Numer: 6719
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolory wokół nas

KOLORY WOKÓŁ NAS - SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH

Cele operacyjne:
Dziecko powinno
• zaktywizować własną wiedzę
• odwołać się do własnych doświadczeń
• umieć wyciszyć się, zrelaksować
• w pracy plastycznej przedstawić kolorem jej
nastrój
• zastanowić się nad sensem określeń, występujących
w języku polskim
• współdziałać w grupie
Metody:
• aktywność własna
• zadania stawiane do wykonania
• rozmowa
• objaśnienia
• opowiadanie
• metoda problemowa
• ćwiczenia dramowe
Formy pracy:
• praca indywidualna
• praca z całą grupą
• praca w małych grupach
Środki dydaktyczne:
• tekst opowiadania „Czarodziejski zamek kolorów”
• papier
• farby
• pędzle
• woda
• kartoniki z rysunkami
• szarfy w dwóch kolorach – czerwonym i zielonym

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Porozmawiajmy o kolorach.
Dzieci z nauczycielką siadają w kręgu. Wszyscy wspólnie zastanawiają się, wymieniają własnymi przemyśleniami, doświadczeniami:
- Jakie są wasze ulubione kolory?
- Dlaczego je lubicie?
- Jaki byłby świat bez kolorów?
- Czy wszystkie kolory są wesołe?
- Czy można o niektórych kolorach powiedzieć, że są
spokojne, a o innych, że są niespokojne?
- Czy niektóre są zimne, a inne ciepłe?
- Jakie kolory otaczają was jesienią, zimą wiosną,
latem?
- Jakie są kolory miasta, a jakie wsi?
- Jakie są kolory ziemi, a jakie nieba?
- Jakie są kolory radości, a jakie smutku? Dlaczego?
- Jak myślicie, czy są kolory bardziej dziecięce i
bardziej dorosłe?
- Jak jeszcze inaczej by można było mówić o kolorach?
2. W zamku kolorów.
Dzieci kładą się wygodnie na dywanie, rozluźniają się. Nauczycielka czyta przyciszonym, spokojnym głosem tekst „Czarodziejski zamek kolorów”:
Jesteście w czarodziejskiej krainie na zamku Wróżki Kolorów. Spacerujecie po zamku. Każda komnata jest w innym kolorze. Wchodzicie do pierwszej. To komnata Zieleni. Całe jej ściany są zielone i wszystkie meble są też w zielonym kolorze. Zasłony pokryte są wzorem z listków i łodyżek. W zielonej filiżance paruje zielonkawa miętowa herbata. Czujecie jej zapach. Bierzecie filiżankę za uszko i pijecie. Herbata jest ciepła i słodka.
Przechodzicie do następnej komnaty. To komnata Czerni. Podłoga, ściany i sufit – wszystko jest w czarnym kolorze. Mebli prawie nie widać, bo przez ciemne zasłony z trudem przebijają się promienie słońca. Siadacie na miękkiej kanapie. Jest cicho. Wytężacie wzrok i wpatrujecie się w czerń.
Następna komnata ma kolor pomarańczy. Wszystko w niej jest pomarańczowe, nawet klucz w zamku, książka na stole i kanarek w pomarańczowej klatce. W powietrzu unosi się zapach pomarańczy. Oddychacie głęboko i wciągacie ten zapach. Nawet wasze myśli stają się pomarańczowe.
Teraz jesteście w komnacie szarości. Na szarych ścianach poruszają się cienie i półcienie. Ciężkie szare kotary otulają ramy okien. Na kanapie leżą szare pluszowe zabawki. Siadacie koło nich i rozglądacie się wokół. Cały pokój tonie w szarości. Jest cicho. Wychodzicie na korytarz.

Dzieci otwierają oczy i powoli wstają. Nauczycielka rozmawia z nimi na temat tego, jak czuły się w kolejnych komnatach zamku Wróżki Kolorów.
3. Mój ulubiony kolor.
Dzieci mają za zadanie wykonać rysunek w taki sposób, by używać do tego jednego, wybranego przez siebie koloru. Po ukończeniu prace są eksponowane i omawiany jest ich nastrój.
4. Zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa „Znajdź sobie parę”.
Dzieci podzielone na dwie grupy otrzymują szarfy w dwóch kolorach. Na sygnał dzieci rozbiegają się w dowolnych kierunkach, a na polecenie dobierają się parami, według zasady zapowiedzianej przez prowadzącą, aby:
• znalazły się w parze szarfy czerwona i zielona
• znalazły się w parze jednakowe kolory szarf
Która para pierwsza podała sobie ręce, ta prowadzi korowód dookoła sali.
5. Kolorowe słowa.
Dzieci losują z czarodziejskiego worka po jednej kolorowej karteczce. W ten sposób tworzą 3 grupy. Każda grupa otrzymuje kartoniki, na których narysowane są dosłowne ilustracje określeń takich, jak:
• różowe okulary
• złote serce
• złota rączka
• zielono w głowie
• marzyć o niebieskich migdałach
• czarne myśli
Rysunki są podpisane, jeśli jednak niektóre dzieci mają trudności z czytaniem, nauczycielka podaje dosłowne znaczenie obrazków. Dzieci w grupach zastanawiają się nad sensem tych określeń (jakie znaczenie mają one w języku polskim). Prezentują swoje przemyślenia na forum. Jeśli są wyraźnie nieprawidłowe, nauczycielka koryguje je.
6. Słuchanie piosenki pt. „Kolorowe kredki”.
7. Podsumowanie dnia – co dziś najbardziej mi się podobało?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.