Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Lidię Jurkowską w grupie 3,4,5,1 w dniu 04.12.2009
TEMAT: „Odwiedziny świętego Mikołaja"
CELE: zapoznanie z osobą świętego Mikołaja (także z historyczną postacią) rozwijanie umiejętności określania położenia przedmiotów w przestrzeni: na, pod, za, obok; rozwijanie myślenia, umiejętności odpowiadania na pytania „ trudne" np.: „ Co znaczy być dobrym?, integracja grupy poprzez zabawy w parach, rozwijanie sprawności manualnych (łączenie punktów, wydzieranka, pastelowanie) rozwiązywanie zagadek tematycznych, usprawnianie mowy w ćwiczeniach, ortofonicznymi.
POMOCE:
-ilustracje do zagadek (sanki, renifer, prezent itp.)
- sylwety do teatrzyku, czapka Mikołaja i „pluszowy but" - na cukierki, karty z zadaniami dla każdego dziecka
- instrument muzyczny - dzwoneczki i tamburyno,
- maskotka Mikołaja
- ilustracje: szafa, stół, krzesło, drzwi
- kaseta magnetofonowa z nagraniem odgłosów różnych dzwonków
Literatura:
-ABC., program wychowania przedszkolnego" -„Środowisko społeczne" Iwona Ryz -„Zagadki tematyczne" -„Prawdziwa historia o św. Mikołaju"
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. ZABAWA Z ĆWICZENIAMI ORTOFONICZNYMI
- „Koło się zamyka"
- IDĄ MAŁE JEŻE" (zamykamy koło wchodzą wszyscy do środka jak przy „ baloniku") - mówiąc SZU SZU SZU
-„ IDĄ MAŁE MRÓWKI" - TUP TUP TUP __
- „IDĄ MAŁE GĄSKI-GĘ GĘ GĘ
2. ZAPRASZAM DZIECI NA KRZESEŁKA
„Posłuchajcie, co to za dźwięk? - dzieci zamykają oczy (DZWONECZKI „ Z czym wam się kojarzy lub z kim?"
- jeśli dzieci nie odgadną „zadaję" zagadkę słowną - o św. Mikołaju <=odsłaniam rysunek św. Mikołaja
3. SWOBODNE WYPOWIEDZI DZIECI na w.w. temat
- „ Co wiecie o św. Mikołaju?
- „Skąd przybywa?" (z Laponii, z Bieguna Północnego)
- „Po co przychodzi?" (dać prezenty)
- Jak wygląda?
- GDZIE ZOSTAWIA PREZENTY? (pod choinką, w skarpecie, pod poduszką)
- Kiedy przychodzi? (6 grudnia)
= Czy wiecie skąd się wziął zwyczaj dawania prezentów?
4. Zaproszenie do teatrzyku - „Prawdziwa historia o świętym Mikołaju" = do teatrzyku zaprasza => „mały Mikołajek — maskotka"
5. Rozmowa nauczycielki z dziećmi na temat usłyszanej historii: = Kim był św. Mikołaj?
= Był biedny czy bogaty? = Co on zrobił? = Jaki był?
= Dlaczego warto być dobrym?
I stąd wziął się zwyczaj DAWANIA PREZENTÓW
6. ZABAWA RUCHOWA „Wieziemy prezent"
w parach „zaprzęgi" == na przerwę. W muzyce zatrzymujemy się, odwracamy do siebie i wrzucamy worek do komina" mówiąc : „SZU SZU"
7. Rozmowa przy tablicy: „List od św. Mikołaja"
OTWIERAM KOPERTĘ => Czytam list od Mikołaja „Drogie Dzieci, bardzo się
śpieszyłem po drodze ważne przedmioty zgubiłem!
Jeśli zagadki rozwiążecie i je odnajdziecie to niespodziankę dostaniecie"
ZAGADKI: 1." Zakładam ją na głowę, jest cała czerwoniutka za to w głowę mi cieplutko.." <= CZAPKA
W szafie ukryta
( => Jedno z dzieci kierując się wskazówkami nauczycielki SZUKA W SALI UKRYTEJ CZAPKI!
=>PRZYPINA RYSUNEK na tablicy mówiąc „czapkę znalazłem pod stołem")
<=PREZENTY
2 "Rozdaję je grzecznym dzieciom chowam w miejscach różnych kształt mają- kwadratowy lub podłużny"
=DZIECKO wybrane szuka „prezentu" - przypina obrazek
POD KRZESŁEM 3. „Mikołajkowi pomagamy zawsze sobie radę damy „ <=( ELF)
PRZED DRZWIAMI 4„Mikołaj do nich wsiada i do dzieci się skrada"<= (SANKI)
8. ZABAWA RUCHOWA „ Mikołaj i dzieci"
Gdy nauczycielka odwraca się przodem W CZAPCE MIKOŁAJOWEJ dzieci „nieruchomieją", gdy tyłem - dzieci biegają i skaczą.
9. PRACA PRZY STOLIKACH = Każde dziecko (3,41.) dostaje kostkę z Mikołajem „dziurkowanym" - dziecko łączy punkty następnie wypełnia kolorowymi ścinkami papieru (wyklejanka)
10. ZAKOŃCZENIE : Dziękuję WSZYSTKIM DZIECIOM IMIENNIE za udział w zajęciach!
- w nagrodę niespodzianka od Mikołaja
- „Jest w bucie w kąciku łobuza" = Rozdaję dzieciom CUKIERKI!