X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 6421
Przesłano:

W kręgu przyjaźni. Przyjaciel jest dobry na wszystko... - konspekt lekcji wychowawczej

Grupa: piętnastoosobowa grupa uczniów w wieku 12 lat

Pomoce dydaktyczne: odbite schematy „przyjacioludka”, czerwone serduszka z kolorowego papieru, samoprzylepne karteczki w kształcie jesiennych liści i brązowych kasztanów, arkusze szarego papieru z narysowanym drzewem, kserokopie z psychotestem, małe kolorowe karteczki z wypisanymi gestami kojarzonymi z przyjaźnią, koszyczek

Metody i formy:

1.Przedmiotowe:
metoda zabawy;
metoda „ruchomej rzeźby”;
metoda rysunkowa;
2.Organizacyjne:
metoda indywidualna;
praca w grupach;
metoda zbiorowa;

Cele:

1.poznawczy:
zapoznanie uczniów z terminami: przyjaźń, przyjaciel;
poznanie cech prawdziwego przyjaciela;
pogłębianie wiedzy na temat przyjaźni;

2.kształcący:
kształcenie umiejętności rozpoznawania cech dobrego przyjaciela, cech prawdziwej i fałszywej przyjaźni;
kształcenie umiejętności wyjaśniania czym jest prawdziwa przyjaźń i jakie znaczenie mają przyjacielskie gesty;

3.opiekuńczy:
zaspokajanie potrzeby kontaktu z grupą, akceptacji;
kształtowanie pozytywnej atmosfery;
4.wychowawczy:
uświadomienie uczniom jak ważną rolę w ich życiu pełni przyjaciel;
uświadomienie czym różni się fałszywa przyjaźń od przyjaźni prawdziwej;

Tok zajęć:

1.Zawarcie kontraktu z grupą.
2.Wprowadzenie do tematu „Przyjaciel jest dobry na wszystko...”.
Dzieci dostają odbite schematy „przyjacioludka”, które uzupełniają wg swojego uznania, wpisując kto lub co może być przyjacielem (załącznik nr 1). Uzupełnione schematy dzieci przyczepiają na tablicy; dwie wybrane osoby spośród uczniów krótko je omawiają, zwracając uwagę na powtarzające się w schematach skojarzenia kto lub co może być przyjacielem.
Czas trwania ćwiczenia ok. 5 minut.
3.Cechy prawdziwej i fałszywej przyjaźni.
Na tablicy wywieszono schemat przedstawiający drzewo. Pracujemy w trzech pięcioosobowych grupach; każda grupa otrzymuje po cztery jesienne liście i cztery kasztany. Uczniowie na liściach wypisują jaki powinien być prawdziwy przyjaciel, a na kasztanach cechy, którymi nie powinien się odznaczać (cechy pejoratywne). Cechy pozytywne wypisane na liściach przyklejają na konarach drzewa, natomiast kasztany z cechami negatywnymi umieszczają pod drzewem. Krótko komentujemy wyniki naszej pracy zwracając szczególną uwagę na dodatnie cechy, cechy negatywne zbieramy do koszyczka, zaznaczając, że są nam niepotrzebne.
Czas trwania ćwiczenia ok. 12 minut.
4.Od szczegółu do ogółu.
Uczniowie otrzymują czerwone serduszka i wpisują na nich określenia, jaka powinna być przyjaźń. Serduszka z odpowiedziami przyklejają na swojego „przyjacioludka” głośno uzasadniając dlaczego takie a nie inne cechy wybrali. W ten sposób powstaje obraz prawdziwego przyjaciela.
Czas trwania ćwiczenia ok. 4 minuty.
5.Zabawa wyobraźni i pomysłowości.
Uczniowie zostają podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa otrzymuje kolorowe karteczki, na których wypisane są wyrażenia kojarzone powszechnie z przyjaźnią (np. splecione dłonie, przytulenie, dotyk). Grupa ta ma za zadanie przedstawić metodą „ruchomej rzeźby”, bez użycia słów, podane wyrażenia; natomiast zadaniem grupy drugiej będzie odgadnięcie jakie gesty pokazali koledzy i jaki mają one wpływ na przyjaźń.
Czas trwania ok.15 minut.
6.Psychozabawa.
Uczniowie otrzymują kserokopie psychotestu, który zabierają ze sobą. Rozwiązują go w domu w celu sprawdzenia czy mają cechy prawdziwego przyjaciela (załącznik nr 2).
7.Informacje zwrotne.
Czas trwania ok. 5 minut.

Załączniki:
kserokopia psychotestu
Załącznik nr 2

PSYCHOZABAWA

1.Twój przyjaciel otrzymał od rodziców nowy komputer. Jak się zachowujesz?
a.) cieszysz się razem z nim? - 2 pkt.
b.) zazdrościsz mu? - 1 pkt.
c.) obrażasz się, że jeszcze Ci go nie pokazał? - 0 pkt.
2.Twój przyjaciel nie przygotował się na klasówkę z matematyki chce uciec z lekcji. A Ty?
a.) odradzasz mu to? - 2 pkt.
b.) idziesz razem z nim? - 1 pkt.
c.) namawiasz go, aby poszedł sam, a Ty wracasz na lekcje? - 0 pkt.
3.Pokłóciłeś się ze swoim najlepszym przyjacielem. Wina leży po Twojej stronie. Jak się zachowujesz?
a.) pierwszy wyciągasz rękę do zgody? - 2 pkt.
b.) obmawiasz go za plecami - 0 pkt.
c.) udajesz, że nic się nie stało i próbujesz rozmawiać - 1 pkt.
4.Twój przyjaciel zapomniał do szkoły drugiego śniadania. Co robisz?
a.) zjadasz kanapkę w kącie, tak żeby nie widział? - 0 pkt.
b.) użalasz się nad nim i współczujesz mu - 1 pkt.
c.) dzielisz się z nim swoim śniadaniem - 2 pkt.

Jeżeli uzyskałeś 0-6 pkt. musisz nad sobą popracować, bo nie zasługujesz na prawdziwego przyjaciela.

Jeżeli uzyskałeś powyżej 6 pkt. masz cechy dobrego przyjaciela.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.