SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO-KOMPENSACYJNYCH DLA UCZNIÓW KLASY I
TEMAT: Ćwiczenia usprawniające wymowę głoski „sz”.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- ćwiczy język,
- usprawnia narządy mowy,
- kształci koncentrację uwagi,
- ćwiczy analizę słuchową,
- kształci poprawną wymowę wyrazów z głoską „sz”
- usprawniania analizator słuchowy,
- ćwiczy koordynację ruchów ciała,
- ćwiczy percepcję i pamięć wzrokową,
- ćwiczy orientację przestrzenną.
Metody: słowna, problemowa, praktycznego działania, waloryzacyjna (ekspresja ruchowa)
Formy: indywidualna, zbiorowa.
Rodzaj ćwiczeń: zabawa relaksacyjna
Przebieg ćwiczeń: Nauczyciel opowiada dzieciom historyjkę o „Małej porządnisi”, która mieszka u każdego w buzi i wykonuje różne czynności. Dzieci uważnie śledzą, co mówi nauczyciel i co robi, równocześnie wykonują te ćwiczenia – „tą pracę”, którą wykonuje „Mała porządnisia”, którą jest nasz język.
Treść opowiadania: Pewnego dnia mała porządnisia, która mieszka u każdego w buzi robiła świąteczne porządki. Najpierw umyła dokładnie ściany (dzieci przesuwają język w stronę policzków – po stronie wewnętrznej). Potem umyła sufit (język przesuwa się do podniebienia). Podłoga też była bardzo brudna, więc umyła ją bardzo dokładnie (język przesuwa się w kierunku dolnych dziąseł). Okna też musiały zostać umyte. Najpierw umyła ich stronę zewnętrzną, a potem od środka (język wędruje po stronie zewnętrznej zębów, a potem po ich stronie wewnętrznej). Potem myła schody w przedsionku (język przesuwa się w stronę dolnej wargi i wysuwa się w kierunku wargi górnej i nosa). Na koniec wytrzepała dywan (dzieci wyciągają język, pochylają głowę w dół i potrząsają nią). W ten sposób dom na święta został posprzątany.
Rodzaj ćwiczeń: Rozwiązywanie zagadek, dobieranie ilustracji do zagadek. Ćwiczenia prawidłowej wymowy głoski „sz”
Przebieg ćwiczeń: Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje i kolejno podaje dzieciom zagadki. Dziecko, które odgadnie zagadkę podniesie ilustrację (tą, która jest rozwiązaniem) i przypnie ją na tablicy dokonując analizy wyrazu na głoski, wskazując w której części (sylabie) wyrazu znajduje się głoska „sz”.
Treść zagadek:
- Ma długi ogonek, oczy jak paciorki, gdy zobaczy kota zmyka do norki. (mysz)
- Powiem zagadkę niezwykle prostą, jakie warzywo jest marchewki siostrą? (pietruszka)
- Spadłem nagle z drzewa, leżę na trawniku, w brązowej koszulce, w kolczastym płaszczyku. (kasztan)
- Gdy mama gotuje, to często na brzuszek zakłada kolorowy … (fartuszek)
Pomoce dydaktyczne: ilustracje, teksty zagadek, tablica flanelowa
Rodzaj ćwiczeń: Wyodrębnianie wskazanych głosek
Przebieg ćwiczeń: Każde dziecko otrzymuje obrazki. Zadania do wykonania są zróżnicowane, dzieci pracują samodzielnie. Dziecko A – dobiera obrazki wg głosek „sz-s” np.: kosz-maszyna, lis-kosa. Dziecko B – dobiera obrazki wg głosek „z-s”, np.: koza- zamek, kosa-masło. Dziecko C – dobiera obrazki wg głosek „c-s”, np.: cebula-pajac, las-nos. W tym czasie nauczyciel ćwiczy indywidualnie z każdym dzieckiem wymowę głoski (zaburzonej)
Pomoce dydaktyczne: serie obrazków, kartoniki z literami „sz-s”, „c-z”.
Rodzaj ćwiczeń: Literowa kręgielnia
Przebieg ćwiczeń: Dzieci wykonują z gazety papierowe kule, siadają w kole, dookoła kręgli, dziecko, które wymyśliło wyraz zawierający głoskę „sz” wypowiada go głośno i wyraźnie, i w nagrodę za poprawną wymowę słowa, wykonuje rzut w kierunku ustawionych w środku kręgli. Za prawidłowe słowo 1 punkt, za trafne rzuty ilość punktów odpowiadających ilości przewróconych kręgli. Punkty zapisujemy na tablicy pod imionami graczy i zliczamy.
Pomoce dydaktyczne: kręgle, tablica flanelowa
Rodzaj ćwiczeń: Wyszukiwanie przedmiotów, w nazwie których jest głoska „sz-s”
Przebieg ćwiczeń: Dzieci wyszukują w sali przedmioty, które mają w nazwie głoskę „sz” lub „s” nazywają ją, zapisują na kartce i przyczepiają do tablicy flanelowej, określają miejsce położenia w wyrazie (w której sylabie znajduje się ta głoska).
Pomoce dydaktyczne: kartki, tablica flanelowa
Rodzaj ćwiczeń: Zabawa ruchowa
Przebieg ćwiczeń: Dzieci biegają swobodnie po sali, nauczyciel opowiada o nadciągającej wichurze, podczas której drzewa się kołyszą i słychać szum liści. Dzieci na sygnał nauczyciela naśladują szum drzew (najpierw wymawiają głoskę „sz” w izolacji, a następnie łączą ją z samogłoskami) i kołyszą się z podniesionymi do góry rękami.
Rodzaj ćwiczeń: Koło fortuny, odczytywanie wyrazów wspak, zaczynając od głoski „sz”
Przebieg ćwiczeń: Każde dziecko otrzymuje kartę pracy, dokonuje odczytania wyrazu zaczynającego się głoską „sz” oraz dokonuje poprawnego zapisu w zeszycie.
Pomoce dydaktyczne: karty pracy, zeszyty
Rodzaj ćwiczeń: Ćwiczenia usprawniające prawidłową wymowę głosek „sz – s”
Przebieg ćwiczeń: Dzieci otrzymują części obrazka, przedstawiającego różne przybory i urządzenia w których występuje głoska „sz”. Układają obrazek i każdy indywidualnie wymawia poprawnie swój przedmiot.
Pomoce dydaktyczne: części obrazków
Rodzaj ćwiczeń: Zadanie domowe
Przebieg ćwiczeń: Nauczyciel rozdaje dzieciom karteczki z tekstem wierszyka. Podaje dzieciom polecenie: poproś mamę, by przeczytała ci wierszyk i narysuj lub ulep z plasteliny przedmioty, które mają w nazwie głoskę „sz”.
Tekst wierszyka:
Do moich skarbów w szufladzie biurka, dołożę dzisiaj kawałek sznurka, muszlę, kasztanki, drewniane szpulki, szyszkę i szklaną kulkę Urszulki.
Pomoce dydaktyczne: kartki z tekstem wierszyka