,długopisy)

10 Przewodniczący dziękuje za udział w konkursie, publiczność oklaskuje laureatów.Wychowankowie udają się do swoich pokoi. Grupa wyznaczona wcześniej przez wychowawcę do porządkowania sali zostaje- układa stoliki i krzesła.

Przykładowe pytania w konkursie:
W którym roku wybuchła II wojna światowa?
Kto wynalazł dynamit?
Największa pustynia na świecie?
Ile zębów powinien mieć dorosły człowiek?
Jak nazywamy jaja ryby?
Ile było rozbiorów Polski?
Kto napisał Mazurka Dąbrowskiego?
Kto był twórcą Ołtarza Mariackiego w Krakowie?
Jakie mamy rodzaje literackie?
Jak się nazywa pouczenie, które zawiera każda bajka?
W jakiej epoce literackiej tworzył Adam Mickiewicz?
Podaj symbol chemiczny miedzi?
Czy etanol i alkohol etylowy to nazwa tego samego związku?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.