Numer: 7055
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kraków dawniej i dziś - wykorzystanie nowoczesnych metod i form pracy z dziećmi w edukacji regionalnej

Scenariusz zajęć dydaktycznych w grupie dzieci 5,6 – letnich

Temat zajęć: Kraków dawniej i dziś

Cele operacyjne:
•Odkrywa dwa obszary czasu: przeszły i teraźniejszy
•Rozszerza wiadomości dotyczące rodzinnego miasta, jego historii i tradycji
•Wzbogaca wiadomości o życiu ludzi w dawnych czasach, ich zwyczajach i zabawach
•Zna wybrane zabytki Krakowa
•Kształtuje inwencję twórczą i poczucie rytmu
•Doskonali umiejętność wyczucia własnego ciała
•Słucha muzyki współczesnej i klasycznej
•Reaguje na zmiany w dynamice, nastroju muzyki
•Stosuje nową technikę plastyczną – rysowanie węglem
•Eksperymentuje z materiałem plastycznym
•Czuje się pełnoprawnym członkiem grupy
•Rozpoznaje podstawowe emocje i przyczyny ich powstawania

Środki dydaktyczne: wiersz „Czy to Kraków?”, wiersz „Dorożkarz”, ilustracja krakowskiej dorożki, melodia Krakowiaka, ilustracje przedstawiające Kraków dawny i współczesny, kosze oznaczone znakami umownymi, muzyka współczesna i klasyczna, muzyka relaksacyjna, tekst bajeczki relaksacyjnej wg pomysłu nauczycielki, czapki dla dam dworu, miecze dla rycerzy, nadpalone rysunek dla każdego dziecka, węgielek rysunkowy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Zabawa integracyjna „Witaj .....”
2.Wprowadzenie do tematu – słuchanie wiersza pt. „Czy to Kraków?”
3.Słuchanie wiersza recytowanego przez nauczyciela pt. „Dorożkarz” – nauczycielka opowiada dzieciom o Krakowie, prezentuje ilustrację przedstawiającą dorożkę i informuje, że jednym z symboli Krakowa jest dorożkarz zwany fiakierem turyści zamiast zwiedzać miasto na piechotę mogą skorzystać z dorożki. Zaprasza dzieci do zwiedzenia ich rodzinnego miasta dorożkami.
4.Zabawa muzyczno – ruchowa „Dorożkarze” – nauczycielka śpiewa na melodie Krakowiaka
„Mój koniczek z długą grzywą grzebie nóżka niecierpliwą.
Wio koniczku bo nas czeka długa droga i daleka, prrr”
Dzieci tworzą zaprzęgi, dzieci – koniki grzebią nóżką, potem prowadzone przez dorożkarzy biegają rytmicznie w dowolnym kierunku. Zabawę powtarzamy, dzieci w parach zamieniają się rolami.
5.Zabawa dydaktyczna „Kraków dawniej i dzisiaj”
a)na dywanie rozłożone są ilustracje związane z Krakowem dawnym i współczesnym. Nauczycielka podaje problem: Jak z tych obrazków zrobić dwa albumy? W jaki sposób możemy je podzielić? Dzieci kolejno wybierają po jednym obrazku i wkładają do koszy oznaczonych symbolami: smok – Kraków dawniej, pomnik smoka (widokówka) – Kraków dzisiaj
b)„Tańce dawne i nowe” – słuchanie muzyki klasycznej i współczesnej, określanie charakteru słuchanych utworów
c)„Bal u króla”- swobodny taniec dzieci do muzyki klasycznej i współczesnej
6.Bajka relaksacyjna wg pomysłu nauczycielki
Dawno, dawno temu wtedy, kiedy na Wawelu panował król Krak wydarzyła się pewna historia. Zamknijcie oczy, wygodnie się połóżcie i posłuchajcie. Na dworze króla Kraka mieszkał mały chłopiec. Na imię miał Michał. Tak samo jak wy lubił się bawić z przyjaciółmi ale najwięcej przyjemności sprawiało mu rysowanie. Nie miał tak jak wy teraz kolorowych kredek, pisaków. Kiedy tylko przychodziła mu ochota na rysowanie siadał nad brzegiem Wisły na kolanach rozkładał papier i kawałkiem węgielka z ogniska szkicował. Wyobraźcie sobie jak było mu przyjemnie, kiedy leciutki wiaterek rozwiewał jego włosy, a słoneczko ogrzewało uśmiechniętą buzię. Michał najbardziej lubił rysować okoliczne budynki: zamek na Wawelu, Sukiennice, Barbakan, raz nawet udało mu się podejrzeć strasznego smoka. Bał się ale tak bardzo chciał go mieć w swojej kolekcji rysunków. Chłopiec sprzedawał swoje obrazki bogatym kupcom a zarobione pieniądze dawał swojej mamusi na jedzenie dla całej rodziny. Dobry był z niego syn. Jednak pewnego razu, kiedy szedł ze swoimi rysunkami na rynek zaczepiła go grupa niedobrych, niegrzecznych chłopców. Wyrwali Michałowi zeszyt i wrzucili do ogniska. Zaczęli się śmiać widząc przestraszonego i płaczącego Michałka. Jego piękne rysunki płonęły. Wyobraźcie sobie jak czuł się biedny chłopiec. Zaczął szybko gasić ognisko i udało mu się uratować niektóre rysunki. Były nadpalone. Co teraz zrobi Michał? Jak możemy mu pomóc? A może naprawicie szkodę wyrządzoną przez łobuzów? Otwórzcie oczy a ja powiem wam jak możemy poprawić humor małemu artyście.
7. Zabawa słowna rozwijająca inteligencję emocjonalną - krótka rozmowa z dziećmi na temat zachowania i emocji bohaterów bajeczki
•Jak czuł się Michał kiedy rysował swoje obrazki?
•Jacy byli chłopcy, którzy wrzucili do ogniska prace Michała?
•Jak czuł się Michał kiedy widział jak palą się jego rysunki?
•Jak możemy pomóc Michałowi, aby poczuł się lepiej?
8.Zajęcia plastyczne „Spalone obrazki” – każde dziecko otrzymuje nadpalony obrazek przyklejony na białą kartkę, węgielek do rysowania. Dzieci odgadują co przedstawia rysunek. Ich zadaniem jest jego dokończenie, dorysowanie spalonych fragmentów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.