Scenariusz zajęcia o charakterze zintegrowanym w grupie dzieci młodszych
Tematyka kompleksowa: W wiejskiej zagrodzie.
Temat zajęcia: Na wiejskim podwórku.
Cele ogólne:
- poznanie nazw zwierząt mieszkających na wiejskim podwórku;
- wdrażanie do uważnego słuchania tekstów literackich;
- kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody;
- kształtowanie umiejętności dostrzegania różnic i podobieństw;
- umożliwienie dzieciom ekspresji spostrzeżeń w różnych formach aktywności;
Cele operacyjne:
dziecko:
- potrafi nazwać zwierzęta hodowane na wsi;
- poznaje ich nazwy i nazywa ich potomstwo;
- umie naśladować głosy zwierząt;
- rozwija opiekuńczy stosunek do zwierząt;
- słucha uważnie tekstu literackiego i wypowiada się na jego temat;
- prawidłowo stosuje pojęcia określające położenie przedmiotów
względem siebie.
Metody:
Rozmowa, pokaz, ćwiczenia ortofoniczne, praktyczne działanie.
Formy:
Praca z całą grupą, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Duży obrazek wiejskiego podwórka, obrazki przedstawiające zwierzęta hodowane na wsi, karteczki z nazwami tych zwierząt, wiersz T. M. Massalskiej „W gospodarstwie”, kaseta z nagraniami melodii, kartki z sylwetami zwierząt do kolorowania.
Przebieg:
1. Oglądanie obrazka „Na wiejskim podwórku” – wypowiedzi dzieci na temat tego, co dzieje się na obrazku, pokazywanie i nazywanie zwierząt, wyszukiwanie karteczek z ich nazwami.
2. Ćwiczenia ortofoniczne:
Dzieci na przemian: głośno – cicho naśladują głosy zwierząt przedstawionych na obrazkach.
3. „Muzyka z wiejskiego podwórka”
Chętne dzieci losują obrazki przedstawiające różne zwierzęta: kaczkę, gęś, kurę, kozę, krowę. Po wylosowaniu „śpiewają” w języku danego zwierzęcia na melodię znanej piosenki.
4. Słuchanie wiersza T. M. Massalskiej „W gospodarstwie”:
W gospodarstwie
Pieje kogut już od świtu:
- Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: - W lewo!
Gdacze: - W prawo!
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.
Koń opędza się od much
I rży głośno: - Jestem zuch!
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: - Miau.
A pies szczeka: - Hau! Hau! Hau!
Rozmowy na temat treści wiersza.
5. Stosunki przestrzenne: „ Gdzie schowały się kurczątka?” – dzieci oglądają obrazek kury z kurczątkami i określają, gdzie znajdują się kurczątka względem mamy / przed, za, z prawej strony, z lewej strony/.
6. Ćwiczenia klasyfikacyjne: dzieci łączą w pary obrazki z młodymi zwierzętami i dorosłymi – nazywanie ich.
7. Taniec przy muzyce – dzieci naśladują ruchy wybranych zwierząt z podwórka.
8. Praca przy stolikach – kolorowanie sylwety wybranego zwierzątka.