Scenariusz uroczystości „ Pasowanie na starszaka”
Grupa: 6-latki
Prowadząca: mgr Alina Szczurek
Data: 21.10.2009 r
Cele:
• Pielęgnowanie tradycji przedszkolnych,
• Stwarzanie okazji do zaprezentowania posiadanych przez dzieci wiadomości i umiejętności z zakresu edukacji umysłowej, muzycznej
i ruchowej
Środki dydaktyczne:
• Wizytówki z imionami dzieci podzielone na sylaby,
• Produkty spożywcze do zagadek smakowych pt. „Małe co nieco”,
• Historyjki obrazkowe do bajek : „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka”
• Przybory gimnastyczne,
• Figury geometryczne,
• Naturalne warzywa do zagadek dotykowych,
• Zagadki słuchowe „Odgłosy lasu”- płyta CD
• Listy z zadaniami do wykonania od Kubusia Puchatka i jego przyjaciół,
• Piosenki: „Dalej, chodźcie 6-latki”, „Hoki-poki”, „Z Kubusiem klaszcz”
• Granatowe togi i birety dla każdego dziecka,
• Dyplomy i plakietki „Jestem starszakiem”,
• Upominki i „Kuferki obfitości” ze słodyczami dla każdego starszaka
• Duży ołówek z napisem „Pasowanie”
• Mini scena z dekoracją okolicznościową
• Kostium Kubusia Puchatka dla dorosłej osoby
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie gości – p. Dyrektor i rodziców
Serdecznie witamy gości wszystkich,
Którzy do nas dzisiaj przyszli,
Pięknie przy tym się kłaniamy,
I na występ- zapraszamy.
Może piosenką zacznijmy właśnie,
Wtedy nam wszystkim zrobi się raźniej!
2. Inscenizacja ruchowa piosenki pt. „Dalej, chodźcie 6-latki”
3. Wiersz pt. „Gdy starszakiem się zostanie” recytowany po fragmencie przez każde dziecko:
Dzisiaj w przedszkolu wielkie zamieszanie
starszaki mają swoje pasowanie
Pasowanie — a co to takiego?
Czy pasem dostanę od ciebie kolego?
Pasowanie to zwyczaj taki,
że starszakami stają się przedszkolaki
te, które ukończyły już 6 lat
i w czerwcu wyruszą w świat
Pani dyrektor na ramię ołówek wkłada
podaje prawą rękę i tak powiada:
"Pasuję Ciebie na Starszaka"
później dumnie starszak do szeregu kroczy
aż mu błyszczą z radości oczy
Rzecz to wielka niesłychanie
Gdy starszakiem się zostanie
Wtedy wszystko trzeba wiedzieć
Pięknie bajkę opowiedzieć,
Narysować, tańczyć, śpiewać,
Na nikogo się nie gniewać,
Znać zasady wychowania,
Pilnie uczyć się czytania
W głowach wiedza zostać musi,
Choć lenistwo człeka kusi
Taki starszak mój kolego
musi dawać przykład zachowania dobrego
Jak się zachować w piaskownicy.
Gdzie się przechodzi przez ulice.
Jak dbać o rośliny i o zwierzęta.
Każdy przedszkolak musi też pamiętać
by mówić dzień dobry nie tylko od święta
Grzeczność na co dzień- ważna to sprawa,
Więc o tym również wspomnieć tu wypada.
Nic nie kosztuje- słowo dziękuję,
A przepraszam i proszę, chlubę nam przynoszą.
Zanim „prawdziwymi” starszakami się staniemy,
Musimy wiedzieć, czego nie możemy:
Nie hałasuj w przedszkolu, każdy ci to powie,
Że, hałas niszczy nerwy i zdrowie.
Nie przezywaj innych kolego,
bo to przynosi wiele złego.
Nie skarży się w przedszkolu
Przyjacielu mój mały,
To nie przynosi nikomu chwały.
Obrażać się , to brzydka wada,
Tak zachowywać się nie wypada.
Niech uśmiech zawsze gości na twej twarzy,
Wtedy cię przyjaźnią każdy będzie darzył.
4. Odwiedziny Kubusia Puchatka, który przynosi prezenty ( batoniki i kredki ) oraz listy od jego przyjaciół zawierające zadania do wykonania:
Kubuś:
Jeśli chcecie być starszakami,
Musicie najpierw zdać egzamin.
Ja i moi przyjaciele przygotowaliśmy dla was zagadek wiele,
Kiedy wszystkie zadania zostaną wykonane,
Wówczas dzieci będą pasowane
Do poszczególnych konkurencji wybierane są dzieci poprzez losowanie wizytówek z ich imionami ( nauczycielka czyta pierwszą sylabę imienia – dzieci dokańczają )
5. Zadanie Kubusia Puchatka -Zagadki smakowe „Małe co nieco”
6. Zadanie Królika – „Czarodziejski worek” –rozpoznawanie dotykiem warzyw z ogródka Królika
7. Zadanie Kłapouchego – zagadki słuchowe pt. „Co słychać w Stumilowym lesie?”
8. Zadanie Tygryska – test sprawnościowy „Bryknij razem z Tygryskiem!”
9. Zadanie Sowy Przemądrzałej – „Czy znasz te bajki?” – układanie historyjek obrazkowych „Czerwony Kapturek” i „Królewna Śnieżka” i opowiadanie tych bajek
10. Zadanie Krzysia – „Pokaż części ciała” – zabawa ruchowa w pokazywanie poszczególnych części ciała przy piosence pt. „Hoki-Poki”
11. Zadanie Kangurzycy i Maleństwa – „Czy znasz swój znaczek?” –dzieci wybierają i naklejają figury geometryczne ( zwracają uwagę na kształt, kolor i liczbę figur )
12. Zadanie Prosiaczka – „Czy znacie piosenkę o Kubusiu?” – inscenizacja ruchowa piosenki pt. „Z Kubusiem klaszcz!”
13. Zaproszenie do pasowania:
Dzieci:
Wszystkie zadania za sobą już mamy,
Dlatego panią dyrektor tu zapraszamy.
Chcemy prosić o pasowanie,
Niech starszakiem każdy z nas zostanie!
14. Pasowanie
Dzieci mówią tekst ślubowania:
Chcę dziś zostać starszakiem,
Prawdziwym przedszkolakiem.
Wiem, co czynić mi wypada,
Więc dziś przyrzeczenie składam:
Będę się pilnie uczył i grzecznie bawił
Bym nikomu kłopotu nie sprawił.
Radość i dumę rodzicom przyniosę,
Bo dobroć i miłość w sercu noszę
Pani Dyrektor pasuje każde dziecko ołówkiem z napisem „Pasowanie”, wręcza „Dyplom Starszaka”
Nauczycielki wręczają dzieciom plakietki „Jestem starszakiem” , kuferki obfitości ze słodyczami i upominki od Kubusia Puchatka
15. Podziękowanie wszystkim osobom za uczestnictwo w uroczystości i zaproszenie na słodki poczęstunek