Numer: 7035
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Kłótnia warzyw" - wykorzystanie utworów J. Tuwima do zabawy w teatr. Scenariusz zajęcia

TEMAT BLOKU INTEGRALNEGO: KŁÓTNIA WARZYW-WYKORZYSTANIE UTWORÓW J. TUWIMA DO ZABAWY W TEATR.

Treści programowe:
- Poznawanie różnorodnych utworów o wartościach wychowawczych, poznawczych, kształcących oraz zawierających elem. fantazji i humoru.
Próby odtwarzania fragmentów wierszy, przeprowadzanie dialogu z użyciem pacynek, zabawek.

Cele:
Dzieci :
- wysłuchają i poznają treść wiersza J. Tuwima „Warzywa”;
- będą nazywać i rozpoznawać warzywa, dopasowywać elem. do lasu, ogrodu i sadu, utrwalą wiadomości o jesieni;
- będą odgrywać scenki z usłyszanego utworu;
- będą posługiwać się liczebnikami głównymi i przeliczać w zakresie „5”.

Metody pracy: czynne – stawianych zadań, samodzielnych doświadczeń
słowne – rozmowa, inscenizacja, recytacja, śpiew
oglądowe – pokaz, obserwacja
metody pedagogiki zabawy – „Muzyczna pedagogika zabawy”, „Aktywność muzyczno-ruchowa według Batti Strauss

Formy pracy: z całą grupą, zespołowa

Środki dydaktyczne: - plansze i ilustracje nawiązujące do wybranych środowisk: las, sad, ogród
- warzywa
- strój kucharki, garnek
- kukiełki - warzywa
- pudełko z zabawkami nawiązującymi do wierszy J Tuwima
- zadanie plastyczne, kredki, pisaki
- nagrania CD

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie przy piosence związanej z aktualną porą roku - jesienią.
2. Nawiązanie do wiadomości dzieci, krótka rozmowa na temat aktualnej pory roku: dzieci nazywają i dopasowują wybrane elementy do odpowiedniej planszy z wybranym środowiskiem(las, sad, ogród).
3. Inscenizacja nauczycielki utworu J. Tuwima „Warzywa”.
4. Wypowiedzi dzieci na temat utworu, zrozumieją, że kłótnia nie jest dobrym rozwiązaniem problemów. Samodzielna inscenizacja dzieci, próby rozmowy między warzywami bez kłótni.
5. Opowieść ruchowa „Zbieramy warzywa z ogrodu”, śpiew piosenki „Ogórek”.
6 Zapoznanie dzieci z autorem nowo poznanego utworu pt. „Warzywa”(J. Tuwim, znany dobrze dzieciom). Sprawdzenie wiadomości dzieci, rozwiązywanie zagadek związanych z twórczością J. Tuwima, odgadują tytuł wiersza po wylosowanej zabawce.
7 Wspólna inscenizacja-recytacja wiersza „Spóźniony słowik”.
8 Praca plastyczna przy stoliku: dzieci prowadzą linię po kropkach, rozpoznają powstałego bohatera z utworów J. Tuwima, kolorują według własnego pomysłu.
9 Zabawa na zakończenie, wykorzystanie utworu muzycznego Batti Strauss.

Literatura:
ABC.....Program wychowania przedszkolnego XXI w.
ABC czterolatka – rozkład materiału, A. Łada-Grodzicka
Tuwim dzieciom

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.