KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KL. VI.
TEMAT: Rozwiązywanie zadań przygotowujących do egzaminu do gimnazjum.
Cele dydaktyczno- wychowawcze:
utrwalenie pojęcia: pól powierzchni, procentu.
dbałość o dyscyplinę na lekcji.
wdrażanie do pracy w grupach.
Przypomnienie wzorów na pola figur płaskich.
kształcenie języka matematycznego.
kształcenie logicznego myślenia.
doskonalenie techniki rachunkowej.
Formy i metody pracy;
wykład
metoda naprowadzająca
praca w grupach
prezentacja
ćwiczenia
Przebieg lekcji:
1.Sprawdzenie obecności.
2.Sprawy organizacyjne:
sprawdzenie zadania domowego
przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji
3.Wprowadzenie do tematu lekcji: przypomnienie pojęć: procentu, pól powierzchni na podstawie zadań:
1. Zamień na procent: 2; 1,3; ¾; 4⅔; 0,036;
2. Uzupełnij zapis:
3,4m = ............km 4325mm = ..............dm
3cm = ..............m 38dm = ...........cm
235cm = .........dm 7,2km = ..........m
2,4km = ..............cm 1⅞dm = ............mm
345dm = .............m 5km = ............dm
3. Przyprostokątne w trójkącie prostokątnym mają długość 4m i 7m .Oblicz pole tego trójkąta.
4.Podanie tematu lekcji.
Rozwiązywanie zadań:
Zadanie 1. Oblicz pole kwadratu którego obwód wynosi 28 dm.
Zadanie 2. Jola kupiła czekoladę. Pierwszego dnia zjadła ¼ tabliczki, drugiego ½ tego co zostało, a trzeciego resztę. Którego dnia Jola zjadła najwięcej czekolady?
Zadanie 3. Ewa miała 300 zł oszczędności. Postanowiła, na prezent dla koleżanki, przeznaczyć 18% tej kwoty. Ile pieniędzy jej zastało po zakupie prezentu?
5.Sprawdzamy i oceniamy nasze zadania.
omówienie kryteriów ocen
6.Podanie zadania domowego:
Na mapie w skali 1 : 150000 odległość między dwiema miejscowościami wynosi 9 cm. Oblicz rzeczywistą odległość.
7. Część rekapitulacyjna lekcji:
Proste ćwiczenia w pamięci dotyczące zamiany procentu na liczby.