Numer: 6622
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Późna jesień - rozwijanie ekspresji twórczej. Scenariusz zajęcia otwartego

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie 5 - latków

Rodzaj zajęcia: zajęcie zintegrowane w oparciu o program M. Jąder „Krok w kierunku kreatywności”

Temat kompleksowy: „Późnojesienna pogoda”
Temat: „Późna jesień” – rozwijanie ekspresji twórczej.

Cele ogólne: - doskonalenie poczucia bezpieczeństwa w zabawie ruchowej,
- rozwijanie kompetencji intelektualnych dzieci w zakresie ekspresji werbalnej,
- kształcenie kreatywności poprzez wykorzystanie plamy w pracy plastycznej,
- poznanie nowej techniki plastycznej – rozdmuchiwanie kropel,
- doskonalenie wrażliwości słuchowej oraz interpretacji ruchowej słyszanej muzyki,
- wdrażanie dzieci do współpracy i współdziałania w zespole.

Cele operacyjne: - dzieci mają poczucie bezpieczeństwa w grupie przedszkolnej,
- dzieci doskonalą umiejętność tworzenia i budowania wyrazów – analizy i syntezy słuchowej,
- dzieci potrafią wykonać pracę plastyczną wykorzystując nową technikę rozdmuchując powstałą plamę,
- dzieci nazywają swoje wytwory plastyczne,
- dzieci interpretują ruchem słyszaną muzykę, odpowiednio reagują na przerwę w muzyce,
- dzieci odczuwają radość ze wspólnej zabawy.

Formy organizacyjne: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD, kartki z bloku, farby plakatowe lub kolorowy tusz, kredki.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie dzieci i zebranych
gości.
2. Zabawa z cała grupa pt. „Supełki”.
Dzieci chodzą ostrożnie po Sali, mając zamknięte oczy. Na sygnał prowadzącego podnoszą ręce w górę i szukają przyjaznych dla siebie dłoni (oczy cały czas zamknięte). Kiedy prowadzący widzi, że wszyscy już znaleźli przyjazne dłonie, a ze wszystkich rąk powstał jeden wielki supeł, prosi o otwarcie oczu. Następnie dzieci próbują rozwiązać supeł, przechodząc pod rękami kolegów.
3. Zabawa pt. „Wiewiórka jest...”
Dzieci siedzą w kręgu na krzesłach. Prowadząca po cichu mówi alfabet przypominając co to jest alfabet czyli w kolejności wypowiadane głoski mające odzwierciedlenie w znakach graficznych będących literami. Na słowo „stop” dzieci znajdują właściwa odpowiedź na podaną głoskę dokańczając zdanie „Wiewiórka jest...” Jeśli dziecko nie znajduje odpowiedzi wówczas przesuwa się ono z krzesłem o krok do tyłu i nie bierze udziału w zabawie. Zabawa trwa aż do momentu wyczerpania się pomysłów i ustalenia ostatecznego zwycięzcy zabawy – dziecka, które podało największą ilość określeń i najdłużej pozostało w środku koła.
4. Zabawa pt. „Śmieszne wyścigi”. Dzieci podzielone są na dwie grupy.
Po jednej osobie z każdej grupy dzieci „ścigają się” kto szybciej przejdzie z punktu A do punktu B np. jako kaczuszki, druga para jako węże itd. w zależności od ilości dzieci (raki, żabki, ew. dzieci same wymyślają jako kto się ścigają)
5. „Jesienny świat roślin i zwierząt” - praca plastyczna. Nauczyciel lub inny prowadzący nakłada na kartki krople tuszu, które dzieci rozdmuchują w różnych kierunkach. Następnie obracając kartką, próbują wyobrazić sobie, do jakiego zwierzęcia lub rośliny podobna jest plama. Po czym dorysowują kredkami brakujące elementy oraz scenerię obrazka.
6. Zabawa pt. „Jesienne posągi”
Dzieci tańczą dowolny taniec przy muzyce. Gdy muzyka zostaje przerwana, wskazana osoba wychodzi na środek i zastyga jak zwierzęta w jesiennym śnie. Po wznowieniu muzyki dzieci znów zaczynają tańczyć, po czym na sygnał ciszy przyjmują postać osoby – posągu. Następuje wskazanie kolejnej osoby, która będzie zastygała w bezruchu zabawa toczy się dalej.
7. Podsumowanie zajęcia. Ocena pracy dzieci na zajęciu.

Opracowały:
mgr Katarzyna Mściwujewska – nauczyciel
mgr Maja Szafrańska – psycholog
z Przedszkola Nr 140
w Warszawie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.