Numer: 6855
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy badawcze - Szanujmy drzewa. Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej

CELE –
• kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwienie na
jej piękno i konieczność jej poszanowania,
• wielozmysłowe poznawanie drzewa,
• rozbudzanie ciekawości poznawczej i zachęcenie do aktywności
badawczej
• poszerza swoją wiedzę ekologiczną,
• wzbogaca słownictwo,
• budzenie radości podczas zabawy,
• rozwijanie inwencji twórczej dziecka
• przestrzega normy zachowań
METODY –
• czynne - samodzielnych doświadczeń,
• oglądowe - obserwacja i pokaz,
• słowne - objaśnienia instrukcje, wiersz
FORMY PRACY –
• z całą grupą
• indywidualna

POMOCE : lupy, rolki po papierze toaletowym, aparat fotograficzny, sadzonka drzewa, woda w wiaderku, ordery, treść wiersza, drzewo z kodeksem przyjaciela przyrody, liście z imionami dzieci, stetoskop lekarski, wiersz„ Zielone serce” -J.Pisarskiego

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.Przed wyjściem dzieci otrzymują bilet wstępu na zajęcie, ze swoimi imionami na wyciętych listkach z papieru – przyklejają na ubranka
2.Wyjście do ogrodu przedszkolnego – przygotowane ławeczki i koce dla dzieci.
3.Słuchanie wiersza pt. „ Zielone serce” -J.Pisarskiego – wypowiedzi dzieci nt. wiersza
Na skraju rosło drzewo
szeroko, rozłożyście
srebrzystą miało korę
zielono srebrne liście.

Słuchały dzieci,
przechodząc obok drzewa
jak wietrzyk wśród gałęzi
wesołe piosnki śpiewa .

Lecz przyszedł mały urwis
ukradkiem wyjął nożyk
bo napis chciał wyskrobać
w srebrzystej , cienkiej korze.

Wycinał pomalutku
literkę po literce
nie wiedział, że pod korą
zielone płacze serce

- jakie było drzewo, jak wyglądało,
- jak się zachował mały urwis,
- dlaczego nie można tak robić, wyciągnięcie wniosku,
należy być dobrym dla drzew, trzeba je szanować, zawdzięczamy im bardzo wiele. Taki sam stosunek należy mieć również do ludzi.

Użycie stetoskopu do posłuchania „ serca drzewa” przez dzieci.
4. Zabawa z elementami dramy – „ Smutne i wesołe drzewa”
Dzieci – drzewa maszerują między drzewami. Idą na palcach , z ramionami wysoko uniesionymi w górę – to są wysokie , radosne smukłe drzewa. Następnie idą pochylone do przodu, z opuszczonymi rękoma – to są smutne drzewa.
5.Zabawy dydaktyczno- badawcza „Poszukaj wśród drzew swojego przyjaciela”

Każde dziecko wybiera sobie drzewo . Zapoznaje się z nim za pomocą dotyku, węchu i wzroku ( przytula się, obejmuje, wącha korę, przygląda się gałązkom i pąkom. Zwraca uwagę na barwy, odszukuje takich samych kolorów na własnym ubraniu (wypowiedzi dzieci).
Do obserwacji wykorzystują dzieci lupy.
Obserwujemy drzewa leżąc – dzieci kładą koce blisko siebie pod drzewem i opowiadają nauczycielowi o tym, co widzą. Nauczyciel wplata w ich wypowiedzi terminy takie jak: korona drzew, konary, gałęzie, sklepienie liści.
• Słuchamy „mowy drzew” – szumów, szmerów (leżąc).
• Gładzimy korę pnia – porównujemy wygląd kory różnych drzew.
6.Zabawa „Spacer z lusterkiem „
Wybieramy miejsce, gdzie rośnie ładne drzewo pod którym można bezpiecznie się poruszać. Proponujemy dzieciom, aby obeszły drzewo dookoła ze spuszczona głową, patrząc w lusterko, w którym będzie odbijać się korona drzewa. Pozwoli to dostrzec drzewo z niezwykłej nieznanej perspektywy. Można potem zaproponować, aby powtórzyły okrążenia wokół drzewa z głową zadartą do góry i porównały to co widzą w obu przypadkach.
7.Zabawa „Co mówi moje drzewo?”

Każde dziecko zapoznaje się z drzewem za pomocą słuchu. Przykłada do pnia najpierw ucho, a potem rolkę po papierze toaletowym .
Wypowiedzi dzieci:
- „Moje drzewo nazywa się...” – każde dziecko po obserwacji nadaje własne imię drzewu, opowiada o swoim drzewie.
8.Wypowiedzi dzieci nt. „Czy drzewa należy szanować?” –
( nie zrywać liści , nie niszczyć kory, nie łamać gałęzi )
9.Wspólna fotografia z drzewem.
Po zakończeniu wypowiedzi nauczyciel fotografuje dzieci na tle drzew.
Zdjęcie drzewa wykonane wiosną pozwoli na dostrzeżenie zmian i różnic
w jego wyglądzie latem, jesienią i zimą.
10.Zabawa ruchowa „Stań według wskazań”
Dzieci stają przy nauczycielu, który wyjaśnia, że do zabawy wykorzystują drzewa. Zabawa według poleceń nauczyciela:
• stań obok drzewa
• przykucnij pod drzewem
• schowaj się za drzewo
• stań przy drzewie
• stań między dwoma najbliższymi drzewami, itp.
• wymyślamy ukłony dla drzew w podziękowaniu za wspólna zabawę.
11.Wspólnie sadzenie drzewka w ogródku przedszkolnym i podlanie go, wstawienie tabliczki, wspólne zdjęcie.
12.Zakończenie – po powrocie do przedszkola dzieci zostają odznaczone przez nauczyciela orderem „Przyjaciela przyrody”.
KODEKS PRZYJACIELA PRZYRODY

Przyrzekam uroczyście, że będę prawdziwym przyjacielem przyrody!
1. Będę kochać i chronić zwierzęta i rośliny.
2. Nie będę rzucać w parku, w lesie śmieci.
3. W lesie będę zachowywać spokój i ciszę.
4. Będę pielęgnować kwiaty w domu i w przedszkolu;
5. Będę obserwować i poznawać przyrodę.

Przyklejenie pod „Kodeksem przyjaciela przyrody” liści z imionami dzieci, które otrzymały przed wyjściem na dwór.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.