Scenariusz zajęć
Temat dnia: Nadeszły święta. Jest wesoło i kolorowo
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi wykonać łańcuch na choinkę,
- stosuje określenia długi – krótki, próbuje stosować określenia dłuższy - krótszy
Dzieci: 4 - letnie
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:
Obszar 9 – Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne
9/2 – umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych ...
Obszar 13 – Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
13/5 – wie, na czym polega pomiar długości, ...
Środki dydaktyczne: zagadki, wiersz T. Kubiaka „Wesoła choinka”, kolorowe paski papieru, klej
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie zagadek
Gałązki zielone igiełkami usiane
ma to drzewko świąteczne,
przez dzieci kochane.
(choinka)
Długi sznurem choinkę oplatają
i ją pięknie oświetlają.
(lampki na choinkę)
W święta uroczyste, grudniowe.
Gdy do Wigilii już wszystko gotowe.
Wisi kolorowa, okrągła i szklana,
od choinkowych lampek rozgrzana.
(bombka)
Na samym wierzchołku ma ją choineczka.
To błyszcząca ...
( gwiazdeczka )
2.Słuchanie wiersza T. Kubiaka „ Wesoła choinka”
Na gałązce choinkowej
wiszą dwa jabłuszka.
Przy jabłuszku pierwszym – pajac,
przy drugim – kaczuszka.
Pajac biały jest jak piekarz,
mąkę ma na brodzie.
A kaczuszka – złota, jakby
kąpała się w miodzie.
- Popatrz, mamo – woła Krysia –
jak ten pajac skacze!!!
- A czy słyszysz – mówi mama –
jak kaczuszka kwacze?
Pajac tańczy, kaczka kwacze
posłuchajcie sami.
A zajączek tuż, tuż obok
rusza wąsikami.
3. Rozmowa na temat wiersza
- Jakimi ozdobami dekorowana jest choinka?
- co jeszcze można powiesić?
- Jaką ozdobę my możemy zrobić na naszą choinkę?
4. Zabawy ruchowe: „Rozgrzewka” - dzieci wykonują ruchy rąk: gniecenie gazety, strzepywanie wody z rąk, lepienie kulki śnieżnej, „Lepimy bałwana” – dzieci wykonują ruchy: kulania, podnoszenia i lepienia kuli śnieżnej,
5. Wykonanie łańcucha na choinkę.
6. Określanie długości swojego łańcucha przez dokładanie do innego łańcucha – stosowanie określeń: długi – krótki, próba stosowania określeń krótszy i dłuższy.