OWOCE SMACZNE I ZDROWE – scenariusz dla 6-latków
Cele ogólne:
- rozróżnianie owoców
- utrwalenie ich nazw
- poznawanie świata za pomocą zmysłów
- wdrażanie do higienicznego przygotowywania posiłków
- rozwijanie słuchu fonemowego
Cele szczegółowe:
- potrafi poznać owoce za pomocą zmysłów
- zna owoce rosnące w naszych sadach
- wie, które owoce pochodzą z ciepłych krajów
- wyróżnia głoski w nagłosie i w wygłosie
- wie , co oznacza pojęcie owoce
Metody:
- słowne
- zadaniowe
- aktywizujące
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne:
Owoce krajowe i południowe, napisy do globalnego czytania, kartoniki z cyframi, obrazki z owocami, nożyki, miseczki, deski, fartuszki, chusteczki, duża salaterka, łyżeczki.
Przebieg zajęcia:
1. Oglądanie owoców przyniesionych przez dzieci - określanie koloru, kształtu, zapachu.
2. Prawidłowe ich nazywanie, wyróżnianie głoski w nagłosie i wygłosie.
3. "Skąd mamy te owoce?” – rozróżnianie owoców z sadu i owoców południowych.
(liczenie liczebnikami głównymi, porównywanie zbiorów).
4. Zabawa ruchowa – „Sałatka owocowa”.
Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach, nauczyciel zamienia siedzące dzieci w owoce, np. banany, gruszki, śliwki, cytryny. Następnie wymienia nazwę jednego z wybranych owoców. Wywołane dzieci zamieniają się miejscami, a nauczyciel siada na pierwszym wolnym krześle. Dziecko, któremu braknie miejsca podaje hasło do następnej zmiany. Na hasło „sałatka owocowa” – wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
5. „Jaki to owoc?” – zabawa badawcza, rozpoznawanie owoców za pomocą smaku.
6. „Czy znasz ten napis?” – dopasowanie napisów do odpowiednich owoców (jabłko, gruszka, banana, cytryna). Umieszczenie napisu do globalnego czytania owoce – wytłumaczenie znaczenia.
7. „Wiatr w sadzie” – ćwiczenia oddechowe (przesuwanie sylwet owoców za pomocą słomki).
8. „Owocowe przyjęcie” – przygotowanie sałatki owocowej.
- ustalenie nazwy składników sałatki owocowej
- mycie rąk i owoców
- zwrócenie uwagi na zasady bezpiecznego zachowania się w trakcie posługiwania się nożem
-krojenie owoców, rozkładanie sałatki do miseczek ,dekorowanie
9.Wspólny poczęstunek.