Numer: 6531
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe spotkanie z bałwankiem - konspekt zajęć dla dzieci 3, 4-letnich

Cele ogólne:
-stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności w toku realizacji różnych zadań,
-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegawczości, wyobraźni i myślenia.

Cele operacyjne - dziecko:
-wysłucha w skupieniu wypowiedzi kolegów i cierpliwie zaczeka na swoją kolej,
-uważnie wysłucha opisu słownego i powiąże go z treścią obrazka,
-dostrzeże różnice w wyglądzie bałwanka,
-w skupieniu wysłucha polecenia i poprawnie wykona zadanie,
-pozna inne zastosowanie papierków po cukierkach,
-poprawnie wskaże części ciała wymienione w wierszu,
-zabawi się przy piosence,
-starannie wykona pracę plastyczną.

Metody: podająca, problemowa, praktyczna
Formy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce: bałwanki, paczka z zadaniami, papierki po cukierkach, płyta z muzyką, gotowe elementy bałwanka, klej, niebieskie kartki papieru, emblematy twarzy z minką uśmiechniętą i smutną.

Przebieg zajęć:
1.Zabawa integracyjna ,,Powitanie”

Powitanie dzieci, które:
-są dziewczynkami,
-są chłopcami,
-lubią zimę,
-lubią kiedy pada śnieg,
-mają sanki,
-lubią lepić bałwana ze śniegu
Dzieci, których dotyczy powitanie, machają do nauczycielki ręką.

2.Zabawa dydaktyczna ,,Zgadnij, o którym bałwanku mówię”.

Na tablicy przypiętych jest kilkanaście bałwanków. Nauczycielka w kilku słowach opisuje wybranego bałwanka wymieniając jego charakterystyczne cechy. Wybrane dziecko wskaże, którego z widocznych bałwanków opisywała nauczycielka.

3.Zabawa dydaktyczna ,,Paczka z zadaniami”

Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka objaśnia zabawę. W czasie trwania muzyki paczka krąży po kole, gdy muzyka milknie, dziecko u którego znajduje się paczka rozwija papier z zadaniem i podaje go nauczycielce. Nauczycielka odczytuje polecenie, które wykona dziecko. Zabawa trwa do chwili, aż zostaną odwinięte wszystkie papiery i wykonane przewidziane zadania.

4. Wyciągnięcie papierków po cukierkach z pudełka. Oglądanie otoczenia, kolegów i koleżanki przez kolorowe papierki.

5. Inscenizacja ruchowa wiersza recytowanego przez nauczycielkę:

Pokaz proszę, gdzie masz oko?
Gdzie masz ucho? Gdzie masz nos?
Pokaż rękę, pokaż nogę.
Gdzie na głowie rośnie włos!
Podnieś rękę, tupnij nogą.
Kiwnij głową-tak lub nie.
Klaśnij w ręce, skocz do góry.
Teraz zabawimy się.

6.Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Rodzina bałwankowa”.

7.Praca przy stolikach

Układanie bałwanków z przygotowanych gotowych elementów - kół, kwadratów, trójkątów. Naklejanie bałwanków na niebieskie kartki papieru.

8. Zakończenie zajęcia (ewaluacja) - rozdanie emblematów twarzy z minką uśmiechniętą lub smutną z prośbą o wybór, w zależności, czy zajęcie podobało się dziecku czy nie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.