Dnia 23. 01. 2010 roku
Miejsce: sala gimnastyczna w szkole
Temat: ZABAWA KARNAWAŁOWA „Z WIZYTĄ U ARIELKI NA DNIE MORZA”
Cele:
- rozwijanie aktywności ruchowej, muzycznej, artystycznej ;
- kształcenie umiejętności wspólnej zabawy, tworzenie atmosfery życzliwości i współpracy oraz pozytywnych relacji w grupie;
- kształcenie umiejętności współorganizowania imprezy poprzez włączenie dzieci w działanie przygotowawcze;
- radość ze wspólnej zabawy i współzawodnictwa dzieci.
Metody: słowna, pokazu, zabawy, gier, konkursów.
Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa
Czas trwania: 4 godziny
Pomoce: dekoracje sali gimnastycznej „Z wizytą u Arielki na dnie morza”, scenariusz imprezy, pomoce do konkursów, sprzęt muzyczny, nagrody do konkursów.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci, rodziców oraz zaproszenie ich do wspólnej zabawy.
2.Przypomnienie pojęcia karnawał, zapoznanie z tradycją zabawy karnawałowej i zachęcenie do jej kultywowania.
Karnawał, zapusty – okres zimowych bali, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc. Sam karnawał ściśle kojarzy się jednak z szaleństwem noworocznym oraz z nadrabianiem strat w zabawach i balach, które wstrzymywał skutecznie okres adwentu. Karnawał to także nieodłączny element dzieciństwa. Już od grudnia dzieci żyją myślą o już niedługo mającym nastąpić balem. Zabawy karnawałowe goszczą z powodzeniem już w przedszkolach, a im wyżej w stopniu edukacji poprzez szkołę podstawową, gimnazjum i kończąc na szkołach ponad gimnazjalnych, te zabawy są coraz bardziej wystawne i ciekawe. Wiele konkursów i zajęć w czasie trwania tego balu to wspaniałe przeżycie dla naszych najmłodszych. Nieodłącznym elementem takich wydarzeń są odpowiednie stroje. Wokół tego istnieje prawdziwa otoczka tajemniczości i niecierpliwości. Dzieci starają się nie zdradzać przed swoimi rówieśnikami w co będą przebrane i w jaki sposób, a już na pewno nie zdradzają szczegółów swoich strojów karnawałowych.
3. Zaproszenie do miłej i wesołej zabawy.
Konkurs dla wszystkich uczniów
Konkurs na najciekawszy, najoryginalniejszy strój karnawałowy. W konkursie nie biorą udziału stroje zakupione w sklepie.
Pierwszy konkurs dla uczniów klasy 0-III
Z każdej klasy zostaje wytypowany jeden przedstawiciel. Uczniowie w ciągu 10 minut muszą przy pomocy kredek przedstawić temat zabawy karnawałowej „Spotkanie w podmorskiej głębinie”- prace będą oceniane przez organizatorów oraz nauczyciela plastyki pod względem merytorycznym i estetyczny. Wręczenie nagrody.
Drugi konkurs dla uczniów klas 0-III
Dzieci z różnych grup wiekowych dobierają się losowa w zespoły 4-osobowe. Ustawiają się na wyznaczonej pozycji. Następnie trzymając dużą łyżkę z piłeczką pingpongową w buzi pokonują określoną trasę. Zwycięża osoba, która nie upuściła ani łyżeczki, ani piłeczki.
Pierwszy konkurs dla uczniów klas IV-VI
Chętni uczniowie stają w kole, jedno dziecko dostaje miotłę. Po usłyszeniu muzyki uczestnicy konkursu tańczą w kole, przekazując sobie miotłę, gdy muzyka zostaje przerwana dziecko trzymające miotłę odpada z konkursu itd. Zaproszenie do środka koła zwycięzcę konkursu ,a dzieci tańczą wokół niego. Wręczenie nagrody..
Drugi konkurs dla uczniów klas IV-VI
Z każdej klasy typujemy 2 uczniów. Na środku sali ustawionych jest w kole 5 krzeseł. Dzieci ustawiają się w pobliżu krzeseł i w rytm muzyki poruszają się dokoła nich –zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Na przerwę w muzyce muszą szybko zająć miejsce na najbliższym krześle. Uczestnicy powinni wykazać się dużym refleksem. Osoba dla której zabraknie miejsca odchodzi z gry(otrzymując nagrodę pocieszenia).Krzeseł za każdym razem jest o jedno mniej. Zabawa trwa dotąd aż pozostanie 1 osoba(zwycięzca).
Pierwszy konkurs dla uczniów klasy I-III gimn.
Z każdej klasy typujemy jedną parę. Pary wyznaczają ,kto je jabłko, a kto trzyma .Przy muzyce uczestnicy zjadają jabłko bez pomocy rąk. Wygrywa para, która pierwsza zjadła jabłko. Wręczenie nagród.
Drugi konkurs dal uczniów klas I-III gimn.
Wylosowane pary zabierają balony, które należy trzymać różnymi częściami ciała .W czasie tańca balon nie może spaść na ziemię , gdy urywa się muzyka balon umieszcza się w miejscu podanym przez prowadzącego.
Partnerzy trzymają: 1.Rękoma 2.Ramionami 3.Plecami 4.Czołami 5.Głowami 6.Brzuchami. Balon nie może upaść na podłogę i nie można go podtrzymać ręką. Wygrywa ta para, która utrzyma najdłużej balon miedzy sobą.
Zaproszenie zwycięskiej pary, do środka koła Wręczenie nagród.
4. Zakończenie zabawy i rozejście się do domów.