Scenariusz zajęć w świetlicy.
Temat: Czekamy na wiosnę. Zajęcia muzyczno- plastyczne.
Cel: zabawa przy muzyce.
Uczeń :-potrafi bawić się przy muzyce
-potrafi wchodzić w rolę
-słuchać muzyki
-tworzyć ilustracje plastyczne
-poruszać się w rytm muzyki
-współdziałać w grupie
-porządkować swoje miejsce pracy.
Metody: aktywizująca, drama{wchodzenie w rolę}, twórczego działania, naśladowcza.
Pomoce: Płyta z muzyką rozrywkową ,relaksacyjną ,utwory klasyczne tj. Vivaldi, Chopin.
Chustki jedwabne, szary papier, nożyczki klej, kredki, magnesy, kolorowe karteczki.
Przebieg zajęć:
I .Zabawa przy muzyce.
1.” Bałwanki i wiosenny powiew”.-{muzyka rozrywkowa na przemian z wolną}
Dzieci podzielone na dwie grupy stoją w kole. W rytm muzyki wolnej I grupa wchodzi do koła i naśladuje wiosenny powiew{falują rękami itp.}. W rytm muzyki szybkiej II gr. wchodzi i naśladuje ciężkie bałwanki.
2.” Kwitną kwiatki” [muzyka relaksacyjna}
Dzieci zwijają się w kłębek i powoli w rytm muzyki rozkwitają czyli wstają.
3.„ Zabawa w naśladowanie” {utwór Ramaya}
Dz. stoją w kole jedna osoba pokazuje jakąś czynność w rytm muzyki i reszta naśladuje i potem następna osoba wymyśla inną czynność.
II Działania plastyczne przy muzyce.{ utwory Chopina}
*Dzieci siadają do stolików na których przygotowany jest szary papier, klej ,nożyczki kolorowe karteczki i kredki.
W tle słychać muzykę .Na szarym papierze dzieci odrysowują swoją pięść, następnie w rytmie muzyki kolorują kontury narysowane na papierze , dorysowują kreseczki , kropeczki.
W ten sposób powstaje obraz wierzby z baziami .
Z kolorowych karteczek wycinają chmurki i naklejają je w formie kwiatków na szary papier.
Na zakończenie działań plastycznych dorysowują brakujące kreseczki do kwiatków.
III.„Zabawa z chustkami”.{muzyka Vivaldiego]
Dzieci dostają kolorowe chusteczki przy muzyce Vivaldiego:
wymachy chusteczkami w górę i w dół
swobodne wyrzucanie chusteczek i łapanie
wyrzucanie chusteczek i łapanie innych
IV.Wystawa prac.{ muzyka relaksacyjna}
Dz. przypinają i oglądają prace na tablicy, następnie porządkują swoje miejsce pracy.