Numer: 6511
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć gimnastycznych z wykorzystaniem metody A. i M. Kniessów

Prowadząca zajęcia: Bożena Kulczyk

Grupa: 4-5-latki

Cele ogólne:
- kształtowanie poczucia rytmu;
- rozwijanie własnych form ruchowych;
- kształtowanie wyobraźni twórczej.

Przybory: po dwa kręgle dla każdego dziecka
Pomoce: nagrania muzyczne Klanza, inne nagrania, magnetofon, tamburyno

Przebieg:
1. Zorganizowanie grupy: powitanie, marsz po obwodzie koła w rytm tamburyna. Na sygnał słowny dzieci podchodzą kolejno i zabierają po dwa kręgle z kosza.
Wykonywanie zadań w relacji nauczyciel – dziecko.
Nagranie 1: „Są gdzieś bajki”
Ustawienie po obwodzie koła – dzieci wykonują w rytm muzyki następujące ćwiczenia:
- 4 kroki marszu, przysiad i rytmiczne uderzanie o podłogę: 4 razy z prawej strony, 4 razy z lewej strony, 4 razy jednocześnie z obu stron. Ćwiczenia wykonuje się 4 razy maszerując w jedną stronę i 4 razy po zwrocie w drugą stronę;
- w marszu na 1,2,3,4 – przyłożenie kręgli do głowy i na 1,2,3,4 – prostowanie ramion w bok; ćwiczenie należy wykonać 4 razy w jedną stronę i 4 razy po zwrocie w drugą stronę.

2. Psychomotoryczna aktywacja grupy: muzyka – rytm.
Nagranie 2: „Taniec farmerów” (Klanza)
Ustawienie po obwodzie koła – dzieci wykonują w rytm muzyki następujące ćwiczenia:
- siad klęczny, rytmiczne uderzanie kręglami o podłogę 4 razy przed sobą, razy z prawej strony i 4 razy z lewej strony;
- siad klęczny, uderzanie kręglami o siebie 4 razy nad głową, 4 razy z prawej strony głowy i 4 razy z lewej strony głowy.
Nagranie 3: „Na jarmarku” (Klanza)
Ustawienie w rozsypce – dzieci wykonują w rytm muzyki następujące ćwiczenia:
- podskoki do przodu i uderzenia kręglami o siebie przed sobą, podskoki do tyłu i uderzanie kręglami o siebie nad głową (zw.I);
- podskoki w miejscu 8 razy i szybki trucht w miejscu wokół własnej osi w prawą i lewą stronę z jednoczesnym szybkim uderzaniem kręglami o siebie przed sobą (ref.);
- cwał w prawą stronę i uderzanie kręglami z prawej strony głowy w kierunku cwału, cwał w lewą stronę z jednoczesnym uderzaniem z lewej strony głowy w kierunku cwału (zw.II);
- rozkrok, skłon w przód i uderzanie 4 razy o podłogę między stopami, wyprost i uderzanie 4 razy kręglami o siebie nad głową (zw.III);
- stanie na prawej nodze i uderzanie 4 razy kręglami o siebie pod zgiętą w kolanie prawą nogą, stanie obunóż i uderzanie 4 razy kręglami o siebie przed sobą, stanie na lewej nodze i uderzanie 4 razy o siebie pod zgiętą w kolanie lewą nogą (zw.IV);
- siad ugięty, uderzanie 4 razy kręglami o siebie pod zgiętymi w kolanach nogami, leżenie tyłem i uderzanie 4 razy kręglami o siebie przed sobą (zw.V).

3. Improwizacja ruchowa – ekspresja i twórczość dziecka.
Nagranie 4: „Podaj dłonie” (Klanza)
Ustawienie w rozsypce – dowolna zabawa z przyborami lub wykonywanie ćwiczeń kształtujących według własnej inwencji dziecka w podanym rytmie muzyki.

4. Uspokojenie i relaksacja
Nagranie 5: „Płonie ognisko lesie”
Ustawienie po obwodzie koła w siadzie skrzyżnym – ułożenie z kręgli ogniska i naśladowanie jego zapalania, dmuchanie w stronę ognia (wdech powietrza nosem i wydech ustami), rozcieranie dłoni, rytmiczne uderzanie dłońmi o uda, przeskoki przez ognisko. Na zakończenie utworzenie koła wokół ogniska i wolny taniec.

5.Zakończenie – marsz po obwodzie koła, złożenie przyborów do pojemnika, ocena aktywności, pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.