SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
GRUPA: 4 – latki
TEMAT: „Wycieczka na łąkę”- zabawy rytmiczno - muzyczne
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
I. POZNAWANIE I ROZUMIENIE SIEBIE I ŚWIATA:
- 1. Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania. 2.Organizowanie działań umożliwiających poznawanie wielowymiarowości człowieka (postrzegam, myślę, czuję, działam).
II. NABYWANIE UMIEJETNOŚCI POPRZEZ DZIAŁANIE:
- 2. Umożliwianie dziecku dokonywania wyborów i przeżywania pozytywnych efektów własnych działań.
- 7. Tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności ruchowej dziecka. Umożliwienie udziału w grach, zabawach ruchowych i gimnastyce.
- 8. Umożliwienie dziecku ekspresji spostrzeżeń, przeżyć, uczuć w różnych formach działalności, z zastosowaniem werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu.
- 9. Wspieranie działań twórczych w różnych dziedzinach aktywności.
III. ODNAJDYWANIE MIEJSCA W GRUPIE RÓWIEŚNICZEJ, WSPÓLNOCIE:
- 6. Umożliwienie dziecku odkrywania znaczenia komunikowania się w sposób niewerbalny.
IV. BUDOWANIE SYSTEMU WARTOŚCI:
- 5. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez samodzielne, dokładne i rzetelne wywiązywanie się z podejmowanych zadań, szacunku do pracy swojej i innych.
CELE OGÓLNE:
- wykazywanie inwencji twórczej w zakresie wyszukiwania dźwięków w otoczeniu i odtwarzania ich za pomocą instrumentów perkusyjnych i przedmiotów codziennego użytku
- uwrażliwienie słuchu dziecka – reagowanie na muzykę i przerwę w muzyce
- swobodne wyrażanie ruchem muzyki, rozwijanie kordynacji słuchowo – ruchowej,
CELE OPERACYJNE :
DZIECKO UMIE:
- opowiedzieć o obecnie panującej pogodzie,
- wyklaskiwać rytm 2/4, 4/4,
- uformować z papieru kulkę,
DZIECKO ZNA:
- możliwości swojego głosu,
DZIECKO POTRAFI:
- maszerować, biegać i zatrzymywać się na przerwę w muzyce,
- naśladować odgłosy otoczenia,
- śpiewać piosenkę
METODY:
- zadań stawianych do wykonania,
- słowne ( wypowiadanie się dzieci na określony temat),
FORMY:
- zbiorowa jednolita,
- indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Utwór „Lot trzmiela” Korsakowa, przedmioty z otoczenia (klocki, zabawki, folia), kołatka, tamburyno, gazety
PRZEBIEG:
1. Burza mózgów "Co może nasz głos?" (możemy mruczeć, piszczeć, gwizdać, sapać, chrapać, wyć, nucić, krzyczeć, płakać)- zwrócenie uwagi dzieci na to, iż nasz głos zachowuje się jak instrument muzyczny.
2.Nauczycielka proponuje dzieciom, aby rozejrzały się po sali i wyszukały przedmioty, które mogą wydawać jakiś dźwięk:
- 2 drewniane klocki
- plastikowe łyżeczki z kącika lalek
- szeleszczenie woreczkiem foliowym
- szelest kartek przewracanych w książce
- turkotanie kół w samochodzie
- stukot wysuwanej szuflady, odsuwanego krzesełka itp.
3. Nauczycielka zaprasza dzieci na wycieczkę na łąkę – dzieci ustawiają się parami po linii koła, jedno za drugim, podając sobie ręce, tworząc w ten sposób zaprzęgi, w których pierwsze jest „konikiem”, drugie – „woźnicą”. Dzieci biegną po linii koła w rytmie ósemek. Powtórzenie zadania z zamianą ról i kierunku ruchu w kole na sygnał – uderzenie w tamburyno.
4. Dzieci „docierają” do „łąki”- wymieniają informacje na temat łąki, roślin i zwierząt tam napotkanych.
5. Nauczycielka pokazuje dzieciom zgromadzone instrumenty i inne przedmioty (kołatka, folia, grzechotki, owinięty folią grzebień, tarka). Prosi, aby dzieci wysłuchały dźwięków, jakie wydają te przedmioty.
6. Zabawa ruchowa – „Łąka”- dzieci mają za zadanie naśladować ruchem i wydawanymi odgłosami (ćwiczenia artykulacyjne)zwierzęta i zjawiska atmosferyczne (bocian - kołatka, szmer strumyka – szelest folii, wiatr - grzechotki, brzęk pszczół- owinięty folią grzebień, żaby – tarka).
7. Śpiew piosenki „Bociek” z wyklaskiwaniem rytmu: o ręce, o kolana, o podłogę w zależności od wysokości uniesionej dłoni przez n-lkę.
8. „Lot pszczół” – dzieci poruszają się po sali na dźwięk muzyki, na przerwę - przysiadają zbierają nektar ( wykorzystanie utworu „Lot trzmiela” – Korsakowa)
8.Gramy na gazecie – przedstawiamy dzieciom propozycje odgłosów wydawanych przy pomocy gazety :
- uderzając lekko palcami jednej ręki o kartę gazety trzymanej w drugiej ręce naśladujemy DESZCZ,
- szeleszcząc, trzymając oburącz lub w jednej ręce gazetę naśladujemy WIATR, WIETRZYK, WICHURĘ (ćwiczenia oddechowe),
- naśladujemy GRZMOT – zgniatając gwałtownie gazetę lub „strzelając” z niej.
9.Podsumowanie zajęcia.
10 Z chętnymi dziećmi przy muzyce kolorowanie obrazków przedstawiających łąkę.
Opracowała: Elżbieta Niedbała
Przedszkole Gminne w Sianowie