X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 6506
Przesłano:

Spotkanie z Mikołajem. Scenariusz zajęć świetlicowych z cyklu "Święta tuż, tuż"

Cele ogólne: poznanie zwyczajów związanych z Mikołajkami, integracja grupy, rozwój wyobraźni dziecka, ekspresja ruchowa.
Cele organizacyjne – uczeń:
- słucha w ciszy i skupieniu opowiadań nauczyciela,
- wykonuje poprawnie polecenia nauczyciela,
- potrafi bawić się w grupie,
- potrafi uzupełnić rysunek własnymi pomysłami.

Metody i techniki: metody pedagogiki zabawy i ruchu twórczego wg. R.Labana, słowne (opowiadanie nauczyciela, konkurs zagadek), techniki malarskie.

Środki i pomoce dydaktyczne: kukiełka przedstawiająca Mikołaja, tomik opowiadań Wesołych Świąt, tamburyn, płyta zutworami muzycznymi, malowanki – skarpeta i but Mikołaja, kredki, ilustracje Mikołajów i innych świątecznych atrybutów.

Literatura: Wprowadzenie do pedagogiki zabawy, red.E.Kędzior-Niczyporuk, Lublin 2003,
Metody i formy integracji nauczyciela z dziećmi i rodzicami – scenariusze spotkań, oprac. M.Matczak, Łódź 2004.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci przez nauczyciela:
„Z Mikołajem witam Was, teraz nadszedł dobry czas” (nauczyciel macha do dzieci kukiełką Mikołaja).
2. Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie z tomiku „Wesołych świąt” Walta Disney’a, dzieci opowiadają o zwyczajach Mikołaja na podstawie opowiadania.
3. Zabawa ruchowa – „zaprzęgi”.
Dzieci dobierają się w pary i tworzą zaprzęgi, jadą po sali zaprzęgami w rytm tamburynu, na którym gra nauczycielka, gdy muzyka milknie koniki grzebią w śniegu raz prawa, raz lewą nogą. Po trzech rundkach zmiana w parach.
4. Zabawa „zapraszam do siebie tych, którzy”:
- lubią święta Bożego Narodzenia,
- chcą dostać od Mikołaja „gwiazdkowy” prezent,
- lubią śpiewać kolędy,
- (pomysły dzieci).
Zabawa trwa do momentu wyczerpania pomysłów.
5. Zabawa ruchowa – „taniec elfów”- dzieci poruszają się w rytm muzyki (ruch twórczy)
– praca elfów w fabryce zabawek Mikołaja.
6. Ilustrowana opowieść nauczyciela o Św. Mikołaju.
7. Zabawa ruchowa „taniec Mikołajów”, nauczyciel podpowiada jakie czynności wykonują Mikołaje:
- wysiadamy z sań,
- bierzemy na plecy ciężki worek z prezentami,
- skradamy się na palcach do komina,
- przeciskamy się przez komin itd.
8. Zajęcia plastyczne – malowanka: dziewczynki – skarpety na prezenty, chłopcy – but Mikołaja, do malowanki dzieci dorysowują własne elementy(wystający z buta, skarpety prezent, który chciałbym dostać), wystawa prac.
9. Konkurs zagadek ze słodkimi nagrodami o Mikołaju i świętach.
10. Zabawa ruchowa na zakończenie „żegnają się ręce, kolana, głowy”
11. Nauczyciel żegna dzieci słowami „z Mikołajem żegnam Was, teraz nadszedł na to czas” i macha do dzieci kukiełką Mikołaja.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.