X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 7187
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Karnawałowa zabawa w bajkowej scenerii

SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ W GRUPIE DZIECI ŚREDNICH

Prowadzące: Iwona Krawiec , Renata Włosowicz
Data: 09.02.2010
Grupa : 4-5 latki
Miejskie Przedszkole nr 65 Katowice

Temat: „ Karnawałowa zabawa w bajkowej scenerii ”

Cele ogólne :
• stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dziecka podczas zabawy karnawałowej
• integracja dzieci całej grupy

Cele szczegółowe :
Dziecko :
• współdziała z innymi dziećmi podczas zabawy
• tańczy w rytm muzyki
• rywalizuje z innymi podczas konkursów
• spontanicznie i swobodnie porusza się w rytm muzyki
• podejmuje działania służące rozwiązaniu działania

Metody:
• czynna – zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń
• słowna – objaśnienia, instrukcje, żywego słowa
• percepcyjna – bezpośredniego spostrzegania, przeżywanie
• Pedagogiki Zabawy

Formy pracy : praca z grupą
Pomoce : kostka do gry, „Zestaw Zadań do wykonania”, baloniki, nagrania CD, słodkie drobiazgi – nagrody ( cukierki, czekoladki, lizaki itp.), drobne naklejki, szary papier, tkanina

PRZEBIEG

1.Przywitanie dzieci na balu karnawałowym.
Witam was na tym jedynym w swoim rodzaju Balu Karnawałowym! Wszyscy dzisiaj przybyli do przedszkola i wyglądają całkiem inaczej. Słyszałam od zaprzyjaźnionego skrzata , że wybieracie się do bajkowej krainy radości....Teraz rozumiem te piękne przebrania.
Na pewno chciałybyście pochwalić się swoim wyglądem? A więc...do roboty.
(nauczycielka rozkłada kawałek kolorowej maty lub tkaniny na podłodze tworząc czarodziejski
dywan )

2.Przemarsz dzieci po czarodziejskim dywanie.
-Czarodziejski dywan po którym przejdziecie sprawi, iż staniecie się silniejsi, mądrzejsi, odważniejsi i bardziej związani z postacią za którą jesteście przebrani. A po co to nam potrzebne dowiedzie się za chwilę.....
(dzieci kolejno przechodzą po dywanie, prezentując swoje przebranie reszcie grupy)

3.Bajka inspirująca działalność dzieci.
Czy już czujecie się dzielniejsi, sprawniejsi, odważniejsi,mądrzejsi.....?
Myślę, że czarodziejski dywan wykonał swoje zadanie i naprawdę zamienił was w dzielne królewny, czarodziejki i wróżki oraz bardzo odważnych rycerzy, Batmanów, piratów i królów. Posłuchajcie takiej bajki.
Dawno, dawno temu w świecie , kiedy nie było jeszcze tramwajów, komputerów i filmów rysunkowych, mieszkała w wysokich górach wesoła wróżka „Bajmila”. Kochała wszystkie bajki na świecie, kochała wszystkie postacie, które w nich występowały : czarowników i baby Jagi, krasnoludków i królewny, sierotki i skrzaty, wilki i gąski, a szczególnie kochała malutkie duszki zwane elfami. Znała na pamięć bajki zamknięte w książkach i te opowiadane przy kominku, te krótkie i te długie, te śmieszne i te smutne. A co najważniejsze znała drogę do krainy baśni i bajek. Wiedziała dokładnie, gdzie trzeba zapukać, aby otworzyć bramę do tej cudownej krainy.
Aż pewnego dnia, zazdrosny o tę jej miłość i znajomość bajek czarodziej Bajkomir zaczarował wróżkę Bajmilę. W jednej chwili wróżka zapomniała wszystkie bajki, przestały ją cieszyć opowieści bajkowych postaci. Nie potrafiła rozpoznać Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, nawet malutkiej Calineczki i Tomcia Paluszka. Ale co najgorsze.....zapomniała drogę do krainy bajek...nie potrafiła przypomnieć sobie jak i gdzie do niej dotrzeć. Smutno zrobiło się na świecie. Bo jak wiecie świat bez bajek jest mroczny i nieciekawy. Dzieci nie potrafiły już zasypiać pogodnie w swoich łóżeczkach, przewracały się biedne z boku na bok ,czekając na sen. Trzeba było coś zrobić.
Na szczęście w mądrej książce, takiej grubej bez obrazków, ludzie odnaleźli sposób jak odczarować Bajmilę ! Trzeba wykonać wszystkie Zadania , które wskaże Kostka Zadań.
Zadania są spisane w tajemniczym dokumencie .Zadania , które trzeba wykonać, aby uwolnić od czarów wróżkę Bajmilę .I oto patrzcie...taką kartkę papieru z Zadaniami znalazłam u nas w przedszkolnej bibliotece. Może my moglibyśmy coś zrobić dla wróżki? Co wy na to ? Może w ten sposób znajdziemy drogę do królestwa bajek i kto wie co nas tam czeka ?
( dzieci wyrażają chęć współpracy, nauczycielka prezentuje Kostkę zadań i pokazuje kartkę z zadaniami)

4. Zapoznanie dzieci z Zestawem Zadań do Wykonania oraz Kostką Zadań.
Na kartce papieru spisane są zadania do wykonania. Wybrane dzieci rzucają kostką, a wyrzucona cyfra wskazuje numer zadania do wykonania. Zadań jest sześć. Jeśli cyfra się powtórzy , rzut jest powtarzany.

5.Wykonywanie zadań wyznaczonych przez Kostkę zadań.

1.BAJKOWE PUZZLE
Dzieci w czterech zespołach maja za zadanie ułożyć rozsypane puzzle o tematyce bajkowej, nakleić je na kartkę papieru i podać tytuł bajki.

2.TANIEC BAJKOWY
Każde dziecko ma wykonać najpiękniej jak potrafi taniec do karnawałowej piosenki zakończonej fantazyjnym ukłonem

3.DMUCHAŃCE PRZEPYCHAŃCE
Dzieci maja za zadanie tylko za pomocą dmuchania przemieścić nadmuchany balonik z jednego końca Sali na drugi.

4.TAŃCZYMY LAMBADĘ
Wszystkie dzieci w wężu tańczą taniec Lambada. Starają się nie puścić poprzednika oraz skoordynować ruchy swoje do reszty dzieci.

5.UKŁONY PRZED KRÓLEM I KRÓLOWĄ.
Wybieramy dwoje dzieci chłopca i dziewczynkę (króla i królową) i sadzamy ich na tronach.
Reszta dzieci ma za zadanie złożyć ukłon przed ich obliczem.

6.BRAMA DO BAJKOWEJ KRAINY
Na rozłożonym szarym papierze z naszkicowanym wejściem ( duża brama) dzieci kolorują, zdobią, dorysowują elementy wg własnej inwencji. Wykorzystane są świecowe kredki.

6.Odczarowanie wróżki Bajmili.
Nauczycielka używając różdżki odczarowuje Bajmilę słowami:
Czary mary, czary mary , ząb pirata
Niech bajki wrócą do naszego świata
Okazuje się iż wróżka pozostawiła list w podziękowaniu za przywrócenie jej pamięci bajkowej.
Kochane dzieci!
Tak bardzo cieszę się iż udało się wam przywrócić mi dawną miłość do bajek. Wszystko znowu pamiętam, wiem jak kończą się i zaczynają się bajki. Z wdzięczności pragnę wam wskazać tajemnicza bramę ,która wpuszcza do krainy bajek. Zgadnijcie gdzie się ona znajduje..? Oto ona ...( nauczycielka wyciąga ogromne serce )
To właśnie jest brama do bajkowej krainy, i gdy tylko chcecie możecie przez nią wejść.
Życzę wam udanej zabawy w Krainie Bajek.
Przesyłam wam gorące uściski. Wróżka Bajmila.

Za odczarowanie świata bajek, za wasze trudy i wysiłki otrzymacie nagrodę w postaci słodkiego poczęstunku i słodkości.
A teraz zapraszam do wspólnej dalszej zabawy.

7. Konkursy z nagrodami przeplatane zabawa taneczną.
• Wybór najpiękniejszej pary i koronacja
• Konkurs „Taniec z balonikiem” zabawa w parach
• Zabawa „O jedno krzesełko mniej” dla całej grupy
• Zdobienie baloników przez wybrane dzieci markerami
• Taniec w parach na kawałku szarego papieru
• Przekładanie pociętych papierków z talerzyka na talerzyk przy pomocy rurki – wygrywa ten kto więcej przełoży podczas trwania utworu muzycznego
• „Jaka to piosenka?” – odgadywanie piosenki po kilku taktach
• Wyścigi „Z tacami” dwóch drużyn
• Zabawa odgadywanka dotykowa „Co to jest ?” – dzieci z zamkniętymi oczami sięgają do worka i przy pomocy dotyku identyfikują przedmiot


8. Zabawa taneczna w zamku Kopciuszka
-A teraz zapraszamy do zabawy w pałacu Kopciuszka, zamykamy oczy i .....hu,hu,ha....przenosimy się do komnaty na zamku.
Radosnej zabawy !!! ( nauczyciel przebija balonik na rozpoczęcie zabawy tanecznej )

Tance dowolne z wybranym przez siebie partnerem do ulubionej muzyki.

9.Kolorowanie ilustracji bajkowych i prezentowanie ich w galeryjce grupowej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.