SCENARIUSZ SPOTKANIA OTWARTEGO Z RODZICAMI
CELE OGÓLNE:
-pielęgnowanie zwyczajów mikołajkowych wdrażanie dzieci do uważnego słuchania i logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek
-globalne czytanie wyrazów: lalka, klocki, samochód, miś;
-wyróżnianie głoski na początku wyrazu (w nagłosie), dzielenie wyrazów na sylaby
-rozwijanie wyobraźni poprzez rozpoznawanie za pomocą dotyku niektórych zabawek;
-prezentowanie umiejętności wokalnych podczas śpiewania piosenek
-rozwijanie inwencji twórczej i poczucie rytmu
-doskonalenie umiejętności współdziałania z rodzicami, rówieśnikami w trakcie wykonywanych zadań
-utrwalenie kształtów i nazw figur geometrycznych (koło, kwadrat)
CELE OPERACYJNE - DZIECKO:
* porusza się w sali zgodnie z instrukcją
* rozpoznaje przedmioty za pomocą dotyku i nazywa je
* pokazuje i określa kierunki w przestrzeni
* potrafi globalnie przeczytać wyrazy : lalka, klocki, samochód, miś
* ilustruje piosenkę ruchem
* myśli logicznie i samodzielnie;
* poznaje własne możliwości poprzez aktywny udział w zajęciu;
* rozpoznaje figury geometryczne płaskie (kwadrat, koło)
*dobiera się w pary według cech wspólnych (kształtu, koloru, wielkości figury)
* uczy się wytrwałości i samodzielności w wykonywaniu zadań;
* wie, jak należy współdziałać i współpracować w zespole;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Postać Mikołaja
Worki
Zabawki : lalka, miś, klocki, samochód
Napisy globalne
List od Mikołaja
Figury geometryczne w kształcie koła , kwadratu
Kartka z labiryntem
szary papier
płyta CD z muzyką
METODY:
słowne
zadaniowe
aktywizujące
FORMY PRACY:
indywidualna, grupowa, pary
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie piosenką grupową : „Duszki leśne”
2.Rozwiązywanie zagadki– wprowadzenie do tematu zajęcia.
Co to za Gość święty, co przynosi dzieciom prezenty? (Mikołaj)
Jak myślicie o kim będziemy dzisiaj mówić ? (postać Mikołaja zasłonięta szarym papierem)
3.List od Świętego Mikołaja – nauczycielka odczytuje list przypięty do postaci Mikołaja. :
Kochane Dzieci!
Za parę dni zagoszczę w Waszym przedszkolu. Za nim to jednak nastąpi, zostawiłem Wam ukrytą niespodziankę.
Znacie dobrze swoją salę, jednak dla ułatwienia odnalezienia tej niespodzianki pokieruje wybrane dziecko Wasza Pani.
4.Zabawa muzyczno ruchowa przy piosence: „Kochany Panie Mikołaju” Majki Jeżowskiej
5.„ Spaceruj według instrukcji”- zabawa ruchowa
Dziecko porusza się według polecenia nauczycielki – odnajduje list ukryty w sali – odczytuje go wspólnie z Rodzicem :
Kochani!
Brawo! Brawo! Ale to jeszcze nie koniec. Przygotowałem dla Was kilka zagadek, które mam nadzieję bez problemu rozwiążecie. Ja wszystko widzę i słyszę. Chyba wiecie, że mam dobry wzrok i słuch. Będę widział co się tutaj będzie działo. Mam nadzieję, że będziecie grzeczne i będziecie się dobrze bawić z wymyślonymi przeze mnie zabawami. Słuchajcie we wszystkim Waszych pań. Obiecuję, że za kilka dni spotkam się z Wami, a na razie bądźcie grzeczni.
Życzę wesołej zabawy i do zobaczenia
Święty Mikołaj
6.„Co kryje pierwszy worek Świętego Mikołaja?”- rozpoznawanie przedmiotów za pomocą dotyku
W pierwszym worku Mikołaja ukryte są 4 różne zabawki – dziecko rozpoznaje je i nazywa za pomocą zmysłu dotyku.
7.Zabawki z worka Mikołaja -globalne czytanie wyrazów
Nauczycielka pokazuje napisy umieszczone pod zabawkami, dzieci odczytują wskazany wyraz –wspólnie z Rodzicem kojarzy zabawkę z podpisem.
8.„Co kryje drugi worek Mikołaja?”- list do Rodziców (odczytuje nauczyciel)
Drodzy Rodzice !
„Czy chcielibyście się dowiedzieć jakie prezenty chciałyby otrzymać Wasze dzieci ode mnie?. Na pewno jesteście ciekawi. Posłuchajcie w takim razie podpowiedzi Waszych dzieci, ale aby było trudniej zadaniem Waszych dzieci będzie podział na sylaby lub wypowiedzenie pierwszej i ostatniej głoski w nazwie prezentu. Zapraszam do zabawy .
Święty Mikołaj
Wypowiedzi dzieci na temat prezentu jaki chciałoby dostać od Mikołaja- dzielenie wyrazu na sylaby, głoski
9.„Co kryje trzeci worek Mikołaja?
„ Znajdź parę” - zabawa dydaktyczna :
* Losowanie z worka figury geometrycznej w kształcie koła lub kwadratu
* Odszukanie kolegi rodzica, który ma identyczny kolor, wielkość lub kształt figury
* Dobieranie się w pary
10.Zabawa muzyczno – ruchowa w wybranych parach „Mikołaj” wg. Arki Noego.
11.Pomóż reniferowi dojść do sań Mikołaja- labirynt – praca do wykonania wspólnie z Rodzicem w domu