SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
GRUPA: 6 – latki
TEMAT: Oglądanie inscenizacji opowiadania „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”
CELE OGÓLNE:
- odbieranie, rozumienie i wyrażanie treści przekazywanych przez niewerbalne środki wyrazu: ruch ciała, gest, mimikę, spojrzenie;
- zdawanie sobie sprawy z konieczności przestrzegania zasad warunkujących
bezpieczeństwo własne i innych.
CELE OPERACYJNE :
DZIECKO UMIE:
- wypowiadać się na temat zdarzeń przedstawionych w opowiadaniu,
- prawidłowo reagować na różnorodne sygnały (napisy: STOP, UWAGA, DROGA, kolory: czerwony, żółty, zielony),
DZIECKO ZNA:
- podstawowe zasady ruchu drogowego i ich przestrzega,
- cyfry 1, 2, 3, 4,
DZIECKO POTRAFI:
- zilustrować zdarzenia z opowiadania za pomocą pantomimy,
- wyodrębnić główną postać utworu i identyfikować myśl przewodnią,
- przeliczać w zakresie 4,
- rozróżnić i nazwać dźwięki wydawane przez różne pojazdy
METODY:
- zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń praktycznych i inscenizacji,
- słowne ( słuchanie wierszy, odgłosów)
- oglądowa (ilustracje)
FORMY:
- zbiorowa jednolita,
- grupowa zróżnicowana,
- indywidualna zróżnicowana
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Teksty opowiadania, wiersza, ilustracje do inscenizacji , napisy: UWAGA, STOP, DROGA, krążki w kolorach: czerwony, żółty, zielony, kaseta z nagraniami odgłosów pojazdów, znaki drogowe, karteczki z kółkami od 1-4 – „bilety”, cyfry: 1,2,3,4, kartki do kolorowania dla każdego dziecka – ukryte rysunki, kredki symbole do oceny zajęcia przez dzieci.
PRZEBIEG:
1. Rozmowa z dziećmi na temat zachowania się na drogach i ulicach, a następnie słuchanie opowiadania „Jak wróbelek Elemelek....” z inscenizowaniem treści za pomocą ilustracji-kukiełek.
2.Wypowiedzi dzieci na temat miejsca, w którym rozgrywa się historia, występujących w niej postaci i przedstawionych zdarzeń.
3.Spotkanie na leśnej dróżce – zilustrowanie przez dzieci wydarzeń za pomocą pantomimy.
4.Rozwiązywanie zagadek słuchowych: rozpoznawanie i nazywanie dźwięków wydawanych przez różne pojazdy.
5. Zabawa ruchowa z reagowaniem na sygnały: napisy i kolory.
Zabawa „Autobusy”.
Wybieramy czterech kierowców autobusów (dzieci z numerami 1-4).Pozostałe dzieci to pasażerowie, którzy otrzymują „bilety” (kartki z liczbą kółek odpowiadającą numerowi „autobusu”).”pasażerowie” czekają na przystankach. W zależności od liczby kółek „pasażerowie” zajmują miejsca w „autobusach”, które wywoływane są kolejno przez nauczycielkę.
6.Słuchanie wiersza „Kolorowe znaki”.
Idąc na spacer ze swoim tatą
Mały Pawełek był nieswój taki,
Nie wiedział bowiem dlaczego stoją
Na wszystkich drogach te dziwne znaki.
Na jednej nóżce, tak jak bociany:
Trójkąty, koła, romby, kwadraty...
Każdy z nich barwnie pomalowany,
Więc postanowił spytać się taty.
Tatusiu powiedz czemu na drogach
po obu stronach są ustawione
te dziwne znaki w różnych kolorach:
żółte, niebieskie, białe, czerwone?
Widzisz – mój synku- słyszy odpowiedź-
Znaki dla ciebie tak zagadkowe
Wszyscy kierowcy znają na pamięć,
Bo to są właśnie ZNAKI DROGOWE.
Ich kształt i barwa oraz rysunek
Namalowany na znaku tarczy
Na wszystkich drogach całego świata
Zawsze i wszędzie to samo znaczy.
Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym
Z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze
Mówią: „Uważaj na mój rysunek”!
I są to znaki OSTRZEGAWCZE.
Te duże koła z brzegiem czerwonym,
Które z daleka widać od razu,
„Nie wolno” – krzyczą głosem donośnym,
bo to są właśnie znaki ZAKAZU.
Mniejsze zaś koła, z niebieską twarzą
I białą strzałką, jak ptasi pazur,
Mówią stanowczo: „Jedź, jak ci każę”!
Dlatego to są znaki NAKAZU.
A prostokąty oraz kwadraty,
Te z tłem niebieskim, stojące z gracją,
INFORMACYJNE są to znaki,
Bo zawsze służą informacją.
Wiem już dlaczego duzi i mali
znaki drogowe widują co dzień
żeby bezpiecznie z dróg korzystali:
każdy kierowca i każdy przechodzień.
7.Rozmowa o znakach:
- Jak oznaczone są znaki ostrzegawcze?
- Jak oznaczone są znaki zakazu?
- Jak oznaczone są znaki nakazu?
- Jak oznaczone są znaki informacyjne?
- Z jaki figurami się wam one kojarzą?
- Do czego służą znaki drogowe?
8.Podsumowanie zajęcia.
9 Ocena zajęcia przez dzieci – wybór odpowiedniego znaku.
10. Kolorowanie ukrytego rysunku.
Zadaniem dzieci jest pokolorowanie rysunków według podanych wzorów (cyfry).