Anna Magiera
nauczycielka nauczania zintegrowanego
w SP Niezabyszewo
Konspekt lekcji w klasie III
Dział VIII: „W poszukiwaniu dobra”
Temat dnia: „Dobrze jest mieć zainteresowania”
Cele
Uczeń:
- określa pojęcie "hobby",
- opowiada o swoim hobby i pokazuje "eksponaty",
- podaje przykłady kolekcjonerstwa,
- wie dlaczego warto mieć zainteresowania,
- zna znaczenie słów filatelistyka, numizmatyka
Środki dydaktyczne: plansza z podziałem zainteresowań, plansza
z napisem „hobby”, małe karteczki dla każdego ucznia, zbiory "eksponatów" przyniesionych przez uczniów, magnetofon, komputer, projektor multimedialny.
Metody: dyskusja, "burza mózgów", rozmowa.
Formy praca: indywidualna, praca z całą klasą.
Przebieg lekcji
I. Na ostatniej lekcji rozmawialiśmy o tym, jak się uczyć, co robić aby łatwiej i szybciej zapamiętywać wiadomości. Podawaliście przykłady, mówiliśmy o nawyku dobrego gospodarowania czasem, aby nie było nudy i przypadkowych wyborów.
Dzisiaj zajmiemy się waszymi zainteresowaniami.
II. Czy wiecie co oznacza słowo hobby?
1. Sformułowanie terminu "hobby"
a. hobby - szczególne zamiłowanie, upodobanie do czegoś, ulubione zajęcie, któremu poświęca się wolny czas; pasja, konik
b. hobbista - człowiek mający jakieś hobby, interesujący się czymś specjalnie,
c. kolekcjonerstwo- gromadzenie dzieł sztuki, pamiątek historycznych
oraz przedmiotów rzadkich i ciekawych.
2. Każdy uczeń otrzymuje karteczkę na, której zapisuje swoje skojarzenia ze słowem "hobby".
3. Na tablicy nauczyciel wiesza planszę z napisem "hobby".
4. Każdy uczeń przykleja swoją karteczkę wokół napisu.
Nauczyciel rozkłada planszę z rodzajami zainteresowań, omawia ją
i wykłada przyniesione eksponaty.
III. Uczniowie podają przykłady własnego hobby.
- Czy któreś z was zajmuje się jakimś hobby?
- Chętni uczniowie prezentują swoje zbiory, mówią o hobby, pokazują eksponaty.
IV. Piosenka „ Każdy ma jakiegoś bzika”
V. Prezentacja multimedialna o hobby (co zbierają ludzie?). Wyjaśnienie słów „filatelistyka” i „numizmatyka”.
VI. Próba odpowiedzi na pytanie: „Czy warto być hobbystą?”,
„Czy płyną z tego jakieś korzyści?” „Jeśli tak, to jakie?”
Możliwe odpowiedzi:
- rozwijają zainteresowania uczniów,
- dają odprężenie, wypoczynek,
- pozwalają robić coś, co się lubi,
- poszerzają wiedzę,
- uczą systematyczności i organizacji,
VI. W jaki sposób można rozwijać swoje zainteresowania?,
„Gdzie szukać informacji?”
Możliwe odpowiedzi:
- encyklopedie,
- słowniki,
- albumy,
- Internet,
- telewizja,
VII. Zapisanie tematu lekcji i notatki.
VIII. Praca domowa.
Zrobić hasło, plakat zachęcający do wybranego przez siebie hobby.
IX. Ewaluacja zajęć