SCENARIUSZ
ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
PRZEPROWADZONEGO
W GRUPIE DZIECI 4-,5- LETNICH
TEMAT: Do czego potrzebne są drzewa?
CELE OGÓLNE: Tworzenie warunków do podejmowania przez dzieci różnych form aktywności-zapewnienie dzieciom samodzielności w wyborze rodzaju aktywności oraz roli w zabawie. Odtwarzanie ruchem zjawisk i czynności zaobserwowanych przez dzieci w otoczeniu. Zachęcanie do podejmowania działań na rzecz przyrody. Ukazanie znaczenia drzew w przyrodzie .
CELE OPERACYJNE: Dziecko podejmuje różne formy aktywności .Potrafi naśladować ruchem zwierzęta , drzewa . Potrafi znaleźć nowe przeznaczenie dla gazet . Wymienia kilka produktów powstających z przerobu drewna . Rozumie konieczność ochrony drzew przed niszczeniem .Potrafi określić do czego potrzebne są drzewa .
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Opaski z symbolami drzew, zwierząt leśnych; obrazki
przedstawiające przedmioty wykonane z drewna; obrazki przedstawiające sytuacje nie korzystne i korzystne dla rozwoju drzew ; duże arkusze papieru z narysowanymi konturami drzew; magnetofon.
METODY: Metody aktywne ,zadań stawianych do wykonania .
FORMA : Praca z całą grupą ,praca w zespole.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1 . Powitanie :,,Witam tych którzy ....”
- są dziś uśmiechnięci
- lubią się bawić
- lubią drzewa
- lubią zwierzęta
- wszystkich których jeszcze nie powitałam .
2. Zabawa rozwijająca aktywność twórczą ,,Do czego potrzebne są drzewa”
-próba odpowiedzi na pytania- Czy dla wszystkich zwierząt wystarczy schronienia ? Czy najdalej znajdujące się zwierzęta przeżyją bez opieki drzew?
Troje dzieci otrzymuje opaski symbolizujące zwierzęta leśne, pozostałe dzieci otrzymują opaski symbolizujące zwierzęta.
,,Drzewa” stoją w wyznaczonych miejscach- tworzą las.
,,Zwierzęta”- przy umówionym sygnale muzycznym biegają po lesie , na przerwę w muzyce szukają schronienia w pobliżu drzew.
Do lasu wkracza leśniczy- nauczyciel i nakazuje drwalom wycięcie drzewa, gdyż potrzebne są deski na budowę domu.
Leśniczy - nauczyciel zamienia opaski jednemu z dzieci- drzewo staje się zwierzęciem.
Zwierzęta wychodzą do lasu a na przerwę- w muzyce szukają schronienia pod drzewami. Leśniczy kolejny raz przychodzi do lasu i nakazuje wycięcie kolejnego drzewa , gdyż potrzeba wyprodukować meble, gazety , kredki, książki, zeszyty, papier do pakowania , kartony. Leśniczy za każdym razem zamienia drzewa w zwierzęta .Zabawa trwa do chwili gdy w lesie pozostaje jedno drzewo pod którym stłoczone są zwierzęta.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania :
Czy dobrze się czujecie?
Czy łatwo się wam oddycha, gdy w lesie zostało tylko jedno drzewo?
Czy wszystkie zwierzęta znajdą bezpieczne schronienie?
Zabawa ma uświadomić dzieciom, że las służy nie tylko ludziom ale i zwierzętom.
3. Stworzenie sytuacji problemowej ,, Po co potrzebne są drzewa ?”
Nauczyciel umieszcza na środku sali sadzonkę drzewa , które po zajęciu będzie wysadzone w przedszkolnym ogrodzie. Na dywanie rozkłada obrazki przedstawiające produkty do wykonania, których niezbędne są drzewa. Chętne dzieci podchodzą kolejno, wybierają obrazek określają co przedstawia i zawieszają go na gałązkach drzewa.
Próba odpowiedzi na pytanie :Co zrobić aby nie niszczyć drzew?
-Szanować produkty wykonane z drewna , aby jak najdłużej nam służyły.
-Segregować odpady.
-Sadzić nowe drzewa.
4 .Zachęcanie do segregacji i wyrzucanie papierowych produktów do specjalnych pojemników, co może przyczynić się do ratowania drzew.
5 .Zabawy ruchowe z wykorzystaniem gazet.
- noszenie kartek na wyciągniętych rękach
- kartki na głowach ,, kapelusze”
- kartki na plecach ,,ciężkie worki”
- kartki w dłoniach poruszanie się w rytm melodii,, taniec drzew”
- robimy piłki – zabawy swobodne piłkami.
Zebranie gazet do specjalnego pojemnika na makulaturę.
6.Praca w zespołach: ,,Wesołe i smutne drzewo”.
- I zespół wykonuje ,,Portret wesołego drzewa” -umieszczenie właściwych obrazków na konturze drzewa.
- II zespół wykonuje,, Portret smutnego drzewa” – umieszczenie właściwych obrazków na konturze drzewa .
- Umieszczenie prac na tablicy.
(obrazki wcześniej przygotowuje nauczyciel)
LITERATURA:
1. Wychowanie w Przedszkolu ; 9/2000.;M . Wójcik ; Zabawy z gazetami.
2. A .Krukowska ; Interaktywne metody nauczania przyrody i ochrony środowiska; Kielce ; 2002r.