KONSPEKT ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI MATEMATYCZNEJ DLA DZIECI 3-4LETNICH
Opracowała: Monika Sobieska
Data: 28.01.2010
TEMAT: Zabawy matematyczne w oparciu o wiersz D. Gellnerowej ,,Koty”
Cele ogólne:
- bogacenie dziecięcego liczenia w zakresie dostępnym dzieciom;
- kształcenie umiejętności formułowania poprawnych odpowiedzi w oparciu o ilustracje;
- ustalanie położenia przedmiotów w przestrzeni( stosowanie określeń: za, na);
- ocenianie odległości i stosowanie określeń: wysoko – nisko;
- wyzwalanie i rozwijanie twórczej ekspresji plastycznej i ruchowej;
- budzenie aktywności do osiągania zadowolenia z wykonywanych czynności i wspólnej zabawy;
- klasyfikowanie przedmiotów według jednego kryterium.
Metody:
a) podające: prezentacja wiersza, pokaz ilustracji, objaśnienie, obserwacja bierna,
b) poszukujące: rozmowa kierowana,
c) ekspresyjna: zadań inspirujących,
d) praktycznego działania: metoda ćwiczeń, metoda zadań zamkniętych
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellnerowej ,, Koty”, utwór muzyczny –tańce integracyjne, obrazki do wiersza i do zabaw ruchowych, zabawki do przeliczania , koraliki, emblematy do zabaw ruchowych, dywaniki (dla każdego dziecka)
Materiały: farby plakatowe, plastelina, kolorowy papier, kredki, kolorowe futra , klej, nożyczki,
Przebieg zajęć:
1. Zajęcia organizacyjno – porządkowe:
- zebranie dzieci na dywanie
- zabawa ramowa ,, Bawimy się paluszkami”.
2. Wysłuchanie wiersza pt. ,,Koty” D. Gellnerowej.
Analiza utworu:
- Gdzie ukryły się koty?
- Ile kotów? Policzmy.
- Klaśnijmy w dłonie tyle razy ,ile jest ukrytych kotów.
3. Określanie miejsca ukrycia kotów na podstawie rysunków.
- Gdzie ukrył się ten kot?( rysunek)
- Pokaż rysunek kota ,który ukrył się wysoko?
- Umieść kota wysoko na dachu.( itp. pytania)
4. Szukanie ukrytych pluszowych kotów w sali, określanie ich położenia.
5. Zabawa ,, Przeliczanie zabawek”.
1.) Opowiedzenie dzieciom historii o pozostawionej dla nich paczce przez krasnoludki. Wyjęcie przez dzieci ukrytych worków z zabawkami oraz kopert z zadaniami.Odczytanie listu: ,, Cześć dzieciaki. Mamy dla was zadanie. Niech każdy weźmie worek , wyjmie to ,co jest w nim i policzy swoje rzeczy ‘’( koperta z jedną kropką).
2.) ,,Połóż tyle koralików , ile masz zabawek w worku’’ ( koperta z dwiema kropkami, zadanie dla dzieci chętnych). Dzieci układają na dywanikach zabawki i koraliki – przeliczają.
3. ),,Pracowaliście z dużym zaangażowaniem zasłużyliście na nagrodę – zabawę z waszą panią”- Zabawa ruchowa – nagroda dla dzieci – odczytanie koperty z trzema kropkami.
Przebieg zabawy nr 1: Gdy muzyka gra kotki (dzieci)wesoło bawią się na podwórku. Na pauzę w muzyce koty (dzieci) chowają się / za krzesło, pod stół, za szafkę itp./
Przebieg zabawy nr 2 - ,,Koty i ich domy” – klasyfikacja, tworzenie zbiorów, przeliczanie.
Rozdanie emblematów , podzielenie dzieci na zespoły: koty białe , koty szare, koty czarne, koty pasiaste. Gdy muzyka gra koty bawią się, na przerwę w muzyce ( zbliża się pies) koty chowają się do swoich domków oznaczonych odpowiednim emblematem.
6. Relaksacja ,odpoczynek - zabawy paluszkowe,, Kot”.
7. Ewaluacja zajęć: rozmowa o uczuciach i wrażeniach doznanych w czasie zajęć.
8. Działalność plastyczna - ozdabianie kotów według własnej inwencji twórczej. Podział na zespoły: a) malowanie farbami
b) kolorowanie kredkami - pastela sucha
c)wyklejanie kolorowym papierem
d) wyklejanie plasteliną
9. Podziękowanie za udział w zajęciach.
WIERSZ D. GELLNEROWEJ ,,KOTY”.
Na podwórku koty małe
Kocie futra opalały.
Szczeknął kundel: - Hej, kociaki!
Może przynieść wam leżaki?
Zbladły koty wystraszone.
Każdy zmyka w inna stronę
. Ten się ukrył całkiem blisko.
Ten wysoko, tamten nisko.
Inny znów za sterta stertą piasku...
Znajdź je wszystkie na obrazku.
ZABAWY PALUSZKOWE,, KOT”
Takie ma oczy,
Takie ma wąsy,
Taki ma nos.
Pazurkami drapie
I myszy łapie.
Wchodzi na płot,
Nazywa się ...KOT!