Numer: 6952
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Świąteczne tradycje - scenariusz zajęcia w grupie dzieci młodszych

Tematyka kompleksowa: Moje zimowe święta.

Temat dnia: Świąteczne tradycje.

Cel ogólny:
- podtrzymywanie tradycji i zwyczajów dotyczących Świąt Bożego Narodzenia
- wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się święta Bożego Narodzenia.

Cele operacyjne:
dziecko:
- zna tradycje związane za świętami
- słucha uważnie czytanego tekstu oraz poleceń nauczyciela
- potrafi liczyć w zakresie 5
- zna i stosuje nazwy kolorów
- klasyfikuje przedmioty wg instrukcji nauczyciela
- kształci spostrzegawczość wzrokową
- rozwija logiczne myślenie
- potrafi wykonać pracę plastyczną
- uczestniczy w zabawach ruchowych

Pomoce:
zagadki związane z tematyką, napisy do globalnego czytania, wiersz T. Kubiaka „Wesoła choinka”, ilustracje do wiersza, liczmany – ozdoby choinkowe, pocztówki świąteczne, szablony kart do wykonania przez dzieci, kredki, „ozdoby choinkowe” z kolorowego papieru, karteczki z życzeniami.

Przebieg:

1. Rozwiązywanie zagadek łączących się tematycznie ze świętami:

Przyniesioną z lasu
pięknie wystroimy
na niej najpiękniejsze
bombki powiesimy.
/ choinka/

Te złote – lubią nosić panie
te papierowe choinka dostanie.
/ łańcuchy /

Pudełeczka i paczuszki,
torebki i paczki
w groszki, gwiazdki
oraz w małe szlaczki.
W środku pewnie coś miłego
od Świętego dla każdego.
/ prezenty /

W paseczki, gwiazdeczki,
błyszczące, matowe.
Podłużne, okrągłe,
stare i nowe.
Dzisiaj ozdobią
gałązki świerkowe.
/ bombki /

Jakie to święta
gwiazdka zaczyna
a w żłobie leży
mała Dziecina?
/ Boże Narodzenie /

2. Rozmowa na temat Świąt Bożego Narodzenia – tradycji świątecznych na podstawie własnych przeżyć dzieci:
- W jaki sposób dzieci przygotowujecie się do świąt?
- Co robią Wasi rodzice?
- Jakie znacie zwyczaje związane z Wigilią?
- Jak pomagacie Waszym rodzicom?
- Kiedy ubieracie choinkę w Waszych domach?
- Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
- Kiedy zasiadamy do stołu wigilijnego?
- Kiedy otwieramy prezenty? itp.

3. Słuchanie wiersza Tadeusza Kubiaka „Wesoła choinka”

Na gałązce choinkowej
wiszą dwa jabłuszka.
Przy jabłuszku pierwszym – pajac,
przy drugim – kaczuszka.

Pajac biały jest jak piekarz,
mąkę ma na brodzie,
a kaczuszka złota, jakby
kąpała się w miodzie.

- Popatrz mamo – woła Krysia,
jak ten pajac skacze!
- A czy słyszysz – mówi mama,
jak kaczuszka kwacze?

Pajac skacze, kaczka kwacze –
- posłuchajcie sami.
A zajączek tuż – tuż obok
rusza wąsikami...

4. Rozmowa na temat wiersza, dopasowywanie odpowiednich ilustracji, umieszczanie ich w poprawnej kolejności, wyrazy do globalnego czytania – wyróżnianie głoski w nagłosie, podział wyrazów na sylaby, przeliczanie obrazków.

5. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Jestem...”.

6. - Co jeszcze wieszamy na choince? / bombki /
• Oglądanie przygotowanych przez n. bombek – liczmanów w różnych kształtach i kolorach, określanie ich barw i kształtów.

7. Ćwiczenia klasyfikacyjne: Tworzenie zbiorów wg koloru i kształtu.
N. prosi dzieci, by uporządkowały papierowe bombki tak, aby obok siebie znalazły się takie same bombki – w tych samych kształtach i kolorach. Dzieci układają bombki i liczą je. Następnie n. prosi dzieci aby uporządkowały bombki tak, aby obok siebie znalazły się bombki kuliste. Dzieci, tak jak poprzednio układają je i liczą, itp.

8. Zabawa „Powiększ do sześciu”:
N. rozdaje dzieciom liczmany – papierowe bombki. Umawia się z nimi, że każde z nich ułoży tyle bombek, żeby ich liczba wraz z liczbą wyrzuconych oczek na kostce była równa sześć.

9. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Śnieżynki”.

10. Rozmowa ta temat tradycji składania sobie życzeń świątecznych, sposobów przekazywania tych życzeń bliskim osobom mieszkającym daleko / telefon, komputer, pocztówka.../

11. Oglądanie różnego rodzaju kart pocztowych.

12. „Świąteczne pocztówki” – praca plastyczna – wykonanie własnych kartek świątecznych, wklejanie życzeń w środku kart.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.