Numer: 6885
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Coraz bliżej do świąt - czujemy świąteczny nastrój, utrwalamy zwyczaje. Scenariusz zajęć otwartych w grupie starszaków - dzieci 5-6- letnie

Cele zajęć: DZIECKO- potrafi ładnie się przywitać
-zna i utrwala zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia
- rozpoznaje i przelicza elementy- figury geometryczne
-przestrzega i stosuje powszechnie obowiązujące zasady, normy zgodnej pracy w zespole i grupie
-określa swój nastrój- ,,wesoły'', ,,smutny'', ,,obojętny''
-operuje takimi pojęciami jak: ,,mały-duży,,,krótki-długi''
-utrwala kolory
-dobiera brakujące elementy do makiety, uzupełnia ją
-gra na instrumentach w takt muzyki
-wykonuje taniec ,,świąteczny''

Metody wykorzystane w pracy z dziećmi: czynna, pokazowa

Formy pracy: praca z całą grupą, podział dzieci na zespoły

Pomoce dydaktyczne: szarfy, kolorowe emblematy dla dzieci- figury geometryczne, krążki do ćwiczeń gimnastycznych,flamastry, kredki, farbki, miseczki z konfetti, kleje brokatowe, kokardki, folie pod makiety, wata, ,,poroża'' dla reniferów, czapki mikołajowe, duże arkusze papieru, instrumenty muzyczne, ankiety do wypełnienia po zajęciach.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie zebranych gości na zajęciach otwartych. Przywitanie dzieci-(wg.pedagogiki zabawy)- według koloru oczu, koloru włosów, niskich- wysokich, koloru ubranek.Powitanie: ,,Stoimy raźno razem, ramię przy ramieniu, możemy być wielcy w oka mgnieniu. Możemy być też bardzo mali, ale nigdy nie będziemy sami''.
2. ,,Świąteczny taniec Gwiazdek''- taniec dzieci do piosenki, kt nauczono się na rytmice w przedszkolu. Chłopcy i dziewczynki mają nałożone opaski z gwiazdkami.
3. Rozmowa o świętach, utrwalanie zwyczajów świątecznych.
4.Gra wybranej kolędy na instrumentach muzycznych. Podział dzieci na zespoły według emblematów, które mają na swoich bluzeczkach-(figury geometryczne) min. ,,grupa kół''dostaje grzechotki, ,,grupa trójkątów'' dostaje bębenki, ,,grupa prostokątów''- cymbałki, ,,grupa kwadratów''- trójkąty.
5. ,,Makiety Świąteczne''- praca w grupach. Uzupełnianie obrazów przygotowanymi uprzednio elementami. Każda grupa wybiera w drodze wzajemnego porozumienia- ,,szefa grupy''- tzw. ,,lidera''. Po zakończonej pracy ,,lider'' omawia utworzony obraz. I tak:
-Grupa I- ,,Bałwanek''-(dzieci 5letnie) zadaniem dzieci jest doklejenie bałwankowi- guzików do ubranka, kapelusza, oczu, marchewkowego nosa, miotełki, a następnie pomalowanie go białą farbą. Pozostawienie do wyschnięcia.
-Grupa II- ,,Zimowe Drzewo''(dzieci 6letnie)-Starszaki naklejają kłębuszki utworzone z białej waty na umieszczoną taśmę dwustronną, tak, by wypełnić całą przestrzeń. Pozostali pokolorują brąxową kredką pień drzewa, inni jeszcze dekorują drzewko kolorowym brokatem
- Grupa III-,,Św.Mikołaj''- (dzieci 5letnie)-dzieci kolorują postać, a pozostali umieszczają w worku Mikołaja prezenty przygotowane uprzednio-,,małe paczuszki''- wycinanki samoprzylepne.
-Grupa IV- ,,Kolorowa Choinka''- (dzieci 6letnie)- kolorowanie choinki, umieszczenie na niej bombek, łańcuchów, słomianych kogucików, kokardek, gwiazdki na czubku.
-Grupa V- ,,Gwiazda z trójkątów''(dzieci 5 i 6letnie)- w miarę potrzeby można zmieniać. Doklejanie kokard w każdym z trójkątów, umocowywanie ogona gwiazdy według pomysłów dzieci.
6. Sprawdzenie poprawności wykonanych zadań, omówienie wykonanych obrazów przez ,,liderów'' grupy- cała grupa w której był dany liderr, pomaga.
7. ,,Zaprzęgi reniferów''- zabawa ruchowa. Jedno dziecko jest reniferem, drugie Mikołajem. Wszyscy zakładają odpowiednie czapki. Renifery wożą Mikołajów. W tle odpowiednio dobrana muzyka świąteczna.
8. ,,Śnieżna obręcze''. Wskakiwanie na koło podczas trwania piosenki- nie wolno się pomylić.
9. ,,Jaką mam minkę?''- sprawdzenie nastrojów dzieci po odbytych zajęciach. Autorefleksja. Rozdane ankiety. Podziękowanie wszystkim za wspólne zajęcia. Złożenie życzeń świątecznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.