SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat: „W krainie lodu” – ćwiczenia ruchowo – słuchowo – wzrokowe według Metody Dobrego Startu.
Data: 29. 01. 2010
Cele ogólne:
- rozwijanie percepcji słuchowo – wzrokowo – ruchowej
Cele operacyjne:
Dziecko:
- potrafi rysować po wzorze, śpiewając jednocześnie piosenkę,
- umie wystukać rytm piosenki na woreczkach,
- zna treść rysowanych wierszyków,
- maluje wzór piosenki,
- tworzy obrazek zimowy,
- umie współpracować w grupie przestrzegając ustalonych reguł zabawy.
Metody:
- elementy Metody Dobrego Startu
- pedagogika zabawy
Formy:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- woreczki
- biała farba,
- płyta z nagraniem piosenki „Pingwin”, „Tak się zachmurzyło”,
- muzyka relaksacyjna z płyty CD
Przebieg:
I Zajęcia wprowadzające
1. Wprowadzenie do krainy lodu za pomocą słów „abrakadabra”.
2. Ćwiczenia gramatyczne
- jak wygląda kraina lodu?,
- jak nazywa się domek zbudowany z lodu?,
- kto w nim mieszka?
- Zagadka
„Wśród śniegu żyje, ptakiem się nazywa, latać nie umie, za to świetnie pływa”
3. Zabawa przy piosence „Pingwin” (kierunki: przód, tył, prawa, lewa).
II Zajęcia właściwe
1.Śpiewanie piosenki „Tak się zachmurzyło” jednocześnie inscenizowanej przez dzieci.
2. Demonstracja wzoru ( | | ).
3.Rysowanie piosenki na podstawie wzoru.
- palcem wskazującym, dłonią, „sypanie solą” w powietrzu, na dywanie,
- dzieci ustawione w szeregu (wzór piosenki umieszczony na tablicy) rysują piosenkę według wzoru,
- dzieci odwrócone tyłem do wzoru rysują palcem
w powietrzu fragment piosenki.
4. Praca przy stolikach.
- wystukiwanie rytmu piosenki na woreczkach ( wzór położony jest obok woreczków),
- wodzenie palcem rytmu piosenki po śladach wzoru,
- malowanie palcem wzoru piosenki,
- praca plastyczna „Obrazek zimowy” z wykorzystaniem wierszyka „Bałwanek” i „Choinka”.
5. Zajęcia końcowe
Zabawa przy muzyce relaksacyjnej (lekkie wymachy rąk naśladujące opadanie płatków śniegu).