KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE 3- LATKÓW:
TEMAT: „Tańczymy i bawimy się razem”.
Data: 22.04.09.
Prowadząca: Natalia Muszyńska.
Cel główny: - wspomaganie prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci
- pomaganie dziecku w zdobywaniu ufności do siebie i innych,
- wzmacnianie zaufania do nauczyciela.
Cele operacyjne: - rozładowuje napięcie emocjonalne
- ćwiczy umiejętność opanowania lęku, emocji, pokonywania trudności, stosowania odpowiedniej siły w zależności od okoliczności,
- integruje się z innymi dziećmi,
- współtworzy miłą radosną atmosferę podczas zabaw
Metoda: Pedagogiki zabawy, Klanza, aktywnego słuchania muzyki wg.B.Strausss
Forma: - zajęcie zorganizowane z całą grupą,
- w parach,
Pomoce: chusta animacyjna, pałeczki, piłka, płyta CD.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie piosenką Wszyscy są”.
Wszyscy są , witam Was
Zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa ,trzy.
2. Piosenka integracyjna „Czy grubi czy chudzi...”
Czy grubi czy chudzi,
Czy mali, czy duzi
wszyscy lubią bawić się, się, się.
Więc , kto jest tu razem z nami
niech dobierze się parami
i niechaj weseli się
//Ręka do ręki / 2x
i ukłon wielki
raz, dwa, trzy /2x.
//Noga do nogi /2x
wystają rogi
raz dwa trzy /2x
//A teraz buźka /2x
słuchają uszka
raz, dwa, trzy /2x
//Nosek do noska /2x
mrugają oczka
raz dwa ,trzy /2x.
3. Taniec „Idziemy na spacerek” .
4. „Gramy na pałeczkach”.
5. Zapoznanie z chustą animacyjną – określanie kolorów na chuście.
6. „Falujące morze”- uczestnicy zabawy trzymają chustę za uchwyty i starają się naśladować fale- łagodne lub bałwany morskie.
7. „Spacer po falach”- wybrana para dzieci spaceruje po chuście- falach morskich.
8. „Skacząca piłka”- uczestnicy zabawy starają się podczas robienia fal morskich, aby piłka nie wypadła poza morze- chustę.
9. „Bilard”- uczestnicy trzymają mocno napiętą chustę, osoba prowadząca umieszcza na chuście piłeczkę. Zadaniem rodziców i dzieci jest tak manewrować chustą, aby piłeczka wpadła do otworu w środku chusty.
10. „Zgadnij kto cię woła”- dzieci wraz z nauczycielką wchodzą pod chustę. Rodzice trzymają chustę nisko nad podłogą. Dotknięte przez nauczycielkę dziecko woła „Mamo” lub „Tato”. Zadaniem rodziców jest rozpoznanie swojego dziecka po głosie.
11. Zabawa z chustą animacyjną przy piosence „Karuzela”- dzieci trzymają chustę za uchwyty i kręcą się jak na karuzeli . Na słowa: „mały piesek”- opuszczają chustę w dół, na słowa: „duży koń” -podnoszą chustę w górę i chowają się pod chustę (w zależności od poleceń nauczyciela chłopcy lub dziewczynki).
Karuzela , karuzela kręci się wokoło/ 2x
/Tygrys , pies ,małpa, słoń,
Mały piesek, duży koń / 2x
12. „Słoneczko świeci- deszczyk pada”- dzieci kręcą się jak karuzela na hasło : „deszczyk pada” -chowają się pod chustą.
13. „Rekin”- dzieci siedzą na podłodze . Pod chustę wchodzi jedna osoba –„rekin’, który poluje na ryby (chwyta za nogi i wciąga pod chustę).Wciągnięte dziecko zamienia się w „rekina” i pomaga w łapaniu. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci stają się „rekinami”.
14. „Zmiana kolorów ”- gdy chusta jest podniesiona wysoko osoby , które stoją przy wybranym kolorze zamieniają się miejscami przebiegając pod chustą.
15. Pożegnanie piosenką
Zajęcia skończone
i chce nam się jeść
idziemy do domu
adieu, bye, bye- cześć.