SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
DATA:06.10.09
GRUPA: 5-6 LATKI
Cele główne:
-rozwijanie umiejętności rozumienia świata roślin- drzewa
- kształtowanie postawy szacunki i ochrony przyrody
Cele operacyjne:
- eksperymentuje wraz z nauczycielką i rodzicami poznając budowę drzewa
- zachwyca się przyrodą w czasie zajęć w terenie umożliwiających jej
poznawanie wszystkimi zmysłami
- tworzy pracę plastyczną z materiału przyrodniczego pt: „Jesienne drzewo”
Metody:
Podające- rozmowa, pokaz
Ekspresyjne- zabawy integracyjne
Aktywizujące- obserwacja
Formy pracy;
- indywidualnie
- z całą grupą
Środki dydaktyczne: skarby jesieni, pudełko z dziurami na ręce, lupa, kartki, klej, kredki świecowe, list od jesieni, gitara, szary papier, stoliki
Przebieg zajęć:
1. List od Pani Jesieni:
Kochane dzieci to ja Pani jesień postanowiłam napisać do Was list. Słyszałam od Waszej Pani, że jesteście wielkimi miłośnikami przyrody i lubicie różne zagadki i zabawy. W związku z tym przygotowałam na dzisiaj wiele niespodzianek. Musicie dzisiaj wytężyć swoje wszystkie zmysły: dotyk, słuch, węch, wzrok, a na pewno poradzicie sobie.
2. Pudełko pełne jesieni: dzieci za pomocą dotyku rozpoznają rzeczy znajdujące się w pudle: jabłko, gruszka, jarzębina, mech, kasztan, żołądź, grzyb, igły, liście, kora, nauczyciel pyta: Z czym kojarzy im się jesień?
3.Poszukiwacze skarbów: dziecko i rodzic to jedna drużyna, każda z drużyn ma swój znaczek. Takie same znaczki są poprzyczepiane na drzewach, dzieci wraz z rodzicami je odszukują, tam znajdują różnorodne skarby jesieni: wrzos, grzyby, kasztany, żołędzie, liście, jabłka, gruszki, jarzębinę, mech, korę drzewa, igły, szyszki, i przynoszą je w umówione miejsce.
4. Drzewo; dzieci zostają zapoznane z ogólną budową drzewa poprzez ułożenie ze znalezionych wcześniej igieł, kory, liści, gałęzi dwóch drzew: liściastego i iglastego na arkuszach szarego papieru. Nauczyciel pyta dzieci jak się nazywają drzewa które mają liście, a jak te które mają igły. Nauczyciel wyjaśnia, że choć drzewa są różne i różne są też ich rodzaje to maja jedna wspaniałą cechę, bez nich nie byłoby życia na ziemi, gdyż produkują taki gaz znajdujący się w powietrzu, tlen.
5. Dotykamy drzewo: nauczyciel wyjaśnia, żę drzewa też mają skórę, pyta dzieci jak ta skóra się nazywa( kora). Wyłaniamy chętne dziecko które ma zawiązane oczy. Osoba z zawiązanymi oczami dotyka kory drzewa wącha ją i zwraca uwagę czy jest: grube, cienkie, gładkie, szorstkie, brzydkie, ładne, wilgotne suche, liściaste, iglaste, zamiana ról. Wspólna rozmowa i wymiana spostrzeżeń.
6. Kora; dziecko i rodzic otrzymują kawałek kory, przykładają do niej kartkę za pomocą kredki świecowej odrysowuje korę.
7. Wierszyki masażyki; dzieci i rodzice stają w kole i odwracają się do siebie plecami za pomocą swoich palców malujemy na plecach drzewo przy pomocy wierszyka. Dwie kreseczki proste jedna rośnie krzywo, gdy obie połączysz to wyrośnie drzewo.
8. Mierzenie drzewa; każde dziecko i jego dostaje sznurek i nożyczki z jego pomocą mierzy objętość drzewa. Gotowe miary układamy od najdłuższego do najkrótszego, w ten sposób sprawdzamy które drzewo jest chude a które grube.
9. Liście; Nauczyciel wypowiada krótki wierszyk: Szumi las , śpiewa las, przynieś do nas liście dwa. Wietrzyk wieje słonko świeci 5 przynieście liści dzieci. Teraz jeszcze cztery liście policz wszystkie oczywiście.
10. Jesienne drzewo: dzieci z rodzicami na przygotowanych wcześniej arkuszach papieru przyklejają; liście, szyszki, mech, jarzębinę.... Tworząc jesienne drzewa.
11. Podglądamy korę, igły i liście. Chętne dzieci z rodzicami otrzymują lupy i oglądają korę, liście i igły
12. Piosenka na zakończenie: Dzieci przy akompaniamencie gitary śpiewają piosenkę „Pani jesień gra na basie” inscenizują treść piosenki.
13. Podsumowanie