Numer: 6571
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zapoznanie z treścią wiersza pt. "Chora rzeka" J. Papuzińskiej. Scenariusz zajęć dla 3-4-latków

Temat zajęć: Zapoznanie z treścią wiersza pt. „Chora rzeka” J. Papuzińskiej. Rozwiązywanie zagadek na temat „Co wiemy o wodzie”.

Cele ogólne:
dostrzeganie skutków niszczenia przyrody
porównywanie brudnej i czystej wody
pogłębianie wiedzy na temat wody
rozwijanie wrażliwości słuchowej
podkreślenie znaczenia wody dla ludzi, zwierząt i roślin

Cele operacyjne: Dziecko:
wie, do czego prowadzi zanieczyszczenie wody,
wyciąga odpowiednie wnioski na podstawie ilustracji,
wymienia miejsca występowania wody,
odtwarza charakterystyczne odgłosy wydawane przez wodę, wykorzystuje instrumenty niemelodyczne,
uświadamia sobie fakt, że woda to skarb, bez którego nie mogłoby istnieć życie na Ziemi

Metody:
czynna (zadań stawianych do wykonania)
percepcyjna (obserwacji i pokazu)
słowna (rozmowa, instrukcja)

Formy:
zbiorowa
indywidualna

Środki dydaktyczne: dwa słoje zapełnione (jedna zanieczyszczona, druga czysta), ilustracje przedstawiające co zanieczyszcza wodę w rzece, ilustracje przedstawiające rozwiązania zagadek (rzeka, morze, kałuża, jezioro), płyta CD ze skoczną melodią i odgłosami wydawanymi przez wodę.

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa – powitanie przedszkolaków:
Gdy przedszkolaki się spotykają
na powitanie „hurra” wołają.
2.Prezentacja dwóch słojów napełnionych wodą (jedna zanieczyszczona, druga czysta).
Dzieci porównują barwę, zapach. Zastanawiają się, w której wodzie chciałyby się wykąpać.
3.Wysłuchanie wiersza „Chora rzeka” J. Papuzińskiej.
Rozmowa z dziećmi w oparciu o pytania nauczycielki:
- Dlaczego rzeka jest chora?
- Czy dzieci wiedzą „co zaszkodziło rzece”?
4.Prezentacja i omówienie ilustracji przedstawiających zanieczyszczenie rzeki przez człowieka.
5.Zabawa ruchowa „Słońce świeci, deszczyk pada”
Dzieci tańczą w rytm skocznej melodii – słońce świeci. Gdy melodia milknie dzieci przykucają i stukają palcami o podłogę naśladując padający deszcz.
6.Rozwiązywanie zagadek n.t. „Co wiemy o wodzie” - umieszczenie na tablicy odpowiedniej ilustracji – rzeka, morze, kałuża, jezioro.
7.Ćwiczenie słuchowe – wysłuchiwanie i rozpoznawanie dźwięków z płyty CD (szum morskich fal, rwąca rzeka, padający deszcz).
Naśladowanie odgłosów wydawanych przez wodę. Są to zwroty wypowiadane przez nauczycielkę w dowolnie wymyślonym rytmie:
bul, bul, bul
plusku plusk, plusku plusk
plum, plum, plum
chlupu chlupu, chlupu chlup
8.Rozmowa podsumowująca na temat znaczenia wody w przyrodzie i w życiu człowieka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.