SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 5-6 LETNICH PRZEZ NAUCZYCIELKĘ EMILIĘ RYBAK
TEMATYKA TYGODNIA : Lubimy owoce, witaminy
TEMAT DNIA : Pijemy soki – wykonanie soków z owoców.
CELE OGÓLNE: - utrwalanie nazw owoców
- wykonanie soku z pomarańczy
- zapoznanie z sokowirówką
- zachęcanie do aktywnego udziału
w zabawach
CELE OPERACYJNE : dziecko:
- zna owoce
- wie, jak można zrobić sok
- rozpozna z czego zrobiony jest sok
- potrafi ułożyć obrazek pocięty na części
- potrafi przeliczyć owoce
- potrafi podzielić wyraz na sylaby, wyróżnić głoskę w wygłosie
- wykonać poprawnie polecenia
METODY : słowna ( rozmowa )
czynna ( zadania do wykonania )
oglądowa ( pokaz )
FORMY : indywidualna , zbiorowa, grupowa
POMOCE DYDAKTYCZNE : kartoniki z owocami i innymi przedmiotami,soki (winogronowy, jabłkowy, ananasowy), kubeczki, sokowirówka, owoce, plastikowy przyrząd do wyciskania soku, karta pracy, piosenka, obrazek pocięty na części
Przebieg zajęcia
1.Powitanie dzieci - nauczycielka wita się z dziećmi, które: lubią jeść owoce, lubią jeść warzywa, lubią czekoladę itp.
2.Znam owoce - dzieci wybierają wśród rożnych rysunków owoce. Nazywają wybrany przez siebie owoc. Kilka wybranych dzieci dzieli nazwę owocu na sylaby (dzieci 5-letnie)i podaje głoskę w nagłosie
(dzieci 6-letnie). Następnie cała grupa dzieli na sylaby nazwy owoców pokazywanych przez nauczyciela.
3.Zapamiętaj – nauczyciel pokazuje cztery owoce
i ustala do nich odpowiedni ruch(arbuz- głośne tupanie, cytryna - klaskanie, jabłko – podskoki w miejscu, banan - przysiad).
Dzieci maszerują po sali, nauczycielka pokazuje dany owoc a dzieci wykonują ustaloną czynność.
4.Zdrobnienia – dzieci wymyślają zdrobnienia do nazw owoców.
5.Policz ile- przeliczanie owoców na tacach, określanie, których jest najwięcej a których najmniej.
6.Układamy obrazek – dzieci układają obrazek owocu pocięty na 4 lub 6 części.
7.Zabawa ruchowa: Taniec owocowy. Dzieci otrzymują emblematy z owocami. Swobodnie poruszają się po sali przy dźwiękach muzyki.
Na przerwę w muzyce tworzą małe kółeczka składające się z jednego rodzaju owocu (przy powtórzeniu zabawy zwracamy uwagę,które kółko ustawi się pierwsze).
8.Smaczne owoce – rozmowa z dziećmi na temat wartości odżywczych owoców, zawartości w nich witamin. Zabawa naśladowcza
– dzieci głaszczą się po brzuszku, bo owoce są bardzo dobre
- oblizują się od ucha do ucha, bo gruszka jest słodka
- mówią :mniam, mniam, bo owoce są pyszne.
9.Pijemy soki owocowe – wybrane dziecko po dotyku odgaduje, co ukryte jest pod obrusem (soki). Następnie dzieci poprzez degustację odgadują, z jakich owoców te soki zrobiono.
Przeliczają ilość kartoników z sokami.
10. Robimy soki – nauczycielka zapoznaje dzieci
z sokowirówką i innymi akcesoriami do robienia soków (wykonanie soku).
11. Praca z kartą pracy – rysowanie drogi robaczka do wyjścia z gruszki.