Scenariusz warsztatów dla rodzicóww grupie dzieci 4-letnich.
Temat:
„Kodowanie i odkodowywanie jako wstęp do nauki czytania”
Cel:
- wdrażanie dzieci do kodowania i odkodowywania;
Cele szczegółowe:
- rozwijanie procesów poznawczych: pamięć, koncentracja, myślenie;
- rozwijanie wyobraźni;
- rozwijanie słownika biernego i czynnego.
Formy pracy:
- warsztatowa
Metoda:
- zbiorowa, indywidualna
Pomoce:
- ilustracje, wykonane książeczki z czystymi kartkami, figury geometryczne, nożyczki, klej, kredki, tekst wiersza „Dżdżownica”, zestaw materiałów dla rodziców.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie rodziców.
2. Zabawa integracyjna „Gość” „Dzisiaj (np. Ola) przyszła do nas dała wszystkim znak, chcecie ze mną się zabawić no to zróbcie tak” (pokazanie jakiegoś ruchu ciałem)
3. Wyjaśnienie znaczenia pojęcia piktogram..
4. Przedstawienie rodzicom przykładowych zabaw do wykorzystania z dzieckiem w domu i takich, które wykorzystywane są w przedszkolu:
4. Przedstawienie rodzicom przykładowych zabaw do wykorzystania z dzieckiem w domu i takich, które wykorzystywane są w przedszkolu:
· „Czytamy znaczki”
Cele:
- rozwijanie pamięci;
- koordynacja wzrokowo-ruchowa;
Ustalamy umowne znaczenie znaczków np. > to klaśnięcie w dłonie, () to tupnięcie, + to uderzenie dłońmi o kolana. Najpierw zaczynamy od krótkich zapisów znaczków na tablicy, tak aby rodzice mogli zrozumieć zadanie, np. nauczycielka pisze na tablicy:
> () + rodzice odczytują to wykonując uzgodnione ruchy. Następnie można przejść do trudniejszych sekwencji np.
> > () + + (), itd.
· „Trzy świnki” - bajka
Cele:
- rozwijanie sprawności manualnej;
- nazywanie i rozróżnianie figur i kolorów;
- rozwijanie pamięci;
- rozwijanie umiejętności ustalani planu wydarzeń;
- rozwijanie słownika biernego i czynnego;
- umiejętność doboru odpowiedniego materiału i przyborów;
Wysłuchanie bajki przez rodziców. Nauczycielka trakcie czytania pokazuje odpowiednie ilustracje do bajki. zadaniem rodziców jest zapisanie tej bajki symbolami, tzn. że ilość ilustracji musi się zgadzać ale są one opisane symbolami. Np. świnki to różowe kółka, wilk to czarne koło, domek to prostokąt itp.
· „Dżdżownica” – wiersz
Cele:
- utrwalenie strony lewej i prawej;
- koordynacja wzrokowo-ruchowo-słuchowa;
- rozwijanie pamięci;
- rozwijanie uwagi, skupienia;
Na tablicy napisany jest tekst wiersza, nad niektórymi fragmentami jest zapisany symbol P - prawa ręka, L - lewa ręka, K- kolana. Rodzice odczytując tekst muszą odpowiednio unosić lewą lub prawą rękę, bądź uderzyć dłońmi o kolana.
P L K K P L K K
Jestem znana w okolicy każdy słyszał o dżdżownicy.
P L K K P L K K
Jestem smukła, zwinna szybka, energiczna trochę brzydka.
P L K K P L K K
Robak ze mnie zagadkowy do myślenia nie mam głowy.
· „Mały Jaś” – wierszyk rysowany
Cele:
- rozwijanie wyobraźni;
- umiejętność ilustrowania teksu;
- rozwijanie pamięci;
- skupianie uwagi;
Rodzice otrzymują książeczki 10-cio stronicowe i mają za zadanie zilustrować każdy wers wiersza, ale za pomocą piktogramu. Następnie próbują odczytać wiersz za pomocą zapisanych symboli. W ten sposób mogą dzieci uczyć się różnych wierszy.
„Mały Jaś był na spacerku
Lecz zapomniał sweterku.
Było zimno i wiatr wiał,
Jasio zimne ręce miał.
Zimne plecy, zimne nogi,
A do domu kawał drogi.
Katar Jasia cap za nos
Apsik apsik nos dał głos.
Kiedy zimno na spacerku
Nie zapomnij o sweterku.”
· „Piktogramy”- tworzenie piktogramów do kącików i etapy mycia zębów;
Cele:
- rozwijanie pamięci;
- rozwijanie słownika biernego i czynnego;
- rozwijanie wyobraźni;
Rodzice mają za zadanie za pomocą piktogramów przedstawić etapy mycia rąk: np.
- odkręcamy wodę
- moczymy ręce
- mydlimy i myjemy
- płuczemy
- otrzepujemy dłonie z wody
- zakręcamy wodę
- wycieramy ręcznikiem
5. Ewaluacja warsztatów – wypełnienie przez rodziców „ankiety ewaluacyjnej”.
6. Sprawy różne – pytania rodziców.
7. Pożegnanie rodziców.