X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 6595
Przesłano:

Wesoły karnawał - scenariusz zajęć otwartych przeprowadzonych w świetlicy szkolnej

Cele:
- rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej poprzez czynności manualne;
- kształtowanie umiejętności wykonywania elementów dekoracyjnych;
- kultywowanie tradycji i zwyczajów karnawałowych;
- zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności współdziałania w grupie;
- pobudzanie do wyrażania i wdrażania własnych pomysłów.

Metody pracy:
podająca (pogadanka, objaśnienie)
eksponująca (pokaz)
aktywizująca
praktycznego działania

Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:chusta animacyjna, maski karnawałowe - szablony, kleje, nożyczki, dziurkacz, kolorowy papier, kleje brokatowe, papier welurowy, taśma klejąca, cekiny, pisaki, piórka, plastikowe kubeczki, rurki, soki owocowe, zaprawa cytrynowa, cukier, plastry pomarańczy.

Przebieg zajęć:
I Część wstępna
1. Powitanie, zabawa "przebieganie pod chustą"
2. Pogadanka na temat karnawału:
Karnawał- czas liczony od Nowego Roku lub Trzech Króli do wtorku zwanego kusym, poprzedzającym Środę Popielcową, to okres hucznych zabaw tanecznych, maskarad, i ogólnej wesołości. Polski karnawal nazywano zapustami. Był to jedyny w roku czas "tańców, hulanek";

Pędzą, pędzą sanie
We dworach szykowano zapasy jadła i picia, bo w każdej chwili można było spodziewać się najazdu gości. A okazją do niezapowiedzianych odwiedzin były kuligi.Ciąg sań oświetlonych pochodniami i prowadzonych przez wodzireja jeździł od dworu do dworu;

Faworki, pączki, boczek...
W tłusty czwartek na naszych stolach obecnie królują pączki i chrust zwany faworkami. Dawniej zajadano inne specjały - tłustą kaszę ze skwarkami, kapustę z miesem i słoniną, boczek i kiełbasę, a na deser podawano słodkie racuchy. Ludzie chcieli się "na zapas" najeść przed nadchodzącym postem...

Przebierańcy
Po wsiach i miasteczkach w ostatnie dni karnawału chodziły korowody różnch przebierańców. Przebierania się i wkładanie masek, czy choćby tylko czernienie sobie twarzy sadzą, było regułą.

Maskarady
Gdy po wsiach biegali umorusani sadzą przebierańcy, na bogatych dworach urządzano reduty, czyli eleganckie bale kostiumowe. Natomiast na ulice miast wychodziły korowody taneczne. Miastem, w którym ta tradycja trwa nadal jest Wenecja.

II Część główna
1. Zabawa relaksacyjna "Pizza" Bogdanowicz M.(2008). Opis i planowanie zajęć według Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Gdańsk: Wydawnictwo Harmonia, s. 114.
2. Podział dzieci na grupy, zajęcie miejsc przy stolikach.
3. Prezentacja róznych masek oraz ozdobionych kubeczków.
4. Wyjaśnienie różnych sposobów wykonania i dekorowania prac.
5. Przydzielenie określonych zadań poszczególnym grupom.
6. Wykonywanie przez dzieci masek karnawałowych.
7. Rozdanie kubeczków i rurek - ozdabianie ich cukrem i plasterkami pomarańczy.

IIICzęść końcowa
1. Prezentacja wykonanych prac.
2. Porządkowanie miejsc pracy.
3. Zaproszenie dzieci do stolika z sokami;
4. Samodzielne przygotowanie "kolorowych koktajli".
5. Podziękowanie za współną zabawę i pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.