SCENARIUSZ ZAJĘĆ
„EKOPODCHODY Z KAPITANEM EKOSIEM”
UCZESTNICY: DZIECI 4 – LETNIE
CELE OGÓLNE:
1)Zastosowanie wiedzy z zakresu edukacji przyrodniczo – ekologicznej w sytuacjach zadaniowych.
2)Wdrażanie do wspólnego wykonywania zadań.
CELE OPERACYJNE (DZIECKO...):
•rozpoznaje na ilustracji zwierzęta leśne i domowe;
•potrafi określić na podstawie ilustracji, które zachowania są przyjazne dla środowiska przyrodniczego, a które nie;
•rozwiązuje zagadki słowne;
•aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach;
•potrafi współpracować z innymi dziećmi podczas różnych zabaw i zadań;
METODY: aktywizująca, praktycznego działania, problemowa
FORMY: zespołowa
PRZEBIEG:
1. Dzieci siadają na dywanie. Nauczycielka pokazuje im list od Kapitana Ekosia, który rano przyniósł listonosz. Wyjaśnia dzieciom, kim jest Kapitan Ekoś i odczytuje list. Dzieci wykonują pierwsze zadanie.
Kochane dzieci!
Nazywam się Kapitan Ekoś i mieszkam w Ekolandii. Moja kraina jest bardzo czysta i zadbana. Dbamy o nią, bo bardzo zależy nam na jej zdrowiu. Jednak ostatnio zauważyłem, że nie wszędzie jest tak samo. Ludzie na całym świecie zapomnieli chyba o naszej Matce Ziemi. Zatruwają powietrze, wodę i glebę, zanieczyszczają lasy i plaże. Przez takie postępowanie giną różne rośliny i zwierzęta. Jest mi bardzo smutno z tego powodu, ale mam nadzieję, że wy dzieci, będziecie obrońcami naszej planety i nauczycie tego również dorosłych. Wiem, że wasza grupa nazywa się „Przyjaciele przyrody”. Przygotowałem dla was różne zadania, aby przekonać się, czy zasługujecie na to, by zostać członkami Klubu Miłośników Przyrody.
Zapraszam do zabawy.
Pierwsze zadanie, jakie dla Was przygotowałem to zagadka.
Posłuchajcie i powiedzcie, co to za zwierzę:
„Zgadnij, któż to mieszka wysoko na drzewach, lubi jeść orzeszki i wcale nie śpiewa”.
(WIEWIÓRKA)
Jeśli dobrze rozwiązaliście zagadkę, to proszę, aby jedno wybrane przez waszą panią dziecko zajrzało do pomieszczenia, w którym są potrzebne Wam do zajęć pomoce. Poszukajcie tam ukrytego przeze mnie zielonego worka. Dowiecie się, jakie będzie wasze kolejne zadanie.
2. Wybrane przez nauczycielkę dziecko szuka ukrytego worka. Dzieci rozpakowują worek, a nauczycielka czyta im kolejny list.
Obejrzyjcie ilustracje i powiedzcie, jakie są na nich zwierzęta. Podzielcie je na zwierzęta żyjące w lesie i hodowane przez człowieka. Zwierzęta leśne ułóżcie w zielonej obręczy, a domowe w niebieskiej. Wasza pani sprawdzi, czy dobrze wykonaliście zadanie.
3. Dzieci nazywają zwierzęta i umieszczają ilustracje w odpowiedniej obręczy. Po wykonaniu zadania nauczycielka czyta dalszą część listu.
Zapraszam was do kolejnego zadania.
Wstańcie i po cichutku przejdźcie do sali gimnastycznej. Poszukajcie tam zielonej koperty.
4. Dzieci wraz z nauczycielką przechodzą do sali gimnastycznej i szukają zielonej koperty. Nauczycielka zapoznaje dzieci z następnym zadaniem.
Aby dowiedzieć się, co dalej, musicie przejść po ławeczce.
Jak skończycie, przewróćcie ławeczkę.
5. Pod ławką ukryty jest kolejny list. Nauczycielka odczytuje go, a dzieci postępują zgodnie z jego treścią.
Poszukajcie teraz kolejnego zielonego worka. W nim ukryte zostało kolejne zadanie.
6. Dzieci szukają zielonego worka. Znalazca rozpakowuje worek, a nauczycielka czyta dzieciom list.
Obejrzyjcie wraz z panią ilustracje. Zastanówcie się, które przedstawiają zachowania dobre, a które złe. Podzielcie obrazki do dwóch obręczy. Do jednej (oznaczonej uśmiechniętym serduszkiem) włóżcie te, na których jest pokazane, jak ludzie dbają o przyrodę. Do drugiej (oznaczonej smutnym serduszkiem) włóżcie te, na których pokazane jest, jak ludzie niszczą przyrodę.
7. Dzieci rozkładają obręcze, oznaczają je serduszkami, wybierają ilustracje i umieszczają je w odpowiednim kole. Dzieci z pomocą nauczycielki wyjaśniają treść obrazków i próbują powiedzieć, dlaczego dane zachowanie jest dobre lub złe.
Jeśli dobrze wykonaliście zadanie, to zastanówcie się teraz, co to za domek, do którego zimą przylatują głodne ptaki.
(KARMNIK)
Znajdźcie wasz karmnik i zajrzyjcie do niego.
8. W karmniku ukryty jest kolejny list.
Wspaniale poradziliście sobie ze wszystkimi zadaniami. Jesteście grupą przyjaciół przyrody i wiecie, jak należy dbać o rośliny i zwierzęta. Myślę, że zasłużyliście na przyjęcie was do Klubu Miłośników Przyrody. Proszę, żebyście teraz wstali i złożyli uroczystą przysięgę.
9. Nauczycielka wyjaśnia, co to jest przysięga i jak należy ją złożyć.
Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody:
•będę kochał i chronił zwierzęta i rośliny;
•śmieci będę wrzucał do kosza;
•w lesie będę zachowywał spokój i ciszę;
•będę dbał o kwiaty w domu i w przedszkolu;
•nie będę zrywał kwiatów i łamał gałęzi;
•będę pamiętał o dokarmianiu ptaków zimą;
10. Po przysiędze nauczycielka odczytuje dalszą część listu, a dzieci wykonują kolejne zamieszczone w nim polecenia.
Zasłużyliście na nagrodę, ale najpierw musicie ją znaleźć. Zastanówcie się, gdzie mieszkają pluszowe misie, które często razem z wami bawią się i uczą. Jeśli znaleźliście to miejsce, to policzcie siedzące na półce misie, aż znajdziecie misia piątego.
Poproście panią, żeby go zdjęła.
Oto wasza nagroda. Dziękuję za wspólną zabawę.
11. Wręczenie odnalezionych nagród (odznaki „Przyjaciel przyrody”).