SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
Opracowanie: mgr Aneta Stanowska
Temat kompleksowy: Jesienne dni, jesienne noce.
Temat zajęć: Kto kiedy śpi?
Cel ogólny: Poznanie roli snu w żuciu ludzi i zwierząt oraz różnic jakie między nimi występują.
Cele operacyjne (dziecko...):
• wysłucha teatrzyku będzie wypowiadało się na jego temat,
• wybierze spośród wielu instrument o delikatnym dźwięku, zagra na nim w rytm muzyki
• wyjaśni czym jest kołysanka i komu jest potrzebna
• rozpozna po cieniu sylwety zwierząt, pozna porę ich spania
• wyjaśnia znaczenie słów „śpi jak suseł” oraz „chodzi spać z kurami”
• gimnastykuje się w rytm muzyki,
• dobiera w pary cyfrę i odpowiadającą jej liczbę elementów
• ułoży swoje imię z rozsypani literowej,
• opisuje czynności wykonywane przed spaniem
• przyporządkuje pasujące do siebie elementy dwóch zbiorów
• estetycznie wykona pracę plastyczną zachowując porządek wokół siebie
Pomoce dydaktyczne: kukiełka jeża, sowy i wiewiórki; scenografia do teatrzyku; kołysanka „Idzie niebo ciemną nocą”; instrumenty muzyczne; symbole: słońce, księżyc, śnieżynka; sylwety zwierząt zapadających w sen zimowy, śpiących nocą oraz w dzień oraz sylweta człowieka; poduszka „jaś” dla każdego dziecka; muzyka do gimnastyki; podpisana koperta zawierająca litery imienia (dla każdego dziecka); dywaniki; napisy do globalnego czytania „noc” „dzień” „zima”
Literatura dziecięca i pedagogiczna: „Kto kiedy zasypia?” M. Łastawieckiej; „Wszystko o nocy: poznaję świat z Puchatkiem” K. Makowski; „Idzie niebo ciemną nocą...” E. Szelburg -Zarembina
Przebieg zajęć:
1. Powitanie „Cześć, cześć jak się masz?”
Ustawieni w kole wypowiadamy słowa: „cześć cześć, jak się masz” w rytmie: ta ta ti ti ta chodząc równocześnie wewnątrz koła i witając się z wszystkimi uczestnikami zabawy.
2. Teatrzyk kukiełek „O tym, jak zwierzęta w lesie kołysanki śpiewały” (na motywach utworu „Kto kiedy zasypia” M. Łastawieckiej)
3. Kołysanka „Idzie niebo ciemną nocą”
Słuchamy kołysanki odtwarzanej z płyty CD. Gramy na instrumentach, przy których można zasnąć – tych o delikatnym dźwięku (np. trójkąty, dzwoneczki, metalowe rurki). Wybieramy je spośród tych, które mogą przeszkadzać w spaniu.
Czy kołysanki są potrzebne? Komu?
4. Klasyfikujemy sylwety zwierząt zgodnie z porą ich spania, rozpoznawanie po cieniu
Kiedy śpi wiewiórka/jeż/sowa?
• w nocy: wiewiórka, człowiek, kura, krowa, świnia
• w dzień: sowa, ćma, lis , dzik
• zimą: jeż, niedźwiedź, borsuk, ślimak, żaba
Poznajemy wyrazy do globalnego czytania: „noc” „dzień” „zima” w powiązaniu z symbolami.
Jakie znacie zwierzęta, które tak jak: wiewiórka/ sowa/ jeż, śpią w nocy/ w dzień/ zimą?
Czy ludzie zapadają w sen zimowy? Kiedy śpią ludzie?
Wyjaśniamy znaczenie powiedzeń o spaniu: „śpi jak suseł” – twardy sen, którego nic nie jest w stanie obudzić; „chodzi spać z kurami” – chodzi spać bardzo wcześnie
5. Uciekająca poduszka
Dzieci siedzą w kole. Gdy gra muzyka – dzieci podają sobie poduszkę dookoła, gdy muzyka zmieni się na inną – poduszka zmienia kierunek i „wędruje” w przeciwną stronę. Po chwili do zabawy dołącza druga poduszka, która „wędruje” w tą samą stronę co pierwsza. Zabawa kończy się, gdy poduszki „spotkają się” w wyniku pomyłki któregoś z uczestników zabawy.
6. Rozmowa na temat snu
Co można robić nocą? (oprócz spania można np.: oglądać gwiazdy, bawić się latarkami, robić cienie zwierząt z rąk)
Po co śpimy?
Co się może wydarzyć, gdy śpimy?
Kto z Was miał jakiś ciekawy sen i chciałby nam o nim opowiedzieć?
Kto wie, jak się nazywa książka, w której można znaleźć, co oznacza nasz sen?
7. Kto jest największym śpiochem?
Dowiadujemy się kto śpi najdłużej, a kto najkrócej układając w kolejności wzrastającej sylwety zwierząt i człowieka oznaczone cyframi, dobieramy w pary cyfrę i odpowiadającą jej liczbę elementów.
Żyrafa (2 godziny)
Słoń (4 godziny)
Człowiek (8 godzin)
Lew (20 godzin)
8. Gimnastyka śpiochów
Gdy zacznie grać muzyka wszystkie śpiochy się budzą...przeciągają się...ziewają...trzepią swoją poduszkę najpierw jedną ręką...potem drugą...maszerują z poduszką na głowie...na brzuchu...przed sobą...wykonują wykopy raz jedną...raz drugą nogą...maszerują z poduszką pod pachą (raz jedną, raz drugą)...obracają się dookoła własnej osi...trzepią swoją poduszkę najpierw jedną ręką...potem drugą...trzymają poduszkę na pośladkach...rzucają poduszkę na ziemię.
9. Krasnoludek
Zabawa ruchowa w kole. Chodzimy śpiewając piosenkę o Krasnoludku, przy każdym powtórzeniu zmieniamy kierunek ruchu oraz wykonujemy dodatkowo jakiś gest lub ruch np. idziemy z ugiętymi kolanami.
Wczesnym rankiem przez ogródek
Idzie sobie Krasnoludek.
Dokąd idziesz mój malutki?
Idę do swej Krasnoludki!
Szaba daba da, dibi dibi, di
Szaba daba da, dibi dibi, di
Szaba daba da, dibi dibi, di
Idę do swej Krasnoludki!
10. Układanie swojego imienia z rozsypanki literowej
Mam karteczkę drukowaną, bardzo pięknie napisaną. Czyje imię w ręce mam? Komu ja ją dam?
Każde dziecko otrzymuje kopertę zawierającą gwiazdki. Na każdej gwiazdce jest jedna litera z imienia dziecka. Z liter tych dzieci układają swoje imię. Gwiazdki ułożone od największej do najmniejszej utworzą wyraz. Dla ułatwienia dzieci mogą skorzystać z wzoru na kopercie.
11. Co robimy przed spaniem ?
Zainspirowani ilustracjami o Kubusiu Puchatku opisujemy czynności, jakie wykonujemy przed spaniem. Układamy je w kolejności.
• Jemy kolację
• Nastawiamy budzik,
• Myjemy się
• Ubieramy piżamę
• Śpimy i śnimy
Zastanawiamy się co mogło się przyśnić Puchatkowi.
12. Co się komu śni?
Praca w parach: dzieci otrzymują kartę pracy „supełek”. Przyporządkowujemy elementy dwóch zbiorów zgodnie z poleceniem na odwrocie karty przewlekając sznurowadło przez odpowiednią dziurę. Dokonujemy samooceny.
13. Praca plastyczna „Miasto nocą”
Na czarnych kartkach rysujemy kredkami pastelowymi oraz naklejamy mozaikę z papieru kolorowego oraz kawałki gazet, bibułowe kulki.