Numer: 6624
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż na zegarze pór roku - scenariusz zajęcia dla dzieci 5 - letnich

Cel główny:
Obserwowanie przyrody podczas aktualnej pory roku, dzielenie się swoimi spostrzeżeniami oraz przeżyciami.

Cele kierunkowe:

- doskonalenie umiejętności formułowania wypowiedzi pełno zdaniowych
- wykorzystanie przez dziecko zdobytych umiejętności i doświadczeń w toku zajęć i zabaw
- kształtowanie procesów umysłowych oraz mowy, słuchania i rozumienia
- doskonalenie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach językowej, muzycznej, ruchowej, plastycznej
- rozwijanie słuchu fonematycznego
- doskonalenie umiejętności koncentrowania się na wykonywanym zadaniu – układanie rytmicznego ciągu elementów
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej,
- doskonalenie wrażliwości słuchowej i sprawności manualnej
- rozwijanie kreatywnego myślenia i fantazji

Cele operacyjne, dziecko:

- zna, cechy charakterystyczne wszystkich pór roku,
- orientuje się w przestrzeni poruszając się przy muzyce,
- wypowiadać się na tematy związane z jesienną pogodą,
- zna wygląd graficzny własnego imienia,
- posługuje się nazwą obecnej pory roku,
- chętnie uczestniczy w zabawach,
- dostrzega rytmiczność w powtarzaniu elementów układu,
- dokonuje analizy słuchowej wyrazów (sylabowej),
- przestrzega zawartych umów, chętnie uczestniczy w zabawach,
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa zróżnicowana

Metody:

- słowna : rozmowa,
- poszukująca – zadań stawianych dzieciom
- kierowania aktywnością dzieci
- zabaw ruchowych

Środki dydaktyczne:
- chusta animacyjna,
- identyfikatory z imionami dzieci,
- wskazówka,
- ilustracje pór roku,
- płyty CD,
- gazety,
- kolorowe listki,

Przebieg:

1. Wejście dzieci w rytm muzyki relaksacyjnej. Odnajdywanie identyfikatora z własnym imieniem znajdującej się na brzegu chusty animacyjnej. Zajęcie miejsc.
2.Ułożenie na chuście strzałki i podróż przez cztery pory roku. Omawianie kolejnych pór roku. Dokonywanie analizy sylabowej wyrazów.
3. Słuchanie melodii A. Vivaldiego „Cztery pory roku”- „Jesień”.Interpretacja muzyki. Dzieci trzymając za uchwyty podrzucają do góry rozsypane kolorowe listki na chuście.
4. Wysłuchanie odgłosów zjawisk atmosferycznych. Schowanie się pod chustą – parasolem przed burzą.
5. Nazwanie kolejnych odgłosów. Praca w grupach. Dzieci odwracają swoje wizytówki. Kolor znajdujący się na plakietce przydziela je do poszczególnej grupy. Rozmowa z dziećmi na temat zapisu muzyki. Próby zapisu za pomocą figur geometrycznych układu dźwięków. Stosowanie słowa nuty. Przydzielenie dzieciom instrumentów i próby odgrywania koncertu
jesiennego.
6. Zabawa ruchowa „Omiń kałużę”.
7. Wykonanie pracy plastycznej. W sali są rozłożone parasole. Każde dziecko odnajduje parasol z odpowiednim kolorem zgodnym z kolorem wizytówki. W parasolu ukryte są różne kształty wyrwane z gazety. Dzieci podzielone na zespoły otrzymują jeden kolor kartonu. Dzieci dzielą się rolami. Komponują ilustrację do aktualnej pory roku.
8. Ewaluacja zajęcia: „Czy podobało się wam zajęcie?”, „Co najbardziej wam się podobało?”. Przypięcie buziek uśmiechniętych lub smutnych do parasoli.
9. Zakończenie zajęcia.

Opracowała: mgr Katarzyna Mściwujewska
z Przedszkola Nr 140
w Warszawie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.