Scenariusz Pasowania na Przedszkolaka
Oddział I i II
CELE GŁÓWNE:
- wspomaganie procesu adaptacji dzieci do przedszkola
- zachęcanie rodziców do współdziałania
- wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodzicami i nauczycielem
- tworzenie warunków do nabywania doświadczeń społecznych i budowania pozytywnego obrazu własnego „Ja”.
CELE OPERACYJNE:
dziecko:
- bierze czynny udział w zabawie
- śpiewa przedszkolną piosenkę, recytuje wiersz
- bawi się wspólnie z dziećmi rodzicami
- wykonuje proste układy rytmiczno - taneczne
- słucha, rozumie i wykonuje polecenia nauczycielki
- pokonuje lęk przed występami publicznymi.
PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wejście dzieci do sali przy piosence ,,Jedzie pociąg z daleka”.
3. Przedstawienie gościom celu spotkania.
4. Recytacja wiersza „Maluszki” przez przedstawiciela najstarszej grupy.
5. Dialog nauczycielki ze „starszakiem”:
N. - Co umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
Dz. - Prawdziwy przedszkolak potrafi zaśpiewać piosenkę.
Obie grupy śpiewają piosenkę inscenizowaną ruchem „Krasnoludki”
N. - Co umie prawdziwy przedszkolak?
Dz. - Prawdziwy przedszkolak potrafi powiedzieć wiersz.
Dzieci z oddziału I recytują wiersz „Mam trzy latka”
Dzieci z oddziału II recytują wiersz „Żuk” J. Brzechwy.
N. - Co jeszcze umie zrobić prawdziwy przedszkolak?
Dz. - Prawdziwy przedszkolak potrafi zatańczyć taniec.
Dzieci tańczą przy piosence „Małe czerwone jabłuszko”.
N. – Czy teraz dzieci są już prawdziwymi przedszkolakami?
Dz. - tak
6. Przyjecie ślubowania od dzieci:
Być dobrymi przedszkolakami - ślubujemy
Nie grymasić i nie szlochać - ślubujemy
Zawsze swoje panie słuchać - ślubujemy
Grzecznie bawić się i fikać - ślubujemy
W mig zjadać z talerzyka - ślubujemy
Nauczymy się dziękować i porządnie się zachować - ślubujemy
Od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami. - ślubujemy
7. Przyjęcie ślubowania od rodziców:
- zawsze mieć w pamięci, że moje dziecko jest unikalnym darem – ślubuję
- słuchać uważnie, o czym mówi – ślubuję
- pamiętać, ze każdy człowiek uczy się na błędach – ślubuję
- doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze – ślubuję
- przytulać je często – ślubuję
- cieszyć się jego dzieciństwem, pamiętając że szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem - ślubuję
8. Pasowanie dzieci przez panią dyrektor, wręczenie upominków oraz rożków obfitości.