X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 6677
Przesłano:

Adam Mickiewicz - patron naszej szkoły. Scenariusz zajęć zintegrowanych w kl. III

Cele operacyjne:
• ułoży treść zadania do podanego wzoru
• ułoży zdanie z rozsypanki wyrazowej
• dobierze ilustracje do treści wiersza
• poprawnie obliczy działania na dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie
• ułoży kilka zdań będących dalszym ciągiem opowiadania
• uzupełni notatkę o A. Mickiewiczu właściwymi wyrazami
• wykorzysta instrument perkusyjny do zilustrowania wiersza
Metody:
• słowne – rozmowa, praca z tekstem
• praktycznego działania
• problemowa
Formy pracy:
• grupowa jednolita i zróżnicowana
• indywidualna jednolita i zróżnicowana
Środki dydaktyczne:
puzzle, teksty wierszy A. Mickiewicza, rozsypanka zdaniowa, instrumenty perkusyjne, prostokąty, kartki z działaniami, kartki z bloku, kredki, pisaki, zeszyty

Przebieg zajęć:

1. Ułożenie obrazków z podanych elementów.
Grupy dopasowują puzzle, aby uzyskać następujące całości:
Grupa I – pies Grupa II – lis
Grupa III – żaba
Grupa IV –koza Grupa V – niedźwiedź
Odkładają na bok zbędny element.
2. Ułożenie imienia i nazwiska poety.
Grupowi zawieszają na tablicy zbędne elementy każdej grupy tworząc napis: Adam Mickiewicz.
3. Dobieranie wiersza do ułożonej ilustracji.
Grupowi otrzymują fragmenty wierszy A. Mickiewicza, z których wybierają jeden – ten, który pasuje do ułożonego uprzednio obrazka z puzzli, czyli :
Grupa I – „Osioł i pies” Grupa II – „Lis i kozioł”
Grupa III – „Zając i żaba”
Grupa IV – Koza , kózka i wilk”
Grupa V – „Przyjaciele”
4.Obejrzenie wystawy szkolnej pt: „Adam Mickiewicz jako uczeń, patriota i poeta”.
Uczniowie oglądają fotografie, albumy i książki związane z życiem i twórczością Adama Mickiewicza.
5.Słuchanie opowiadania nauczyciela o naszym „wieszczu narodowym”.
Uczniowie samodzielnie uzupełniają notatkę na podstawie zebranych informacji.
Wykonanie ilustracji do wybranego wiersza.
Uczniowie naklejają na kartkę ułożony z puzzli obrazek, kolorują go, dopisują tytuł wiersza oraz imię i nazwisko autora.
7. Obliczenie działań i odszyfrowanie polecenia.
Obliczają podane działania, a wyniki porządkują od najmniejszego do największego. Odczytują polecenie: Ułóżcie zadanie z treścią.
8. Ułożenie treści zadania do podanego wzoru z wykorzystaniem tematyki wierszy A. Mickiewicza.
Każda grupa układa treść do podanych działań:
Wybrany z każdej grupy uczeń przedstawia ułożoną treść zadania.
Nauczyciel sprawdza poprawność ortograficzną zapisanych zadań.
9. Staranne przepisanie ułożonych zadań na kartce.
Każdy uczeń zadanie swojej grupy przepisuje dla kolegi. Po przepisaniu nauczyciel zbiera kartki i rozdaje uczniom tak, aby w grupie każdy miał inne zadanie.
10. Samodzielne rozwiązanie otrzymanego zadania z treścią.
Otrzymaną kartkę z zadaniem wklejają do zeszytu, a następnie rozwiązują zadanie.
Wspólnie sprawdzają poprawność wykonania.
11. Wybranie dowolnego instrumentu perkusyjnego i wykorzystanie go przy interpretacji utworu.
Uczniowie przygotowują w grupach własną interpretację muzyczną do wybranego wiersza A. Mickiewicza i prezentują ją kolegom.
12. Uporządkowanie zdań będących początkiem opowiadania twórczego.
Każda grupa otrzymuje inne zdania, porządkuje je wkleja do zeszytu. Głośno odczytują początki opowiadań.
13. Wymyślenie tytułu i zakończenia do wklejonego tekstu.
Uczniowie w grupach dyskutują nad tytułami, zgłaszają swoje propozycje.
Układają dalszy ciąg opowiadania(ustnie).
Przedstawiciel grupy prezentuje wspólnie wymyślone zakończenie opowiadania.
Oceniają pomysły poszczególnych grup.
14. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.